Постанова
Іменем України
20 червня 2019 року
м. Київ
справа № 352/1927/15
провадження № 61-34639св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
Висоцької В. С. (суддя-доповідач), Литвиненко І. В., Фаловської І. М.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - ОСОБА_2,
відповідач - публічне акціонерне товариство "УкрСиббанк",
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу апеляційного суду Івано-Франківської області від 30 грудня 2016 рокуу складі судді Василишин Л. В.,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог
У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, Публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" про визнання поруки припиненою.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Тисменицького районного суду Івано-Франківської області
від 04 жовтня 2016 року позов задоволено.
Визнано поруку за довоговорм поруки від 18 грудня 2007 року, укладеним між АКІБ "УкрСиббанк" та ОСОБА_1 припиненою.
Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
З даним рішенням суду не погодився відповідач ОСОБА_2 та подав апеляційну скаргу, яка ухвалою апеляційного суду Івано-Франківської області від 14 листопада 2016 року була залишена без руху, оскільки не відповідала вимогам, визначеним ЦПК України, а саме - подана з пропуском процесуального строку на апеляційне оскарження, питання про його поновлення з наведенням поважних причин його пропуску заявником не ставилось, а також не сплачено судовий збір.
Ухвалою апеляційного суду Івано-Франківської області від 30 грудня 2016 року відмовлено ОСОБА_2 у відкритті апеляційного провадження за його апеляційною на рішення Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 04 жовтня 2016 року.
Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що копію ухвали про залишення апеляційної скарги без руху заявник отримав 17 листопада 2016 року. Однак станом на 30 грудня 2016 року не подав заяви про поновлення строку апеляційного оскарження із долученням доказів про час отримання копії оскаржуваного рішення суду першої інстанції, що відповідно до частини третьої статті 297 ЦПК України (в редакції, чинній на момент ухвалення процесуального рішення) є підставою для відмови у відкритті апеляційного провадження за поданою апеляційною скаргою.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, ОСОБА_2, посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права, просить скасувати постановлену цим судом ухвалу з направленням справи до апеляційного суду для продовження розгляду.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що висновки суду апеляційної інстанції не відповідають дійсним обставинам справи оскільки строк на апеляційне оскарження заявником не пропущено, у зв`язку з чим ним і не подавалась заява про поновлення цього строку.
Заявник посилається на те, що рішення суду першої інстанції проголошено
04 жовтня 2016 року за відсутності відповідача ОСОБА_2 та надіслано копію рішення на його адресу поштою 13 жовтня 2016 року. З урахуванням часу поштового пересилання копію рішення ОСОБА_2 отримав 01 листопада 2016 року. Відтак, апеляційну скаргу подано (надіслано поштою) 08 листопада 2016 року, тобто протягом десяти днів, з часу отримання рішення.
Таким чином, апеляційний суд дійшов помилкового висновку, що апеляційна скарга подана з пропуском строку на апеляційне оскарження, а відтак і про відмову у відкритті апеляційного провадження.
Відмовивши у відкритті апеляційного провадження, суд порушив гарантоване відповідачу права на апеляційне оскарження судового рішення та фактично обмежив його у доступі до правосуддя.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 31 січня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі за вказаною касаційною скаргою та витребувано справу із суду першої інстанції.
15 грудня 2017 року набув чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального
кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів".
Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Відповідно до підпункту 4 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України у редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
На підставі наведених норм, касаційну скаргу та матеріали цивільної справи передано до Верховного Суду.
Відзив на касаційну скаргу іншими сторонами до суду не подано.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Позиція Верховного Суду
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.