ПОСТАНОВА
Іменем України
10 червня 2019 року
Київ
справа №826/4894/13-а
адміністративне провадження №К/9901/5728/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Пасічник С.С.,
суддів: Васильєвої І.А., Юрченко В.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранд-САУТ" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів Василенка Я.М., Файдюка В.В. від 06 серпня 2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранд-САУТ" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Гранд-САУТ" (далі - позивач, Товариство) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби (далі - відповідач, Інспекція) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11 січня 2013 року №0000392240.
Обґрунтовуючи позовну заяву, посилалось на безпідставність висновків Інспекції про порушення позивачем положень податкового законодавства та формування податкового кредиту з податку на додану вартість (далі - ПДВ) за результатами господарських операцій із контрагентом, які, як вважає податковий орган, фактично не відбулися, оскільки такі господарські операції є реальними та їх виконання підтверджується сукупністю відповідних доказів.
Справа розглядалась судами неодноразово.
Востаннє постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 червня 2015 року позов задоволено; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 11 січня 2013 року №0000392240.
Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що залучені до матеріалів справи документи є достатніми та належними доказами реальності господарських операцій по поставці ТОВ "Енергорішення" (код ЄДРПОУ 35431071) позивачу електроустаткування, тому Товариство правомірно включило до складу податкового кредиту суми ПДВ за наслідком таких відносин.
Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 06 серпня 2015 року скасував рішення суду першої інстанції та відмовив у задоволенні позовних вимог Товариства.
Застосувавши положення статті 198, пунктів 201.1, 201.2 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), статті 1, частини першої статті 3, частин першої та другої статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року №996-XIV (далі - Закон №996-XIV), апеляційний суд дійшов протилежних висновків та зазначив у своєму рішенні про те, що реальність операцій між позивачем та ТОВ "Енергорішення" по поставці товарно-матеріальних цінностей не підтверджується належними та допустимими доказами, які згідно умов договорів супроводжують фактичне виконання такого роду відносин. Посилався на неможливість встановлення об`єкту, на який відвантажувався товар, оскільки позивачем не надано товарно-транспортних та відвантажувальних накладних із вказівкою ціни, вартості товару; інструкцій по його експлуатації; сертифікатів відповідності та паспорта, що підтверджують якість продукції; відвантажувальних документів; заявок на поставку; довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей. Відтак, за висновком суду, операції між Товариством та контрагентом не створюють наслідків для податкового обліку й у позивача відсутні підстави для формування податкового кредиту з ПДВ.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, Товариство подало касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України, в якій просило його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
У доводах касаційної скарги по суті порушує питання щодо неправильного застосування апеляційним судом норм податкового і пов`язаного з ним законодавства, що регулюють підстави, умови, порядок, правильність і обґрунтованість обчислення, відображення і сплату сум податкових зобов`язань з ПДВ. Вважає, що суд дійшов помилкового висновку про необґрунтованість позовних вимог, адже невірно оцінив залучені до справи докази та фактичні обставини справи, які свідчать про те, що операції між позивачем та його контрагентом фактично проведені та документально оформлені, Товариством дотримано передбачені ПК України умови для формування податкового кредиту з ПДВ, у зв`язку з чим, на його думку, відсутні підстави для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення.
Інспекція у письмових запереченнях на касаційну скаргу проти доводів та вимог останньої заперечила, вважаючи їх безпідставними, а рішення суду апеляційної інстанції, яке просить залишити без змін, - обґрунтованим та законним.
В подальшому справа передана до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Переглянувши судове рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права і дотримання норм процесуального права, Верховний Суд виходить з наступного.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем проведено позапланову невиїзну перевірку Товариства щодо документального підтвердження господарських відносин з ПДВ із платником податків ТОВ "Енергорішення" їх реальності та повноти відображення в обліку за період березня 2012 року, за результатами якої 24 грудня 2012 року складено акт №2261/22-40/34925024, у якому встановлено порушення пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 188.1 статті 188, пунктів 198.1, 198.2, 198.6 статті 198 ПК України, пункту 2 статті 3 Закону №996-XIV, що призвело до завищення суми податкового кредиту з ПДВ у розмірі 158612,84 грн.
У акті перевірки Інспекція дійшла висновку про неправомірне формування Товариством податкового кредиту з ПДВ по взаємовідносинам із ТОВ "Енергорішення". На обґрунтування цього контролюючий орган послався на те, що за результатами проведеної ДПІ у Голосіївському районі м. Києва ДПС документальної перевірки ТОВ "Енергорішення" за період березня 2012 року не підтверджено задекларований податковий кредит по контрагенту - постачальнику ТОВ "Ентхілл" (код ЄДРПОУ 37331553).
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 11 січня 2013 року №0000392240, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з ПДВ у розмірі 158613,00 грн. за основним платежем та у розмірі 39653,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
В аспекті заявлених вимог, з огляду на фактичні обставини, установлені судами, Верховний Суд дійшов висновку про таке.
Згідно пункту 44.1 статті 44 ПК України (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий кредит - це сума, на яку платник ПДВ має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно до пункту 198.1 статті 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг (підпункт а).
Пункт 198.3 статті 198 ПК України встановлює, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв`язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
У відповідності до пункту 198.2 статті 198 ПК України Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.