Постанова
Іменем України
12 червня 2019 року
м. Київ
справа № 693/14/18
провадження № 61-46848св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Висоцької В. С.,
суддів: Грушицького А. І., Литвиненко І. В., Сердюка В. В., Фаловської І. М. (суддя-доповідач),
учасники справи:
позивач - Фермерське господарство "Степ", |
відповідачі: Іноземне підприємство "Агро-Вільд Україна", ОСОБА_1 , |
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Іноземного підприємства "Агро-Вільд Україна" на постанову Апеляційного суду Черкаської області від 04 жовтня 2018 року у складі колегії суддів: Храпка В. Д., Бондаренка С. І., Новікова О. М.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У січні 2018 року Фермерське господарство "Степ" (далі - ФГ "Степ") звернулося до суду з позовом до Іноземного підприємства "Агро-Вільд Україна" (далі - ІП "Агро-Вільд Україна"), ОСОБА_1 про визнання недійсним договору встановлення емфівтезису, визнання укладеною додаткової угоди.
Позовна заява мотивована тим, що 21 січня 2008 року між ФГ "Степ" та ОСОБА_1 укладений договір оренди землі, відповідно до умов якого позивачу надано у користування строком на п`ять років земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею
4,28 га, розташовану в адміністративних межах Жашківської міської ради за межами населеного пункту, який зареєстрований Жашківським районним відділом Черкаської регіональної філії Центру державного земельного кадастру 15 лютого 2008 року.
Пунктом 8 договору сторони погодили, що після закінчення строку дії договору, орендар має переважне право поновлення його на новий строк.
У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
01 серпня 2011 року між ФГ "Степ" та ОСОБА_1 укладена додаткова угода, якою продовжено термін дії договору оренди землі до 31 грудня
2017 року. Державна реєстрація зазначеної додаткової угоди до договору оренди землі проведена відділом Держкомзему у Жашківському районі Черкаської області 05 серпня 2011 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 23 577 грн.
24 квітня 2015 року між ІП "Агро-Вільд Україна" та ОСОБА_1 укладений договір встановлення емфітевзису, відповідно до умов якого остання передала ІП "Агро-Вільд Україна" право володіння та цільового користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, а також встановлено початок перебігу емфітевтичного права з 01 січня
2018 року до 01 січня 2024 року.
Посилаючись на те, що укладення договору про встановлення емфітевтичного права на земельну ділянку суперечить діючому договору оренди земельної ділянки та є порушенням вимог Закону України "Про оренду землі", так як перешкоджає реалізувати переважне право позивача на укладення договору оренди землі на новий строк, ФГ "Степ" просило суд визнати недійсним договір емфітевзису від 24 квітня 2015 року, укладений між ОСОБА_1 та ІП "Агро-Вільд Україна", та визнати укладеною між ОСОБА_1 та ФГ "Степ" додаткову угоду від 21 січня 2008 року.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Жашківського районного суду Черкаської області від 30 травня 2018 року (у складі судді Коцюбинської Ю. Д.) у задоволенні позову
ФГ "Степ" відмовлено.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що порушення вимог чинного законодавства при укладенні договору емфітевзису відсутні,
а права позивача цим договором не порушені, так як земельна ділянка передається у користування ІП "Агро-Вільд Україна" вже після закінчення договору оренди землі.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Апеляційного суду Черкаської області від 04 жовтня 2018 року рішення Жашківського районного суду Черкаської області від 30 травня 2018 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким позов ФГ "Степ" задоволено.
Визнано недійсним договір емфітевзису від 24 квітня 2015 року, укладений між ІП "Агро-Вільд Україна" та ОСОБА_1, предметом якого є земельна ділянка.
Визнано укладеною між ОСОБА_1 та ФГ "Степ" додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки від 21 січня 2008 року в редакції, викладеній в прохальній частині позову, що є невід`ємною складовою даного судового рішення.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що відмова у продовженні дії договору без зазначення конкретних та чітких її підстав порушує право орендаря на реалізацію переважного права, передбаченого статтею 777 ЦК України та статтею 33 Закону України "Про оренду землі", і така поведінка орендодавця відносно попереднього орендаря є недобросовісною. Отже, вимоги позивача щодо відновлення його порушеного переважного права на продовження договору оренди земельної ділянки підлягають задоволенню.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі ІП "Агро-Вільд Україна" просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції і залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що нормами статті 33 Закону України "Про оренду землі" встановлюється переважне право орендаря на укладення саме договору оренди землі. Тобто, поновлення договору оренди землі за цією нормою можливе виключно за інших рівних умов з іншими особами - претендентами на право оренди цієї земельної ділянки. Проте, орендодавець не укладав договір оренди землі з іншим орендарем, що регламентується параграфом 3 глави 58 ЦК України та главою 16-1 ЗК України, а уклав договір встановлення емфітевзису, що регламентується главою 33 ЦК України та статтею 93 глави 15 ЗК України.
Отже, орендар не має переважного права на укладення договору про встановлення права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису). Таким чином, укладенням договору встановлення емфітевзису між ОСОБА_1 та ІП "Агро-Вільд Україна" жодним чином не порушує переважне право ФГ "Степ" на пролонгацію договору оренди землі, оскільки договір оренди землі з іншим орендарем у даному випадку не укладався.
Доводи інших учасників справи
У лютому 2019 року ФГ "Степ" подало відзив на касаційну скаргу, вказуючи на те, що рішення суду першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та є таким, що підлягає скасуванню.
Інші учасники судового процесу не скористались правом подати відзив на касаційну скаргу, заперечень щодо її вимог і змісту до суду не направили.
Рух справи у суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 21 грудня 2018 року відкрито касаційне провадження у вищевказаній справі та витребувано цивільну справу.
Ухвалою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
від 06 червня 2019 року справу призначено до розгляду в складі колегії з п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Частиною другою статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Згідно з частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суди установили, що 21 січня 2008 року між ФГ "Степ" та ОСОБА_1 укладений договір оренди землі, відповідно до умов якого позивачу надано у користування строком на п`ять років земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,28 га, розташовану в адміністративних межах Жашківської міської ради за межами населеного пункту, який зареєстрований Жашківським районним відділом Черкаської регіональної філії Центру державного земельного кадастру 15 лютого 2008 року.
Пунктом 8 договору сторони погодили, що після закінчення строку дії договору, орендар має переважне право поновлення його на новий строк.
У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
01 серпня 2011 року між ФГ "Степ" та ОСОБА_1 укладена додаткова угода, якою продовжено термін дії договору оренди землі до 31 грудня
2017 року. Державна реєстрація зазначеної додаткової угоди до договору оренди землі проведена відділом Держкомзему у Жашківському районі Черкаської області 05 серпня 2011 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 23 577 грн.
Листом-повідомленням 27 вересня 2017 року № 261 ФГ "Степ", з проектом додаткової угоди, звернувся до орендодавця з пропозицією поновити договір оренди земельної ділянки від 21 січня 2008 року, шляхом укладення додаткової угоди, строком на сім років.
01 серпня 2017 року ОСОБА_1 направила орендарю заяву про відмову у поновленні договору оренди землі.
Також судами встановлено, що 24 квітня 2015 року між ІП "Агро-Вільд Україна" та ОСОБА_1 укладений договір встановлення емфітевзису, предметом якого є земельна ділянка площею 4,2827 га, яка розташована в Жашківському районі в межах Жашківської міської ради Черкаській області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, склад угідь рілля - 4,2827 га, та належить власнику на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1, виданого 12 лютого 2003 року Жашківською міською радою.