Постанова
Іменем України
12 червня 2019 року
м. Київ
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду:
головуюча Стефанів Н.С.,
судді: Григор`єва І.В.,
Шевченко Т.В.,
секретар судового засідання Безкровний С.О.,
учасники судового провадження:
прокурор Дронова І.С.,
захисник Шаповал О.О.,
розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу засудженої ОСОБА_1 на вирок Ковпаківського районного суду м. Суми від 09 грудня 2016 року та ухвалу Апеляційного суду Сумської області від 07 серпня 2018 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12015200440006143,
відносноОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Олександрія Кіровоградської області, засудженої за ст. 191 ч. 3 Кримінального кодексу України (далі - КК України).
1. Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
Засуджена у касаційній скарзі виклала вимогу до суду касаційної інстанції про скасування судових рішень відносно неї та призначення нового розгляду в суді першої інстанції. Вимогу мотивувала істотним порушенням вимог процесуального закону, оскільки судом їй не було роз`яснено наслідки застосування судом положень ст. 349 ч. 3 КПК України щодо порядку судового розгляду, судом не було з`ясовано чи розуміє вона обмеження, пов`язані з таким розглядом щодо права апеляційного оскарження вироку відносно неї, що позбавило її права доступу до правосуддя. Також заперечує встановлені судом фактичні обставини провадження, вважає свою винуватість у вчиненому злочині недоведеною. Також наголошує, що апеляційним судом було безпідставно відмовлено у застосуванні положень статей 69, 75 КК України через змінену редакцію статей, із врахуванням дати вчиненого злочину до набрання законної сили нової редакції зазначених норм кримінального закону.
2. Зміст оскаржуваних судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
2.1 Суд першої інстанції, рішення якого оскаржується
За вироком Ковпаківського районного суду м. Суми від 09 грудня 2016 року ОСОБА_1 засуджено за ст. 191 ч. 3 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк три роки, з позбавленням права обіймати посади, повʼязані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на один рік.
Також вирішено долю речових доказів та питання щодо процесуальних витрат.
2.2 Суд апеляційної інстанції, рішення якого оскаржується
Ухвалою Апеляційного суду Сумської області від 07 серпня 2018 року змінену апеляційну скаргу першого заступника прокурора Сумської області задоволено, спільну апеляційну скаргу засудженої ОСОБА_1 та її захисника Шаповал О.О. залишено без задоволення. Вирок Ковпаківського районного суду м. Суми від 09 грудня 2016 року відносно засудженої ОСОБА_1 змінено у зв`язку з неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність в частині призначеного судом додаткового покарання. Прийнято рішення вважати ОСОБА_1 засудженою за ст. 191 ч. 3 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк три роки з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а саме контролем за використанням коштів як у готівковій, так і в безготівковій формі та їх обігом на підприємствах, установах та організаціях усіх форм власності строком на один рік.
У решті вирок суду залишено без зміни.
2.3 Обставини у кримінальному провадженні, встановлені судами першої та апеляційної інстанцій
ОСОБА_1 визнано винуватою у тому, що вона, обіймаючи посаду бухгалтера 11-ї категорії Сумської міської державної лікарні ветеринарної медицини, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, будучи відповідальною особою за ведення касових операцій по касі Сумської міської державної лікарні ветеринарної медицини, тобто службовою особою, відповідно до примітки 1 ст. 364 КК України та суб`єктом відповідальності, відповідно до Закону України "Про засади запобігання та протидії корупції", маючи намір на привласнення чужого майна, вчиненого повторно, шляхом зловживання своїм службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів, протягом січня 2015 року отримувала готівкові кошти від структурних підрозділів Сумської міської державної лікарні ветеринарної медицини за надані ними послуги. При цьому прибуткові касові ордери отриманих коштів не складала та не оформляла належним чином надходження готівки до каси лікарні. Після акумулювання грошових коштів у касі Сумської міської державної лікарні ветеринарної медицини за адресою: АДРЕСА_1 , частину грошових коштів привласнювала, а залишок грошових коштів оприбутковувала, складала видатковий касовий ордер та квитанції, до яких вносила залишок коштів після заволодіння частиною суми коштів та здавала їх до банку. Протягом січня 2015 року ОСОБА_1 привласнила 51 496,38 грн.
Вказані дії ОСОБА_1 судом кваліфіковано як привласнення чужого майна, що було їй ввірено, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, тобто за ст. 191 ч. 3 КК України.
3. Доводи інших учасників судового провадження
Прокурор у засіданні касаційного суду заперечувала проти доводів касаційної скарги засудженої.
4. Джерела права й акти їх застосування
4.1 Кримінальний кодекс України
4.1.1 Стаття 75. Звільнення від відбування покарання з випробуванням (в редакції Закону від 13.04.2012)
Частина 1. Якщо суд при призначенні покарання у виді виправних робіт, службового обмеження для військовослужбовців, обмеження волі, а також позбавлення волі на строк не більше п`яти років, враховуючи тяжкість злочину, особу винного та інші обставини справи, дійде висновку про можливість виправлення засудженого без відбування покарання, він може прийняти рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням.
4.2 Кримінальний процесуальний кодекс України