ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2019 року
м. Київ
Справа № 916/1159/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Ткаченко Н.Г. - головуючого, Білоуса В.В., Жукова С.В.,
за участю секретаря судового засідання - помічника судді Зуєвої А.О.
за участю представників : ПрАТ "Одесавинпром" - адвоката Микитенко Т.В., Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області - Вакуляк Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Одесавинпром"
на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.02.2019
та на рішення Господарського суду Одеської області від 26.10.2018
по справі № 916/1159/18
за позовом Приватного акціонерного товариства "Одесавинпром"
до відповідача Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області
про внесення змін до договору, акту, протоколу,-
ВСТАНОВИВ:
У червні 2018 ПрАТ "Одесавинпром" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області про внесення змін до договору оренди від 25.12.1992, а саме до п. 3.2 договору щодо визначення розрахунку орендної плати за базовий місяць, акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу "Одесавинпром", який затверджені наказом регіонального відділення від 14.01.2016 "Про затвердження Змін до Акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу "Одесавинпром" шляхом викладення рядка 10 та рядка 11 розділу 1 таблиці "Майно, що передається в оренду" у наступній редакції, що діє з 14.01.2016 року: вартість майна, що передається в оренду - 10 484 423 грн.; внести зміни до протоколу №2 від 11.01.2016 року засідання Комісії з оцінки вартості необоротних активів цілісного майнового комплексу "Одесавинпром", розташованого за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 10, а саме: рядок 10 "Інші необоротні активи" та рядок 11 "Вартість майна, що передається в оренду (ряд.4 + ряд.7 + ряд.8 + ряд. 10)" розділу 1 таблиці "Майно, що передається в оренду" викласти у наступній редакції, що діє з 11.01.2016 : "вартість майна, що передається в оренду - 10484423грн.", виклавши їх в редакції позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що розмір орендної плати на базовий місяць оренди (грудень 2015 ) визначений з порушенням положень чинного законодавства, оскільки включення суми залишку невикористаних амортизаційних відрахувань на орендоване державне майно у сумі 1 260 200 грн. до загальної вартості майна призвело до завищення загальної вартості майна та як наслідок до безпідставного завищення суми орендної плати, при цьому позивач зазначає, що розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку (грудень 2015) має становити 157 044,92 грн., з урахуванням Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (в редакції змін від 14.09.2011).
Рішенням Господарського суду Одеської області від 26.10.2018 у справі № 916/1159/18 (судді : Малярчук І.А.) в позові відмовлено.
Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.02.2019 у справі № 916/1159/18 (судді : Ярош А.І., Принцевська Н.М., Савицька Я.Ф.) рішення Господарського суду Одеської області від 26.10.2018 залишено без змін.
У касаційній скарзі ПрАТ "Одесавинпром" просить постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.02.2019 та рішення Господарського суду Одеської області від 26.10.2018 у справі № 916/1159/18 скасувати, прийнявши нове рішення про задоволення позову.
Не погоджуючись з прийняти судовими рішеннями щодо відмови у задоволенні позову, скаржник посилається на неврахування судами вимог ч. 2 ст. 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", якою визначено, що Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об`єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. При цьому, за цією Методикою розмір річної орендної плати за цілісні майнові комплекси державних підприємств визначається за певною формулою, але,на думку скаржника, судами попередніх інстанцій при вирішенні спору не враховано того, що при визначені вартості ЦМК, згідно формули для визначення орендної плати, не передбачено такого показника, як "залишок невикористаних амортизаційних відрахувань на орендоване держане майно", таким чином розмір орендної плати визначений у договорі, є безпідставно завищеним.
Також, позивач у своїй касаційній скарзі зазначає, що суди приймаючи рішення буквально тлумачили положення ст. 632 ЦК України, згідно якої ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін, при цьому на думку скаржника, судами обох інстанцій безпідставно не враховано вимоги ч. 3 ст. 6 ЦК України, ч. 5 ст. 180 ГК України.
Отже , як зазначає в касаційній скарзі позивач, суди попередніх інстанції не дослідили належним чином всіх обставин справи та прийняли рішення з неправильним застосуванням матеріального та процесуального права , що, на думку позивача, призвело до винесення судами незаконних рішень.
У відзиві Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області просить оскаржувані судові рішення залишити без змін, як такі що прийняті з урахуванням всіх обставин справи та вимог чинного законодавства.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 26.03.2019 для розгляду касаційної скарги у справі № 916/1159/18 визначено колегію суддів у складі: Ткаченко Н.Г. - головуючого (доповідача), Білоуса В.В., Жукова С.В. та ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 08.04.2019 у даній справі відкрито касаційне провадження, розгляд справи призначено на 29.05.2019 на 10:00 год.
Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги та доводи відзиву на касаційну скаргу, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Наведені у касаційній скарзі аргументи не можуть бути підставами для скасування оскаржуваних судових рішень згідно вимог ст. 311 ГПК України, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи та ґрунтуються на неправильному тлумаченні скаржником норм чинного законодавства.
Суд першої інстанції, з яким погодився і апеляційний господарський суд, відмовляючи у задоволення позовних вимог, виходили з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, відносини сторін врегульовані договором оренди від 25.12.1992, за умовами якого РВ ФДМУ по Одеській області (правонаступник ФДМУ в особі Одеського регіонального відділення (орендодавець) передало у строкове платне користування ПрАТ „Одесавинпром" (правонаступник Організацією орендарів головного підприємства „Одессовхозвинпром" (орендар), майно цілісного майнового комплексу „ Одесавинпром ", склад і вартість якого визначені відповідно до акту оцінки вартості ЦМК „Одесавинпром", затвердженого наказом РВ ФДМУ по Одеській області №1045 від 29.11.2002, та протоколу про результати інвентаризації, складеного станом на 30.09.2002., згідно якого первісна вартість основних засобів станом на 30.09.2002 складає 6421, тис.грн., балансова (залишкова) вартість станом на 30.09.2002 складає 3394,4тис.грн. (розділ 1 договору оренди, п.1.1. додаткової угоди від 24.12.2002).
За актом прийому-передачі в оренду державного майна цілісного майнового комплексу „Одесавинпром" від 24.12.2002 орендарем прийнято у користування зазначене вище майно.
Згідно акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу „Одесавинпром", затвердженого заступником начальника РВ ФДМУ по Одеській області 29.11.2002 вартість ЦМК становить 14191тис.грн.
В подальшому, до договору оренди від 25.12.1992, сторонами неодноразова вносились зміни від 27.01.2006, від 27.12.2007, від 07.06.2011.
Строк дії договору оренди визначено до 26.12.2020, враховуючи додаткову угоду 25.01.2016 про внесення змін до договору оренди від 25.12.1992.
Як також вбачається із матеріалів справи та як встановлено судами попередніх інстанцій, згідно п.1 договору про внесення змін від 25.01.2016 п.1.1. розділу 1 договору оренди від 25.12.1992 викладено у такій редакції : "Орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування майно цілісного майнового комплексу "Одесавинпром", вартість якого визначена згідно звіту про незалежну оцінку вартості цілісного майнового комплексу "Одесавинпром" (у складі необоротних активів), що була проведена ТОВ "Стоун Брідж" станом на 31.10.2015 та згідно змін до акту оцінки вартості, які затверджені наказом регіонального відділення від 14.01.2016 №25 "Про затвердження Змін до акту оцінки вартості ЦМК "Одесавинпром" становить 11 744 623 грн.".
Відповідно до п.2 договору від 25.01.2016 п.1.1. розділу 1 договору оренди від 25.12.1992 викладено у такій редакції: "Орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої Постановою КМУ від 04.10.1995 № 786, зі змінами затвердженими постановою КМУ від 14.09.2011р. № 961 і становить без урахування ПДВ за базовий місяць розрахунку грудень 2015 - 251 320,25 грн.,
При цьому, до договору про внесення змін від 25.01.2016 сторонами підписано розрахунок орендної плати.
Із наявних у справі матеріалів вбачається та як встановлено судами, РВ ФДМУ по Одеській області та ПрАТ „Одесавинпром" підписано акт прийому-передачі в оренду державне майно цілісний майновий комплекс "Одесавинпром" від 25.01.2016., без будь-яких зауважень.
Згідно протоколу №2 засідання Комісії з оцінки вартості необоротних активів ЦМК "Одесавинпром", розташованого за адресою: м. Одеса, Французький бульвар,10, змін до акту оцінки цілісного майнового комплексу від 14.01.2016, вартість майна, що передано в оренду визначено з урахуванням залишку невикористаних амортизаційних відрахувань на орендоване державне майно станом на 31.10.2015.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами обох інстанцій, рішенням Господарського суду Одеської області від 23.10.2015 у справі №916/1688/15, рішенням Господарського суду Одеської області від 19.09.2017 у справі №916/1800/16 та рішенням Господарського суду Одеської області від 25.04.2017 у справі №916/3409/16, які набрали законної сили, неодноразово внесились зміни до договору оренди цілісного майнового комплексу „Одесавинпром" від 25.12.1992, а саме до п.3.2 розділу 3 договору оренди щодо розрахунку орендної плати.
У жовтні ПрАТ „Одесавинпром" звернулось до РВ ФДМУ по Одеській області із пропозицією № 372 від 02.10.2017 про внесення змін до договору оренди від 25.12.1992 щодо корегування розміру орендної плати, оскільки у складі бази для нарахування орендної плати (як вартість необоротних активів) було зазначено суму залишку невикористаних амортизаційних відрахувань на орендоване державне майно, яке було надано в оренду ПрАТ "Одесавинпром", що є нормативно і методологічно необґрунтованим та як наслідок, сума орендної плати безпідставно збільшилась, на підтвердження зазначеного надано Висновок експертного економічного дослідження № DS/02/1706-03 від 06.07.2017, виконаний на замовлення орендаря. До пропозиції було надано проекти додаткової угоди, протоколу засідання комісії, змін до акту оцінки ЦМК "Одесавинпром".
Проте, орендодавець зазначену пропозицію залишив без задоволення, що і стало підставою для звернення орендаря до суду з даним позовом.
Так, суди першої та апеляційної інстанцій встановили, що з 25.12.1992 позивач орендує ЦМК "Одесавинпром", але починаючи з квітня 2011 по даний час не витрачав амортизаційні відрахування на поліпшення орендованого майна і лише з 2018 орендар розпочав процедуру погодження із органом, уповноваженим управляти об`єктом оренди, проведення поліпшення орендованого майна, що підтверджується належними доказами та ним не оспорюється. Крім того, в грудні 2015 орендодавцем здійснювались заходи для визнання нової вартості ЦМК "Одесавинпром", так на засідання Комісії з оцінки вартості необоротних активів цілісного майнового комплексу "Одесавинпром" від 11.01.2016 було прийнято рішення про включення до загальної вартості майна, що передається в оренду, залишку невикористаних амортизаційних відрахувань, нарахованих на орендовані основні фонди ЦМК "Одесавинпром" у розмірі 1 260 200,00 грн., внаслідок чого складено зміни до акту оцінки вартості майна необоротних активів у складі ЦМК "Одесавинпром" - вартість ЦМК визначено в цілому 11 744 623 грн., що зокрема, включає в себе і залишок невикористаних амортизаційних відрахувань, при цьому зміни до зазначеного акту підписані представниками позивача без будь-яких зауважень.
За таких обставин, враховуючи вимоги ст. ст. 626, 628, 632, 654 ЦК України, ст. 188 ГК України та положення Закону України „Про оренду державного та комунального майна" та з огляду на Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорцій її розподілу, затвердженої Постановою КМУ №786 від 04.10.1995, Порядок повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затверджених Наказом ФДМУ № 847 від 07.08.1997, місцевий господарський суд, з яким погодився апеляційний господарський суд, дійшли висновку щодо обґрунтованості включення відповідачем до вартості ЦМК суми залишку невикористаних амортизаційних відрахувань на орендоване державне майно станом на 31.10.2015, вартість яких складає 1 260 200 грн., а тому підстав для задоволення позову про внесення змін до договору оренди від 25.12.1992, а саме до п. 3.2 договору щодо визначення розрахунку орендної плати за базовий місяць, зміни акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу "Одесавинпром" та протоколу Комісії з оцінки вартості необоротних активів ЦМК "Одесавинпром" від 11.01.2016 не має.
За ч. 1 ст. 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.