1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



11 червня 2019 року

Київ

справа №826/1169/16

адміністративне провадження №К/9901/32431/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва в складі судді Кузьменка В.А. від 06 грудня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Грибан І.О., Беспалова О.О., Парінова А.Б. від 23 березня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Енергобанк" Брайка Станіслава Анатолійовича, треті особи - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Публічне акціонерне товариство "ЕНЕРГОБАНК" про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Енергобанк" Брайка Станіслава Анатолійовича, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов`язати відповідача провести дії щодо включення позивача до переліку вкладників, які мають право на виплату гарантованої суми відшкодування коштів за договором банківського вкладу, що знаходиться на рахунку у банку, та подати додаткову інформацію до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо включення позивача до Загального реєстру вкладників ПАТ "Енергобанк", як вкладника який має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 грудня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2017 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Не погодившись з рішеннями судів, позивач подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що висновки судів стосовно того, що позивач не є вкладником у розумінні положень Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" є помилковими, оскільки позивачем придбано частину банківського вкладу, та як наслідок позивач став саме вкладником ПАТ "Енергобанк".

У поданому запереченні а касаційну скаргу ФГВФО просить залишити її без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін, як законні та обґрунтовані.

Інші учасники судового процесу правом подання відзиву на касаційні скарги не скористались.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судами встановлено, що між ОСОБА_2 (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) укладено договір купівлі-продажу частини банківського вкладу від 28 січня 2015 року, відповідно до умов якого продавець передає, а покупець приймає у власність частину банківського вкладу, власником якого є продавець, та сплачує за неї обумовлену суму в строк та порядку, що визначені договором.

Відповідно до пункту 1.4 договору у власність позивача передано частину банківського вкладу у розмірі 9300,00 швейцарських франків, що є еквівалентом 164070,60 грн. за курсом Національного банку України, що діяв на момент підписання договору, за договором №ДФ-118637-2612 про строковий банківський вклад з щомісячною сплатою відсотків, що укладений 11 листопада 2014 року між ОСОБА_2 та ПАТ "Енергобанк" (далі по тексту - договрі банківського вкладу).

Відповідно до постанови Правління Національного банку України "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Енергобанк" до категорії неплатоспроможних" від 12 лютого 2015 року №96, виконавчою дирекцією Фонду 12 лютого 2015 року прийнято рішення "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Енергобанк" №29, згідно з яким з 13 лютого 2015 року розпочато процедуру виведення ПАТ "Енергобанк" з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації та призначено уповноваженою особою Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Енергобанк" - Ільчука Олександра Павловича. Тимчасову адміністрацію в ПАТ "Енергобанк" запроваджено строком на три місяці з 13 лютого 2015 року по 12 травня 2015 року включно.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 30 квітня 2015 року №93 строк проведення тимчасової адміністрації в ПАТ "Енергобанк" та повноваження уповноваженої особи Фонду продовжено до 11 червня 2015 включно.

26 травня 2015 року на офіційному сайті Фонду розміщено оголошення про те, що з 26 травня 2015 року ПАТ "Енергобанк" здійснює виплати коштів вкладникам за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчився до 13 травня 2015 року включно. Виплати коштів будуть здійснюватися через установи ПАТ "КБ "Приватбанк". Для отримання коштів за зазначеними договорами вкладникам необхідно звернутися до установ ПАТ "КБ "Приватбанк". Виплати вкладникам будуть здійснюватися в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення банку з ринку, але не більше 200 000,00 грн.

На підставі постанови Правління Національного банку України "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Енергобанк" від 11 червня 2015 року №370 виконавчою дирекцією Фонду 12 червня 2015 року прийнято рішення "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Енергобанк" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку" №115, згідно з яким з 12 червня 2015 року розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Енергобанк" з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб, відповідно до Плану врегулювання; уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "Енергобанк" призначено провідного професіонала відділу стратегії та нормативно-методологічного забезпечення ОСОБА_3 строком на 01 рік з 12 червня 2015 року по 11 червня 2016 року включно.

18 червня 2015 року на офіційному сайті Фонду розміщено оголошення про те, що у зв`язку з прийняттям виконавчою дирекцією Фонду рішення "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Енергобанк" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку" від 12 червня 2015 року №115, Фонд з 19 червня 2015 року розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку. Для отримання коштів вкладники ПАТ "Енергобанк" з 19 червня 2015 року до 30 липня 2015 року включно можуть звертатись до установ банку-агента Фонду - ПАТ "КБ "Приватбанк". Відшкодування вкладникам ПАТ "Енергобанк", які з будь-яких причин не звернуться до банку-агента Фонду в період з 19 червня 2015 року до 30 липня 2015 року здійснюватимуться за результатами розгляду їх індивідуальних письмових звернень на адресу Фонду до дня внесення запису про ліквідацію банку, як юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осібта фізичних осіб-підприємців.

14 липня 2015 року виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення №136 "Про зміну уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Енергобанк", відповідно до якого з 15 липня 2015 року провідного професіонала відділу стратегії та нормативно-методологічного забезпечення ОСОБА_3 відсторонено від виконання обов`язків уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Енергобанк"; з 15 липня 2015 року Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію Банку призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Брайка Станіслава Анатолійовича.

Позивач звернувся до Директора-розпорядника Фонду із заявою про виплату гарантованої суми відшкодування за вкладом, розміщеним у ПАТ "Енергобанк".

Листом від 10 грудня 2015 року №02-036-518771/15 позивача повідомлено про відсутність ОСОБА_1 в переліку вкладників, що переданий Уповноваженою особою до Фонду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з яким і погодився апеляційний суд, вказав, що безпосередньо позивачем договору банківського вкладу із ПАТ "Енергобанк" не укладалось, грошові кошти на вкладний рахунок не вносились, а тому позивач не є вкладником у розумінні статті 2 Закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та не має права на отримання гарантованої суми за договором банківського вкладу за рахунок Фонду, у порядку, визначеному цим Законом.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження ФГВФО, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; Закон № 4452-VI).

Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на дату прийняття такого рішення незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 грн. Фонд не відшкодовує кошти: передані банку в довірче управління; за вкладом у розмірі менше 10 гривень; за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред`явника.

Згідно з положеннями пункту 3 частини першої статті 2 Закону № 4452-VI, вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти, в свою чергу.


................
Перейти до повного тексту