Постанова
Іменем України
20 червня 2019 року
м. Київ
справа № 459/1345/17
провадження № 61-30160св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
Висоцької В. С. (суддя-доповідач), Литвиненко І. В., Фаловської І. М.
учасники справи:
заявник - державне підприємство "Львіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Червоноградська" (стягувач),
заінтересовані особи:
- боржник - ОСОБА_1,
- орган державної виконавчої служби - Червоноградський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області,
- Червоноградська міська рада Львівської області,
- комунальне підприємство "Житлокомунсервіс",
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргу державного підприємства "Львіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Червоноградська" на ухвалу Червоноградського міського суду Львівської області від 10 серпня 2017 року у складі судді Кріля М. Д. та ухвалу апеляційного суду Львівської області від 22 листопада 2017 року у складі колегії суддів Савуляка Р. В., Мікуш Ю. Р., Приколоти Т. І.,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог
У травні 2017 року державне підприємство "Львіввугілля" (далі - ДП "Львіввугілля") в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Червоноградська" (далі - ВП "Шахта "Червоноградська") звернулося до суду з заявою, в якій просило замінити сторону у виконавчому провадженні в частині надання ОСОБА_1 кімнати АДРЕСА_1, з ДП "Львівугілля" відокремленого підрозділу "Шахта" Червоноградська" на Червоноградську міську раду Львівської області.
Заява мотивована тим, що згідно акта прийому-передачі від 27 травня 2011 року після виселення ОСОБА_1 з кімнати АДРЕСА_2, орендар - відокремлений підрозділ "Шахта" Червоноградська" повністю передала орендодавцю КП "Червонограджитлокомунсервіс" будинок № 8 по вул. Шептицького в м. Червонограді Львівської області.
Будинок по вул. Паркова, 4 в м. Червонограді Львівської області, який був гуртожитком шахти "Відродження", був переданий у комунальну власність Червоноградської міської ради 16 березня 2015 року згідно акту прийому-передач гуртожитку ДП "Львіввугілля".
ДП "Львіввугілля" не був власником вищевказаного будинку, у зв`язку з чим не може бути стороною у виконавчому провадженні по виконанню рішення Червогоградського міського суду Львівської області від 08 вересня 2010 року в частині надання ОСОБА_1 іншого житлового приміщення, а саме: кімнати №37 в гуртожитку ВП "Шахти "Відродження" ДП "Львіввугілля" по АДРЕСА_1 . Вважає, що належною стороною у виконавчому провадженні по виконанню судового рішення у цій частині є Червоноградська міська рада Львівської області.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Ухвалою Червоноградського міського суду Львівської області від 10 серпня 2017 року, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду Львівської області від 22 листопада 2017 року, у задоволенні заяви ДП "Львіввугілля" в особі ВП "Шахта "Червоноградська" про заміну сторони виконавчого провадження відмовлено.
Ухвали суду першої та апеляційної інстанції мотивовані тим, що у правовідносинах, що склались, Червоноградська міська рада Львівської області не є правонаступником ДП "Львіввугілля" в особі ВП "Шахта "Червоноградська", оскільки матеріальні правовідносини, в даному випадку надання ДП "Львіввугілля" кімнати №37 в гуртожитку АДРЕСА_1, саме ОСОБА_1 безпосередньо пов`язані з особою суб`єкта, оскільки надання кімнати у гуртожитку відбулося у зв`язку із професійною діяльністю ОСОБА_1, який працював на підприємстві ДП "Львівугілля", що виключає як матеріальне, так і процесуальне правонаступництво Червоноградською міською радою Львівської області прав та обов`язків ДП "Львіввугілля" стосовно ОСОБА_1 в питанні надання йому кімнати в гуртожитку.
Крім цього, заявником не надано жодного доказу на підтвердження правонаступництва Червоноградської міської ради Львівської області з питання надання кімнати ОСОБА_1, як працівнику ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля".
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, ДП "Львіввугілля" в особі ВП "Шахта "Червоноградсьтка", не погоджуючись з вищевказаними ухвалами, та посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить їх змінити або скасувати та вирішити питання по суті, замінити сторону виконавчого провадження, виключивши з нього ДП "Львіввугілля" в особі ВП "Шахта "Червоноградська" і ДП "Львіввугілля" в особі "Шахта "Відродження" і включити у виконавче провадження Червоноградську міську раду Львівської області.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Доводи касаційної скарги зводяться до того, що відокремлений підрозділ "Шахта "Червоноградська" та відокремлений підрозділ "Шахта "Відродження" не можуть виконати суду щодо надання ОСОБА_1 іншого житлового приміщення, а саме: кімнати № 37 в гуртожитку ВП "Шахти "Відродження" ДП "Львіввугілля" по АДРЕСА_1, оскільки ДП "Львіввугілля" не є власником вказаного будинку і останній передано до комунальної власності Червоноградської міської ради Львівської області, у зв`язку з чим, до цієї ради перейшли усі обов`язки наймодавця.
Також заявник посилається на те, що ОСОБА_1 має інше житло, у якому проживає з сім`єю, тому не потребує надання житлового приміщення у гуртожитку.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 08 грудня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі за вищевказаною касаційною скаргою та витребувано справу із суду першої інстанції.
15 грудня 2017 року набув чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального
кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів".
Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Відповідно до підпункту 4 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України у редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
На підставі наведених норм, касаційну скаргу разом з цивільною справою передано до Верховного Суду.