1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду






Постанова

Іменем України

18 червня2019 року

м. Київ

судова справа № 275/698/18

провадження № 51-9806км18

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого Слинька С., С.,

суддів: Білик Н. В., Ємця О. П.,

за участю:

секретаря судового засідання Гапон С. А.,

прокурора Руденко О. П.,

захисника Стороняка В. Я.,

засудженого ОСОБА_1

(в режимі відеоконференції),

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1 на ухвалу Житомирського апеляційного суду від 30 жовтня

2018 року про відмову в задоволенні його апеляційної скарги на ухвалу Брусилівського районного суду Житомирської області від 21 серпня 2018 року, якою відмовлено у відкритті кримінального провадження за заявою засудженого ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами вироку Апеляційного суду Житомирської області від 14 квітня 2009 року щодо нього.

Обставини справи та зміст оскаржуваних судових рішень

За вироком Апеляційного суду Житомирської області від 14 квітня 2009 року ОСОБА_1 засуджено: за пунктами 4, 13 ч. 2 ст. 115 КК України -

до покарання у виді довічного позбавлення волі; за ч. 3 ст. 185 цього Кодексу - до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки.

На підставі ст. 70 КК України за сукупністю злочинів ОСОБА_1 призначено покарання у виді довічного позбавлення волі.

На підставі ч. 2 ст. 71 цього Кодексу за сукупністю вироків поглинено невідбуту частину покарання за попереднім вироком Брусилівського районного суду Житомирської області від 01 липня 2004 року та остаточно ОСОБА_1 визначено покарання у виді довічного позбавлення волі.

Верховний Суд України ухвалою від 24 вересня 2009 року залишив без задоволення касаційні скарги захисника Омельчука О. В. та засудженого ОСОБА_1, а вирок Апеляційного суду Житомирської області від 14 квітня 2009 року щодо останнього - без зміни.

У порядку, передбаченому главою 34 КПК України, засуджений ОСОБА_1 звернувся до Брусилівського районного суду Житомирської області із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами вироку Апеляційного суду Житомирської області від 14 квітня 2009 року щодо нього.

Дійшовши переконання, що засуджений ОСОБА_1 при подачі заяви не дотримався правил інстанційної підсудності, визначених ст. 33 КПК України, місцевий суд ухвалою від 21 серпня 2018 року відмовив у відкритті кримінального провадження за заявою засудженого ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами вищевказаного вироку апеляційного суду щодо нього.

У результаті розгляду апеляційної скарги засудженого ОСОБА_1 Житомирський апеляційний суд ухвалою від 30 жовтня 2018 року залишив без змін ухвалу місцевого суду від 21 серпня 2018 року, а апеляційну скаргу засудженого ОСОБА_1 - без задоволення.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі засуджений ОСОБА_1, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу апеляційного суду і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Суть доводів засудженого зводиться до того, що матеріали справи в суді апеляційної інстанції було розглянуто незаконним складом суду, оскільки суддя Широкопояс Ю. В., який брав участь у складі колегії суддів під час розгляду його апеляційної скарги на ухвалу місцевого суду від 21 серпня 2018 року, був головуючим суддею при розгляді справи апеляційним судом та постановленні вироку апеляційного суду від 14 квітня 2009 року, за яким ОСОБА_1 остаточно визначено покарання у виді довічного позбавлення волі.

Позиція учасників судового провадження

У судовому засіданні засуджений ОСОБА_1 та його захисник кожен окремо повністю підтримали вимоги касаційної скарги. При цьому захисник зазначив, що в ході судового провадження в апеляційному порядку було порушено право на захист засудженого ОСОБА_1, що є безумовною підставою для скасування судового рішення.

Прокурор вважала, що касаційна скарга підлягає до часткового задоволення через порушення права на захист засудженого ОСОБА_1, а постановлені судові рішення - скасуванню з призначенням нового судового розгляду в суді першої інстанції.

Мотиви Суду

Доводи засудженого про те, що матеріали справи в суді апеляційної інстанції було розглянуто незаконним складом суду, оскільки суддя Широкопояс Ю. В., який брав участь у складі колегії суддів під час розгляду його апеляційної скарги на ухвалу місцевого суду від 21 серпня 2018 року, був головуючим суддею при розгляді справи апеляційним судом та постановленні вироку апеляційного суду від 14 квітня 2009 року, за яким ОСОБА_1 було визначено остаточне покарання у виді довічного позбавлення волі, колегія суддів касаційного суду вважає безпідставними з огляду на положення ст. 76 КПК України.

Разом із тим, відповідно до вимог ч. 1 ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судових рішень судом касаційної інстанції є істотне порушення кримінального процесуального закону.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 412 цього Кодексу судове рішення у будь-якому разі підлягає скасуванню, якщо судове провадження здійснено за відсутності захисника, якщо його участь є обов`язковою.

Згідно положень ст. 59 Конституції України кожен має право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно.

Відповідно до ч. 2 ст. 48 КПК України захисник залучається судом для здійснення захисту за призначенням у випадках та в порядку, визначених статтями 49 та 53 цього Кодексу.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 49 КПК України суд зобов`язаний забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадках, якщо відповідно до вимог ст. 52 цього Кодексу участь захисника є обов`язковою, а підозрюваний, обвинувачений не залучив захисника.

Відповідно до ч. 1 ст. 52 КПК України участь захисника є обов`язковою у кримінальному провадженні щодо особливо тяжких злочинів.


................
Перейти до повного тексту