ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2019 року
м. Київ
Справа № 915/523/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Булгакової І.В. (головуючий), Львова Б.Ю. і Селіваненка В.П.,
за участю секретаря судового засідання Хоменко І.М.,
учасники справи:
позивач - комунальне підприємство "Дирекція оздоровчих закладів "Причорномор`є",
представники позивача - Гонтар П.А., адвокат (ордер від 11.06.2019),
відповідач - Миколаївське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України,
представник відповідача - Кравченко О.К., головн. спец. відділу (дов. від 23.01.2019),
розглянув касаційну скаргу комунального підприємства "Дирекція оздоровчих закладів "Причорномор`є"
на рішення господарського суду Миколаївської області від 23.10.2018 (суддя Смородінова О.Г.)
та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 28.01.2019 (головуючий суддя - Принцевська Н.М., судді: Колоколов С.І., Ярош А.І.)
у справі № 915/523/18
за позовом комунального підприємства "Дирекція оздоровчих закладів "Причорномор`є" (далі - Підприємство)
до Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - Відділення)
про визнання недійсним рішення.
За результатами розгляду касаційної скарги Касаційний господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Підприємство звернулося до господарського суду Миколаївської області з позовом до Відділення про визнання недійсним рішення від 24.04.2018 № 10-ріш у справі № 2-26.213/45-2017 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" (далі - Рішення АМК).
Позовна заява мотивована посиланням на: неповне з`ясування Відділенням обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; неправильне застосування норм матеріального і процесуального права.
Рішенням господарського суду Миколаївської області від 23.10.2018 у справі № 915/523/18, яке залишено без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 28.01.2019, у задоволенні позову відмовлено повністю.
Рішення судів попередніх інстанцій мотивовано відсутністю передбачених законом підстав для визнання Рішення АМК недійсним.
Підприємство, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить суд касаційної інстанції рішення та постанову зі справи скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення позову. Так, згідно з доводами Підприємства, викладеними у касаційній скарзі:
- Відділенням не доведено наявності в діях Підприємства суб`єктивної сторони порушення, визначеного частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", а саме зловживання монопольним становищем у вигляді дій суб`єкта господарювання, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
- висновки Відділення про незаконність вимоги Підприємства про надання товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКО ТРАНС МИКОЛАЇВ" інформації про технічну справність транспортних засобів зроблені внаслідок поверхневого аналізу чинного законодавства у сфері вивезення та захоронення побутових відходів, а також неповного з`ясування обставин та передумов направлення такої вимоги саме заявнику - товариству з обмеженою відповідальністю "ЕКО ТРАНС МИКОЛАЇВ";
- Відділенням не доведено відсутності у Підприємства наміру укладати договір з товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКО ТРАНС МИКОЛАЇВ" на захоронення твердих побутових відходів без надання запитуваних документів;
- з огляду на недоведеність зловживання Підприємством монопольним становищем Відділення дійшло помилкового висновку про наявність підстав для накладення на позивача штрафу у максимально можливому розмірі (68 000,00 грн.).
Від Підприємства надійшли додаткові письмові пояснення до касаційної скарги.
У відзиві на касаційну скаргу Відділення просило залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові акти попередніх інстанцій - без змін, зазначаючи, зокрема, про їх законність та обґрунтованість.
Від Підприємства надійшло клопотання про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду з огляду на те, що, на думку Підприємства, дана справа містить виключну правову проблему, і передача даної справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики.
Касаційний господарський суд не вбачає у справі № 915/523/18 виключної правової проблеми, наявність якої, в силу приписів частини п`ятої статті 302 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), була б підставою для передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, у зв`язку з чим у задоволенні клопотання Підприємства слід відмовити.
Перевіривши на підставі встановлених попередніми судовими інстанціями обставин справи правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, заслухавши доповідь судді - доповідача та пояснення представників сторін, Касаційний господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з огляду на таке.
Місцевим та апеляційним господарськими судами у справі, зокрема, встановлено, що Рішенням АМК:
- визнано, що відповідно до абзацу другого частини першої статті 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" Підприємство у межах території, що ним обслуговується, а саме: частини території Березанського району Миколаївської області, зокрема, територій сіл Коблеве, Рибаківка, Лугове та Морське Березанського району Миколаївської області протягом 2016 року та січня-липня 2017 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг із захоронення твердих побутових відходів та очистки неканалізаційних стоків як таке, що не мало жодного конкурента на зазначеному ринку;
- визнано дії Підприємства, які полягали у висуванні Підприємством до товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКО ТРАНС МИКОЛАЇВ" під час укладання договору про надання послуг захоронення твердих побутових відходів та очистку неканалізаційних стоків умов, які не передбачені вимогами чинного законодавства (надати інформацію щодо наявності транспортних засобів, які планується залучити для надання послуг з вивезення твердих побутових відходів та неканалізаційних стоків, а саме, копії технічних паспортів та актів державного технічного огляду технологічного транспортного засобу), та, як наслідок, затягування з укладенням договору на надання вказаних послуг, що могло призвести до ущемлення інтересів споживача, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", а саме: зловживання монопольним (домінуючим) становищем у вигляді дій суб`єкта господарювання, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
- за вчинене порушення на Підприємство накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн.;
- зобов`язано Підприємство надавати до Відділення протягом року з дня отримання рішення у справі № 2-26.213/45-2017 щоквартально до 30 числа останнього місяця кожного кварталу інформацію та підтверджуючі документи щодо: договорів про надання послуг із захоронення відходів та очистку неканалізаційних стоків, які укладаються за наявності протоколу розбіжностей між Підприємством та суб`єктами господарювання, які здійснюють збір та вивезення відходів та неканалізаційних стоків, та випадків відмови Підприємством щодо укладення вказаних договорів.
Рішення АМК мотивовано, зокрема, такими фактичними даними:
- згідно з даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань основним видом діяльності товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКО ТРАНС МИКОЛАЇВ" є збирання безпечних відходів, оброблення та видалення безпечних відходів. Отже, Товариство здійснює підприємницьку діяльність, пов`язану зі збиранням безпечних відходів, що є складовою послуги з вивезення побутових відходів;
- згідно зі статутом Підприємства та відповідно до інформації, наданої Березанською районною державною адміністрацією (листами від 14.06.2017 № 927-01-2-30-17 та від 15.08.2017 № 1270-01-2-30-17), Підприємством (листами від 21.07.2017 № 151, від 25.07.2017 № 153 та від 26.07.2017 № 154) Відділенням встановлено, що: на балансі Підприємства знаходиться звалище - полігон твердих побутових відходів у с. Лугове в межах території Коблевської сільської ради Березанського району Миколаївської області, де здійснюється захоронення твердих побутових відходів, які вивозяться Підприємством та іншими суб`єктами господарювання, з якими були укладені договори на захоронення твердих побутових відходів; на балансі Підприємства знаходиться головна каналізаційна насосна станція, яка функціонує в зоні відпочинку с. Коблеве, до неї надходять каналізаційні стоки від каналізаційних станцій перших підйомів, які розташовані на територіях баз відпочинку; Підприємство здійснює надання послуг: із захоронення твердих побутових відходів та очистки неканалізаційних стоків в зонах відпочинку сіл Коблеве, Рибаківка, Лугове та Морське Березанського району Миколаївської області; з вивезення твердих побутових відходів в зонах відпочинку сіл Коблеве, Рибаківка, Лугове Березанського району Миколаївської області; з вивезення неканалізаційних стоків у зоні відпочинку с. Рибаківка Березанського району Миколаївської області; інші суб`єкти господарювання не здійснюють діяльності з надання послуг із захоронення твердих побутових відходів та очистки неканалізаційних стоків у межах території, на якій здійснює таку діяльність Підприємство;
- Підприємство укладає договори про надання послуг із захоронення твердих побутових відходів та очистку неканалізаційних стоків із суб`єктами господарювання, які здійснюють збір та вивезення твердих побутових відходів та неканалізаційних стоків;
- 29.03.2017 товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКО ТРАНС МИКОЛАЇВ" звернулося до Підприємства з листом № 77, в якому повідомляло, що Товариством відповідно до укладених договорів протягом курортного сезону 2017 року буде здійснюватися збір твердих побутових відходів та рідких відходів з територій баз відпочинку, розташованих у курортній зоні Рибаківка та Лугове, та, у зв`язку з цим, Товариство просило Підприємство надати для укладання відповідні договори (на захоронення твердих побутових відходів та очистку неканалізаційних стоків);
- у відповідь Підприємство листом від 28.04.2017 року № 84 повідомило Товариству про те, що останньому необхідно надати інформацію щодо наявності транспортних засобів, які планується залучити для надання послуг з вивезення твердих побутових відходів та неканалізаційних стоків, а саме - копії технічних паспортів та актів державного технічного огляду технологічного транспортного засобу, та зазначено, що після отримання вказаних документів Підприємство підготує договір на захоронення твердих побутових відходів та очистку неканалізаційних стоків;
- такі вимоги Підприємства Товариство вважало неправомірними, що й стало підставою для звернення останнього із заявою до Відділення про неправомірні дії Підприємства;
- станом на 08.06.2017 (дату звернення товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКО ТРАНС МИКОЛАЇВ" до Відділення із заявою) договір між Підприємством та Товариством про надання послуг із захоронення твердих побутових відходів та очистку неканалізаційних стоків не було укладено;
- договір між Підприємством та Товариством укладено 30.06.2017, після того, як Відділенням було розпочато дослідження за вказаними вище обставинами. Тобто вказаний договір укладений майже через 3 місяці після звернення Товариства до Підприємства щодо його укладення;
- Відділенням проведено дослідження становища Підприємства на ринку послуг із захоронення твердих побутових відходів та очистки неканалізаційних стоків;
- товарними межами ринку є послуги із захоронення твердих побутових відходів та очистки неканалізаційних стоків;
- споживачами послуг Підприємства є суб`єкти господарювання, які здійснюють збір та вивезення твердих побутових відходів та неканалізаційних стоків у зонах відпочинку сіл Коблеве, Рибаківка, Лугове та Морське Березанського району Миколаївської області та укладають з Підприємством договори про надання послуг із захоронення твердих побутових відходів та очистку неканалізаційних стоків;
- Підприємство є балансоутримувачем діючого звалища твердих побутових відходів, розташованого в межах території Коблевської сільської ради Березанського району Миколаївської області (с. Лугове). При цьому будь-які інші суб`єкти господарювання, крім Підприємства не визначені як такі, що є балансоутримувачами саме діючих на законних підставах полігонів твердих побутових відходів та сміттєзвалищ у межах Березанського району Миколаївської області;
- територіальними межами ринку визначено частину території Березанського району Миколаївської області, зокрема, території сіл Коблеве, Рибаківка, Лугове та Морське Березанського району Миколаївської області;
- часовими межами ринку визначено 2016 рік - січень - липень 2017 року;
- бар`єрами для вступу на ринок потенційних конкурентів є: адміністративні обмеження, пов`язані з необхідністю отримання дозволу уповноважених органів на розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи на об`єктах та Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою; економічні обмеження, пов`язані з необхідністю залучення значних коштів для придбання відповідного обладнання для організації роботи із захоронення твердих побутових відходів;
- враховуючи те, що інші суб`єкти господарювання не здійснюють діяльності з надання послуг із захоронення твердих побутових відходів та очистки неканалізаційних стоків у межах території, на якій здійснює діяльність Підприємство, останнє, у межах території, що ним обслуговується, а саме: частини території Березанського району Миколаївської області, зокрема, територій сіл Коблеве, Рибаківка, Лугове та Морське Березанського району Миколаївської області, протягом 2016 року та січня-липня 2017 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг із захоронення твердих побутових відходів та очистки неканалізаційних стоків як таке, що не мало жодного конкурента на зазначеному ринку;
- приписи Закону України "Про відходи", Правил експлуатації полігонів побутових відходів, які затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 № 435, а також будь-які інші нормативні акти не зобов`язують суб`єктів господарювання для укладення договору про надання послуг із захоронення відходів надавати будь-які документи щодо наявності транспортних засобів, які планується залучити для надання послуг із вивезення твердих побутових відходів та неканалізаційних стоків, а саме копій технічних паспортів та актів державного технічного огляду технологічного транспортного засобу. Так само чинне законодавство не покладає обов`язку вимагати такі документи на суб`єкта господарювання, який надає послуги із захоронення відходів та укладає відповідний договір на надання таких послуг. Крім того, будь-якими нормативними актами не передбачено можливості відмови Підприємством, що здійснює діяльність із захоронення твердих побутових відходів, суб`єкту господарювання в укладенні договору про захоронення відходів в разі його відмови надати вказані документи чи обумовлення укладання такого договору тими чи іншими обставинами;
- згідно зі статутом Підприємства до його повноважень не відноситься здійснення перевірки наявності у суб`єкта господарювання, який звертається з метою укладення договору про захоронення побутових відходів, відповідних транспортних засобів, які планується залучити для надання послуг із вивезення відходів;