Ухвала
Іменем України
6 червня 2019 року
м. Київ
Справа № 242/3434/17
Провадження № 51 - 10512 впс 18
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Білик Н.В.
суддів Ємця О.П., Остапука В.І.
за участю:
секретаря судового засідання Ковтюка В.В.
розглянув подання Донецького апеляційного суду про направлення кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12017050500001088 від 22 червня 2017 року, за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 185 КК України, з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів.
Суть питання та встановлені судом обставини
До Верховного Суду в порядку ст. 34 КПК України надійшло подання голови Донецького апеляційного суду про направлення кримінального провадження з Селидівського міського суду Донецької області до Біловодського районного суду Луганської області.
Подання мотивовано тим, що в провадженні Селидівського міського суду Донецької області перебуває кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_1 Останнім було подано клопотання про направлення кримінального провадження до Біловодського районного суду Луганської області, оскільки в його провадженні перебуває інший обвинувальний акт про вчинення ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України. Крім цього, ухвалою цього ж суду йому обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою та на даний час він перебуває в Державній установі "Старобільський слідчий ізолятор", який знаходиться в м. Старобільськ Луганської області. Від проведення судового розгляду кримінального провадження в режимі відеоконференції ОСОБА_1 відмовляється, хоче бути безпосередньо присутнім у залі судового засідання.
Мотиви Суду
Відповідно до вимог ч. 3 статті 34 КПК України питання про направлення кримінального провадження з одного суду апеляційної інстанції до іншого вирішується колегією суддів Верховного Суду за поданням суду апеляційної інстанції або за клопотанням сторін чи потерпілого.
Відповідно до ч.1 ст. 32 КПК України кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення. Уразі, якщо було вчинено кілька кримінальних правопорушень, кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено більш тяжке правопорушення. Якщо місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо, кримінальне провадження здійснюється судом, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування.
Частиною 1 статті 34 КПК України визначено вичерпний перелік підстав для передачі кримінального провадження на розгляд іншого суду, а також передбачено можливість у виняткових випадках передати кримінальне провадження з одного до іншого суду.
Зокрема, відповідно до положень ч. 1 ст. 34 КПК України кримінальне провадження може бути передано на розгляд до іншого суду, якщо: до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил територіальної підсудності; після задоволення відводів (самовідводів) чи інших випадках неможливо утворити новий склад суду для судового розгляду; обвинувачений чи потерпілий працює або працював у суді, до підсудності якого належить здійснення кримінального провадження; ліквідовано суд, який здійснював судове провадження. Крім цього, до початку судового розгляду у виняткових випадках кримінальне провадження з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження може бути передано на розгляд іншого суду за місцем проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків, а також у разі неможливості здійснювати відповідним судом правосуддя (зокрема, надзвичайні ситуації техногенного або природного характеру, епідемії, епізоотії, режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції).