ПОСТАНОВА
Іменем України
13 червня 2019 року
Київ
справа №820/275/18
адміністративне провадження №К/9901/59316/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
Головуючого-судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
розглянув в попередньому судовому засіданні справу
за касаційною скаргою Міністерства оборони України
на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2018 (суддя Горшкова О.О.) та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.07.2018 (колегія у складі суддів: Мінаєвої О.М., Макаренко Я.М., Бартош Н.С.)
у справі №820/275/18
за позовом ОСОБА_1
до Харківського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України
про визнання протиправними рішень та зобов`язання вчинити певні дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Харківського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати пункт 13 протоколу № 105 від 06.10.2017 рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та призначенням компенсаційних сум; визнати протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" ОСОБА_1;
- зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат повторно подати висновок та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги з дотриманням вимог Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" (далі - Порядок № 975);
- зобов`язати Міністерство оборони України вирішити питання призначення та нарахування одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 згідно Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Порядку № 975.
2. Позовні вимоги мотивовані тим, що з моменту встановлення інвалідності він набув право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", про що ним була подана заява до Міністерства оборони України та додані всі необхідні документи, проте йому було відмовлено у зв`язку з тим, що інвалідність настала пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби.
3. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2018, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.06.2018, позов задоволено.
4. У касаційній скарзі Міністерство оборони України із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.
5. Ухвалою Верховного Суду від 15.08.2018 відкрито провадження у справі.
6. Міністерством оборони України було заявлено клопотання про розгляд справи за участі сторін. Однак відповідно до ч.1 ст. 343 КАС України попередній розгляд справи проводиться без повідомлення учасників справи.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 проходив строкову військову службу в період з 01.04.1982 по 10.07.1984 у Збройних силах СРСР та у період з 01.07.1982 по 10.07.1984 приймав участь у бойових діях на території Демократичної Республіки Афганістан.
8. У 1983 році позивач отримав поранення, контузію пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країні (ДРА), де велись бойові дії, внаслідок чого в подальшому отримав інвалідність.
9. З 22.10.2013 під час первинного огляду органами МСЕК позивачу вперше встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК від 28.10.2013 серія 10 ААБ №187432.
10. Згідно довідки МСЕК від 22.10.2015 позивачу була встановлена ІІ група інваліда війни з 20.10.2015, з причин причини поранення (контузія) та захворювання, пов`язаними з виконанням обов`язків військової служби.
11. У 2017 році позивач звернувся із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності з причин поранення, контузії та захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби.
12. Листом від 30.10.2017 № 2716ВСЗ Харківським обласним військовим комісаріатом повідомлено позивача, що згідно пункту 13 рішення Комісії Міністерства оборони України йому відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки інвалідність встановлено понад 3-х місячний строк після звільнення зі служби.
13. Вважаючи дії та рішення відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того що право позивача на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю, що настала після звільнення з військової служби внаслідок захворювання, пов`язаного з її проходженням, починається саме з моменту настання підстав для отримання цієї допомоги.
ІV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
15. Відповідач у касаційній скарзі не погоджується з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій та вважає, що судами неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права з неповним з`ясуванням обставин справи.
16. У касаційній скарзі Міністерства оборони України наголошує, що ані статтею 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", ані Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 499, які діяли на час встановлення ІІІ групи інвалідності вперше, не передбачалось можливості отримання одноразової допомоги військовослужбовцю строкової військової служби у разі настання інвалідності після спливу трьох місяців від дати звільнення зі служби.