1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ф

ПОСТАНОВА

Іменем України



06 червня 2019 року

Київ

справа №823/1015/16

адміністративне провадження №К/9901/37680/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши у порядку письмового провадження

касаційну скаргу

Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області

на постанову

Київського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року (колегія у складі суддів: А.М. Горяйнов, Я.С. Мамчур, В.В. Файдюк)

у справі

826/1015/16

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Бастаро"

до

Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області

про

визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,


ВСТАНОВИВ:



Товариство з обмеженою відповідальністю "Бастаро" (далі - ТОВ "Бастаро") звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області №0000172301 від 25 березня 2016 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що висновки, викладені в акті перевірки та прийняте податкове повідомлення-рішення є необґрунтованим, безпідставним та таким, що не відповідають обставинам справи, оскільки позивач вважає, що реалізація палива юридичним особам, які не є кінцевими споживачами, через установи автозаправних станцій (далі - АЗС), не вважається роздрібною торгівлею підакцизним товаром.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2016 року (суддя В.П. Тимошенко) у задоволенні позову відмовлено.

Відмова у задоволенні позову мотивована тим, що податкові зобов`язання зі сплати 5 % акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок через мережу заправних комплексів (АЗС) безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів під час здійснення розрахункових операцій та від форми розрахунку за них (готівкою або у безготівковій формі), у зв`язку з чим прийняте контролюючим органом оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірними.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року скасовано постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2016 року та прийнято нове рішення, яким адміністративний позов ТОВ "Бастаро" задоволено в повному обсязі. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області від 25 березня 2016 року №0000172301.

Незгода з рішенням суду першої інстанції була мотивована тим, що при відпуску нафтопродуктів через мережу АЗС провадяться операції з продажу пального як кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, що є об`єктом оподаткування акцизним податком з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, так і суб`єктам господарювання з метою комерційного або виробничого використання, що не є об`єктом оподаткування даним податком. Відтак, суд вважає, що дії контролюючого органу щодо нарахування акцизного податку на загальну вартість всіх нафтопродуктів, які були реалізовані через АЗС без урахування п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, незаконними, а податкове повідомлення-рішення відповідача від 25 березня 2016 року № 0000172301 - протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, податкова інспекція подала касаційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким залишити рішення суду першої інстанції в силі.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що через мережу АЗС здійснюється роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачеві, а тому такі операції оподатковуються акцизним податком відповідно до пп. 213.1.9 п.213.1 ст. 213 Податкового кодексу України у розмірі 5% від вартості підакцизних товарів. Таким чином, дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", через мережу АЗС, в тому числі і в безготівковій формі за допомогою талонів та паливних карток, старт-карток, є датою виникнення податкових зобов`язань щодо реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Відзив або заперечення на касаційну скаргу не надходили, що не перешкоджає її розгляду по суті.

Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення касаційної скарги, з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що контролюючим органом проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Бастаро" з питань дотримання вимог податкового законодавства під час обчислення акцизного податку на реалізовані нафтопродукти через АЗС, розташовані за адресами: м. Черкаси, вул. Пастерівська, 104/1 ; м. Черкаси, вул. Смілянська, 164/1, м. Черкаси, вул . Дахнівська, 64 ; м . Черкаси, вул. Одеська, 3 за період з 01 по 31 грудня 2015 року, за результатами якої складено акт від 09 березня 2016 року № 29/23-01-22-01/39684995.

На підставі вказаного акту перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 25 березня 2016 року № 0000172301, яким нарахував податкові зобов`язання з акцизного податку на загальну суму 197855 грн., з яких 158281 грн. за основним платежем та 39571 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Відповідно до пункту 215.1 статті 215 ПК України до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія.

Реалізація суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України (нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, а також паливо моторне альтернативне), безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків (абзаци 1, 2 підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Згідно з ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять" роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачу та надавання йому торговельних послуг. Торговельна послуга передбачає здійснення додаткової діяльності суб`єкта господарювання в сфері роздрібної та оптової торгівлі з надання допомоги покупцям у здійсненні договору купівлі-продажу товарів, їх доставляння та використовування.

Відповідно до підпункту 214.1.4 пункту 214.1 статті 214 ПК України базою оподаткування акцизним податком є вартість (з ПДВ) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України.

Таким чином, об`єктом оподаткування акцизним податком є будь-які операції з роздрібної реалізації нафтопродуктів кінцевим споживачам, при цьому, в незалежності від форми розрахунків.

Згідно з підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213, підпунктом 215.3.10 пункту 251.3 статті 215 ПК України операції з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів оподатковуються акцизним податком у розмірі 5 % від вартості підакцизних товарів.

Датою виникнення податкових зобов`язань щодо реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, є дата надходження оплати за проданий товар, що передбачено пунктом 216.9 статті 216 ПК України.


................
Перейти до повного тексту