1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України


03 червня 2019 року

м. Київ


справа № 712/3273/18


провадження № 61-5120св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Журавель В. І. (суддя-доповідач), Антоненко Н. О., Русинчук М. М.,


учасники справи:


позивач - Черкаська міська рада,

відповідач - ОСОБА_1,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу Черкаської міської ради на постанову апеляційного суду Черкаської області від 05 лютого 2019 року у складі колегії суддів: Гончар Н. І., Пономаренка В. В., Сіренка Ю. В.,


ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У березні 2018 року Черкаська міська рада звернулася до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення збитків за фактичне користування земельною ділянкою.

Позовна заява мотивована наступним.

15 червня 2005 року закрите акціонерне товариство "Агропроммеханізація" відчужило на користь ОСОБА_1 нежитлове приміщення (Д-1, д) загальною площею 355, 9 кв. м, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, на підставі договору купівлі-продажу нежитлового приміщення.

Рішенням Черкаської міської ради від 10 червня 2010 року № 5-787 затверджено технічну документацію із землеустрою та надано відповідачу земельну ділянку по АДРЕСА_1 оренду на 49 років під нежитлове приміщення складу за рахунок земель ЗАТ "Агропроммеханізація".

Пунктом 3 вищевказаного рішення Черкаської міської ради відповідача зобов`язано протягом двох місяців укласти з Черкаською міською радою договір оренди землі та здійснити його державну реєстрацію.

05 липня 2010 року ОСОБА_1 особисто під підпис вручено указане вище рішення від 10 червня 2010 року.

Станом на 03 вересня 2014 року відповідачем не укладено договір оренди землі з Черкаською міською радою і, відповідно, не здійснено його державну реєстрацію.

Черкаською міською радою неодноразово направлялися відповідачу листи-вимоги щодо укладання договору оренди землі та договору про відшкодування збитків (неодержаного доходу).

30 листопада 2017 року відповідач відчужила на користь ОСОБА_2 та ОСОБА_3 нежитлове приміщення (Д-1, д) на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна.

Станом на 22 грудня 2017 року відповідач не відшкодувала збитки у добровільному порядку.

Посилаючись на вказані обставини, Черкаська міська рада просила суд стягнути з відповідача на її користь суму збитків у розмірі 241 766, 99 грн за фактичне користування земельною ділянкою без належного оформлення права користування нею.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 28 вересня 2018 року позов задоволено.


Стягнуто з ОСОБА_1 на користь міського бюджету м. Черкаси збитки за фактичне користування земельною ділянкою без належного оформлення права користування у сумі 241 766, 99 грн. Вирішено питання про розподіл судових витрат.


Задовольняючи позов Черкаської міської ради, суд першої інстанції виходив із того, що відповідач, не маючи об`єктивних перешкод, договір оренди земельної ділянки не уклала. Бездіяльність ОСОБА_1 щодо вжиття передбачених законом заходів зі своєчасного оформлення права користування земельною ділянкою призвела до неодержання територіальною громадою доходів. Таким чином, у цьому випадку мають місце (є доведеними) усі чотири елементи складу цивільного правопорушення, необхідні для притягнення відповідача до такої відповідальності, як відшкодування збитків. А отже Черкаській міській раді, як власнику землі, завдано збитки у розмірі 241 766, 99 грн, які підлягають стягненню на підставі положень ЗК України, статті 22 ЦК України та Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284.


Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції


Постановою апеляційного суду Черкаської області від 05 лютого 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.


Рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 28 вересня 2018 року скасовано.


У задоволенні позову Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення збитків за фактичне користування земельною ділянкою відмовлено. Вирішено питання про розподіл судових витрат.


Апеляційний суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, виходив із того, що до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та неотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.


Враховуючи те, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права є неправильним, апеляційний суд відмовив у задоволенні позову Черкаської міської ради, оскільки підстави застосовувати до спірних правовідносин приписи чинного законодавства України про відшкодування шкоди (збитків) власнику земельної ділянки відсутні.


При цьому суд послався на правові висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі №629/4628/16-ц.


Короткий зміст вимог касаційної скарги


У березні 2019 року Черкаська міська рада подала до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила скасувати оскаржуване судове рішення, залишити в силі рішення суду першої інстанції.


Аргументи учасників справи


Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції помилково скасував рішення суду першої інстанції, який правильно застосував до спірних правовідносин норми статті 22 ЦК України, оскільки спір виник з деліктних правовідносин, а саме із договору оренди землі. Зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до вимог статті 526 Цивільного кодексу України, а відповідач не відшкодував у добровільному порядку збитки за фактичне користування земельною ділянкою без належного оформлення права користування нею.


Протиправність дій відповідача полягає у використанні останньою земельної ділянки без належного оформлення права користування нею, умисному неукладенні договору оренди, ухиленню від сплати за указаним договором коштів, що позбавило позивача як власника землі отримати дохід у вигляді орендної плати. У діях ОСОБА_1 наявні усі елементи складу цивільного правопорушення, необхідні для притягнення відповідача до такої відповідальності, як відшкодування збитків.


Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу


У квітні 2019 року ОСОБА_1 подала відзив на касаційну скаргу, вказуючи на те, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про те, що апеляційним судом допущено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.


Посилання у касаційній скарзі про необхідність застосування до спірних правовідносин норм, що регулюють деліктні зобов`язання, є помилковими.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


15 червня 2005 року ЗАТ "Агропроммеханізація" відчужило на користь ОСОБА_1 нежитлове приміщення (Д-1, д), загальною площею 355, 9 кв. м, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, на підставі договору купівлі-продажу нежитлового приміщення.


Рішенням Черкаської міської ради від 10 червня 2010 № 5-787 "Про надання приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_1 " затверджено технічну документацію із землеустрою та надано відповідачу земельну ділянку по АДРЕСА_1, в оренду на 49 років (без права передачі її в суборенду) площею 2 779 кв. м під нежитлове приміщення складу за рахунок земель ЗАТ "Агропроммеханізація".


Департаментом архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради 07 серпня 2014 року видано наказ № 1066-а, яким надано нежитловому приміщенню (Д-1, д) окрему адресу: АДРЕСА_1.


Пунктом 3 вищевказаного рішення Черкаської міської ради, ОСОБА_1 зобов`язано протягом двох місяців укласти з Черкаською міською радою договір оренди землі та здійснити його державну реєстрацію.


Згідно з Витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, до реєстру внесено запис від 19 січня 2012 року № 20050060002001434 про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1


30 листопада 2017 року відповідач відчужила на користь ОСОБА_2 та ОСОБА_3 нежитлове приміщення (Д-1, д), розташоване за адресою: АДРЕСА_2 (кадастровий номер НОМЕР_1 ) на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна.


На день вчинення указаного вище договору купівлі-продажу відповідач договір оренди земельної ділянки з позивачем не укладала.


Керуючись Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284 "Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", Комісією для визначення збитків власникам землі та землекористувачам і втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва в м. Черкаси, було визначено розмір збитків у вигляді неодержаного Черкаською міською радою доходу за час фактичного користування відповідачем земельною ділянкою без договору оренди за період з 01 березня 2015 року по 01 вересня 2017 року, розмір яких склав 241 766, 99 грн.


Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 21 листопада 2017 року № 1192 затверджено акт про визначення збитків власнику землі від 13 вересня 2017 року № 29-2017. Пунктом 2 указаного рішення визначено, що зазначену суму збитків відповідач повинен відшкодувати не пізніше одного місяця після затвердження виконавчим комітетом Черкаської міської ради акту Комісії.



................
Перейти до повного тексту