Постанова
Іменем України
29 травня 2019 року
м. Київ
справа № 447/2288/17
провадження № 61-39018св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Стрільчука В. А.,
суддів: Кузнєцова В. О. (суддя-доповідач), Олійник А. С., Погрібного С. О., Усика Г. І.,
учасники справи:
позивач - Публічне акціонерне товариство "Енергобанк",
відповідач - ОСОБА_1,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2 на рішення Миколаївського районного суду Львівської області від 10 січня 2018 року у складі головуючого судді Карбовнік І. М. та постанову Апеляційного суду Львівської області від 23 травня 2018 року у складі колегії суддів: Савуляка Р. В., Крайник Н. П., Мельничук О. Я.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У жовтні 2017 року Публічне акціонерне товариство "Енергобанк" (далі - ПАТ "Енергобанк") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Позов мотивовано тим, що 14 жовтня 2013 року між банком та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № 13-002387-01 у вигляді відновлювальної кредитної лінії зі сплатою відсотків за користування кредитом, 21 жовтня 2013 року сторони уклали додаткову угоду до договору кредиту, згідно з яким банк відкрив держателю картковий рахунок та випустив кредитну картку типу VISA Platinum. У порушення пунктів 3.3.1, 4.4 та 5.4 договору кредиту відповідач не сплачує кредит, відсотки за користування кредитом та штрафні санкції у встановлені договором строки.
З урахуванням викладеного, ПАТ "Енергобанк" просило стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за кредитним договором в розмірі 952 488 грн 52 коп., з яких: 165 583,81 грн - заборгованість за кредитом, 350 940,39 грн - заборгованість за штрафами за виникнення простроченої заборгованості, 141 192,20 грн - заборгованість за виникнення прострочених відсотків за кредитом, 137 720,20 грн - заборгованість за штрафами за несанкціонований овердрафт (переліміт), 5 250 грн - заборгованість за штрафами за виникнення простроченої заборгованості, 151 801,92 грн - заборгованість за нарахованими відсотками.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Миколаївського районного суду Львівської області від 10 січня 2018 року позов задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПАТ "Енергобанк" заборгованість за кредитом в розмірі 165 583,81 грн та заборгованість за нарахованими відсотками в розмірі 151 801,92 грн, а всього 317 385,73 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Вирішено питання про судові витрати.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що відповідач порушив взяті на себе зобов`язання, визначені кредитним договором щодо вчасного повернення кредиту і сплати відсотків за його користування, що призвело до виникнення заборгованості, яка підлягає стягненню без врахування суми заборгованості за штрафами, яка є значно більшою ніж сума заборгованості по кредиту, крім того суми штрафів нараховані позивачем без врахування законодавчо визначеного строку позовної давності в один рік.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Апеляційного суду Львівської області від 23 травня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2 залишено без задоволення, рішення Миколаївського районного суду Львівської області від 10 січня 2018 року залишено без змін.
Залишаючи рішення суду першої інстанції без змін, суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції, який всебічно та повно з`ясував дійсні обставини справи, перевірив доводи та заперечення сторін, дослідив надані сторонами докази, унаслідок чого ухвалив законне і обґрунтоване рішення про часткове задоволення позову.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів
У липні 2018 року ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 подали до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просять скасувати ухвалені у справі судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Касаційна скарга мотивована тим, що судами не встановлено всі дійсні обставини справи, зокрема строк дії кредитної лінії та безпідставно не застосовано наслідки пропуску позивачем строку позовної давності, про що відповідачем було заявлено відповідне клопотання у суді першої інстанції, унаслідок чого незаконно задоволено вимоги банку про стягнення заборгованості за кредитом та відсотками.
Ухвалою Верховного Суду від 20 вересня 2018 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі та надано строк для надання відзиву.
Відзивів на касаційну скаргу не надходило.
Ухвалою Верховного Суду від 15 травня 2019 року справу № 447/2288/17 за позовом ПАТ "Енергобанк" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором призначено до судового розгляду.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду.
Частинами першою та другою статті 400 ЦПК України визначено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Згідно з положеннями частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина перша статті 263 ЦПК України).
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Судами встановлено, що 14 жовтня 2013 року між ПАТ "Енергобанк" та ОСОБА_1 був укладений договір № 13-002387-01 до якого сторони 21 жовтня 2013 року уклали додаткову угоду.
За умовами кредитного договору банк відкриває держателю картковий рахунок № НОМЕР_1 у гривнях та випускає кредитну картку типу VISA Platinum, а також виконує розрахункове обслуговування платіжних операцій, здійснених з використанням кредитної картки, її реквізитів чи без використання картки. Банк надає держателю кредит шляхом відкриття відновлювальної кредитної лінії. Кредит надається у межах кредитного ліміту за винятком випадків передбачених цим договором, а держатель зобов`язується повернути суму отриманого кредиту на умовах, в строки та в порядку, що передбачені цим договором. Розмір кредитного ліміту складає 100 000 грн.
Звертаючись до суду з позовом ПАТ "Енергобанк" посилалось на те, що у ОСОБА_1 у зв`язку із неналежним виконанням останнім своїх зобов`язань за договором від 13 жовтня 2013 року № 13-002387-01, станом на 15 вересня 2017 року, утворилась заборгованість у розмірі 952 488,52 грн, з яких: 165 583,81 грн - заборгованість за кредитом, 350 940,39 грн - заборгованість за штрафами за виникнення простроченої заборгованості, 141 192,20 грн - заборгованість за виникнення прострочених відсотків за кредитом, 137 720,20 грн - заборгованість за штрафами за несанкціонований овердрафт (переліміт), 5 250 грн - заборгованість за штрафами за виникнення простроченої заборгованості, 151 801,92 грн - заборгованість за нарахованими відсотками.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Частиною першою статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною першою статті 530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).