Постанова
Іменем України
06 червня 2019 року
м. Київ
справа № 296/371/17
провадження № 61-26620св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Синельникова Є. В. (суддя-доповідач), Хопти С. Ф., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Житомирська міська рада,
особа, яка подала апеляційну скаргу, - ОСОБА_2,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Апеляційного суду Житомирської області, у складі колегії суддів: Миніч Т. І., Трояновської Г. С., Талько О. Б., від 30 серпня 2017 року.
Короткий зміст позовних вимог
У січні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Житомирської міської ради про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання права власності у порядку спадкування.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його хрещений батько ОСОБА_3, після смерті якого відкрилась спадщина на квартиру АДРЕСА_1 . Вказував, що для оформлення спадщини необхідно встановити факт його проживання з хрещеним батьком однією сім`єю, оскільки документи, що підтверджують їх родинні відносини, відсутні.
Посилаючись на зазначені обставини, позивач просив суд встановити факт його проживання однією сім`єю з хрещеним батьком ОСОБА_3 та визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_1 у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 .
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Корольовського районного суду м. Житомира, у складі судді
Сингаївського О. П., від 17 лютого 2017 року позов ОСОБА_1 задоволено. Встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживали однією сім`єю, як батько і син до дня смерті ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_2 . Визнано за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_2 у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивач довів факт родинних відносин та спільного проживання з ОСОБА_3 до дня його смерті. Ураховуючи відсутність інших спадкоємців після смерті
ОСОБА_3 , відповідно до статей 1258, 1264 ЦК України позивач є спадкоємцем четвертої черги та єдиною особою, що має право успадкувати майно померлого.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Рішенням Апеляційного суду Житомирської області від 30 серпня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено частково, рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що рішення суду першої інстанції є явно незаконним, спірні правовідносини регулюються положеннями ЦК УРСР, 1963 року, які діяли на момент відкриття спадщини, отже позивач не відносився до будь-якої із черг спадкоємців за законом, тому підстави для спадкування ним майна після померлого ОСОБА_3 відсутні. Встановлення факту проживання позивача із спадкодавцем не породжує для нього права на спадкування, отже не має юридичного значення.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Доводи касаційної скарги зводяться до того, що ОСОБА_2 не є особою, яка брала участь у розгляді справи, а рішенням суду першої інстанції не було вирішено питання про його права та обов`язки, проте суд апеляційної інстанції розглянув його апеляційну скаргу та скасував законне й обґрунтоване рішення суду першої інстанції.
Короткий зміст відзиву (заперечення) на касаційну скаргу
У відзиві (запереченні) на касаційну скаргу ОСОБА_2 просить залишити касаційну скаргу ОСОБА_1 без задоволення, а оскаржене рішення суду апеляційної інстанції - без змін, посилаючись на його законність та обґрунтованість.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 27 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження за поданою касаційною скаргою.
Статтею 388 ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року
№ 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів"
(далі - ЦПК України), який набув чинності 15 грудня 2017 року, визначено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Пунктом 4 Перехідних положень ЦПК України передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
03 червня 2019 року на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Верховного Суду справу № 296/371/17 передано судді-доповідачу.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть від 15 грудня 2016 року (а. с. 26).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на його майно, у тому числі на квартиру
АДРЕСА_1 , оскільки згідно з довідкою житлово-будівельного кооперативу №1 м. Житомира від 02 лютого 2017 року № 126 заборгованість по пайовим внескам за вказану квартиру відсутня, пай виплачений у повному обсязі
(а. с. 12).
Матеріали справи не містять правовстановчих документів на спірну квартиру, а також інформації про державну реєстрацію права власності на неї за померлим ОСОБА_3 .