ПОСТАНОВА
Іменем України
04 червня 2019 року
Київ
справа №809/886/15
адміністративне провадження №К/9901/19831/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.06.2015 (суддя - Кафарський В.В.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2015 (головуючий суддя - Ільчишин Н.В., судді: Пліш М.А., Шинкар Т.І.) по справі № 809/886/15 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Яремчому ГУ ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 .) звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Яремчому ГУ ДФС в Івано-Франківській (далі - ДПІ у м. Яремчому) від 16.02.2015 №0000062200.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.06.2015, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2015, в позові відмовлено.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, ФОП ОСОБА_1 оскаржив їх у касаційному порядку.
У касаційній скарзі позивач просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.06.2015, ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2015 та прийняти у справі нове рішення, яким задовольнити позов повністю.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що суди не врахували положення пункту 177.10 статті 177 Податкового кодексу України та "Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи-підприємці, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність", затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України № 481 від 16.09.2013 та зазначає, що Книга обліку доходів і витрат не є документом, в якому відображається облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації.
Відповідач не скористався своїм правом та не надав відзив на касаційну скаргу, що не перешкоджає розгляду даної касаційної скарги.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як з`ясовано судами попередніх інстанцій, Головним управлінням ДФС проведено фактичну перевірку кафе "Вікторія", яке належить ФОП ОСОБА_1 та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
За наслідками вказаної перевірки складено акт № 090018 від 04.02.2015, в якому зафіксовано, що позивачем в порушення вимог статей 3, 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи-підприємці", затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 № 481, незабезпечено відповідність суми грошових коштів на місці розрахунків сумі коштів, яка зазначена в розрахункових квитанціях, виданих із початку робочого дня, та порушено порядок ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, здійснення продажу товарів, які не обліковані у встановленому розмірі на суму 6093,00 грн.
На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у м. Яремчому прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.02.2015 № 0000062200, згідно з яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафну санкцію в розмірі 12187,00 грн.
Відповідно до пункту 177.10 статті 177 Податкового кодексу України фізичні особи - підприємці зобов`язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Форма Книги обліку доходів і витрат та порядок її ведення визначаються центральним органом державної податкової служби.
Згідно "Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи-підприємці, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність", затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України № 481 від 16.09.2013 фізичні особи-підприємці, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність зобов`язані вести Книгу обліку доходів і витрат, у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.
Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов`язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.