ПОСТАНОВА
Іменем України
12 червня 2019 року
м. Київ
справа №173/1657/16-а
адміністративне провадження №К/9901/43953/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Желєзний І.В., Кравчук В.М.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Кам`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на постанову Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 30.01.2017р. (суддя - Петрюк Т.М.) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.06.2017р. (судді - Головко О.В., Ясенова Т.І., Суховаров А.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Кам`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про зобов`язання вчинити дії, стягнення коштів,
встановив:
У вересні 2016р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому, з врахування заяв про уточнення позовних вимог, просив:
-зобов`язати Кам`янське об`єднане управління Пенсійного офнду України Дніпропетровської області припинити відрахування з його пенсійного забезпечення грошових коштів, незаконно визначених відповідачем як зайво виплачені йому кошти як працюючому пенсіонеру;
-стягнути з відповідача на його користь незаконно утримані кошти з його пенсійного забезпечення в сумі 6701 грн. 71 коп. та моральну шкоду в сумі 5000 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що є пенсіонером та перебуває на обліку у відповідача. З травня 2016 року відповідач виплачує йому пенсію у розмірі меншому, ніж призначено, у зв`язку з тим, що на думку відповідача, він працевлаштувався, про що не повідомив органи пенсійного фонду. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його конституційні права на належне пенсійне забезпечення.
Постановою Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 30.01.2017р., залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.06.2017р., позов задоволено частково.
Зобов`язано Верхньодніпровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області припинити відрахування з призначеної пенсії ОСОБА_1 грошових коштів, визначених як зайво виплачені кошти ОСОБА_1 , як працюючому пенсіонеру.
Стягнуто з Верхньодніпровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 грошові кошти, стягнені як зайво виплачені кошти ОСОБА_1, як працюючому пенсіонеру починаючи з травня 2016 року і до припинення таких відрахувань.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
З ухваленими судовими рішеннями не погодився відповідач, звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просив їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування касаційної скарги посилався на те, що відповідно до інформації, наявної в Інформаційно-ресурсному центрі Єдиного державного реєстру позивач є керівником ТОВ ВКП "Тесла", а отже є працюючим пенсіонером, у зв`язку з чим виникла переплата пенсії, яка має бути стягнута з відповідача.
Посилався на те, що здійснюючи відрахування сум переплати пенсії з пенсії позивача, відповідач діяв в межах чинного законодавства, порушень прав позивача при цьому Управлінням не допущено.
Заперечення на касаційну скаргу до суду не надходили.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Відповідно до статті 48 КЗпП України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Пунктом 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005р., визначено, що документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 1 до Положення, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення, та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними. У разі відсутності у зареєстрованої (взятої на облік) внутрішньо переміщеної особи документів, що підтверджують факт звільнення (припинення зайнятості), факт звільнення з роботи встановлюється на підставі особистої заяви із зазначенням дати, з якої особа не працює, та поясненням обставин, у зв`язку з якими неможливо внести запис у трудову книжку чи надати оригінал трудової книжки.
Порядок утримання надміру виплачених сум пенсій та відрахування з пенсій визначений ст. 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", згідно частини 1 якої, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відповідно до ст. 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Таким чином, зайво сплачені суми пенсії можуть бути утримані пенсійним органом за умови зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 року №6-4.
Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.