ПОСТАНОВА
Іменем України
04 червня 2019 року
Київ
справа №813/7947/14
провадження №К/9901/14285/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., провівши в касаційному порядку попередній розгляд справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Діексбі Інтернешнл" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, визнання незаконними та скасування приписів, визнання незаконними та скасування постанов, за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Діексбі Інтернешнл" на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду у складі колегії суддів: Кравців О.Р., Приймак С.І., Мусаковського А.В. від 27 січня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Улицького В.З., Гулида Р.М., Кузьмича С.М. від 07 червня 2016 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У листопаді 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Діексбі Інтернешнл" звернулось до суду з позовом до Інспекції Державної архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, у якому з урахуванням уточненням позовних вимог просило:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неанулювання декларації про початок виконання будівельних робіт від 11.07.2014: № ЛВ 083141950178, № ЛВ 083141950176; ЛВ 083141950177; № ЛВ 083141950175; № ЛВ 083141950171; № ЛВ 083141950170 ; № ЛВ 083141950169 ; № ЛВ 0831411950168 ; № ЛВ 083141950167 ; № ЛВ 083141950165 за заявою позивача та зобов`язати відповідача анулювати вказані декларації відповідно до частини сьомої статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності";
- визнати незаконними та скасувати приписи відповідача про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт: № 14ф/10 від 08.10.2014; № 15ф/ від 08.10.2014; № 16ф/10 від 08.10.2014; № 17ф/10 від 08.10.2014; № 18ф/10 від 08.10.2014; № 19ф/10 від 08.10.2014; № 20ф/10 від 08.10.2014; № 21ф/10 від 08.10.2014; № 22ф/10 від 08.10.2014; № 23ф/10 від 08.10.2014;
- визнати незаконними та скасувати постанови відповідача по накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 21.10.2014 № 1ф/24пз/7/13-6-6351; № 1ф/25пз/7/13-6-6352; № 1ф/26пз/7/13-6-6353; № 1ф/27пз/7/13-6-6354; № 1ф/58пз/7/13-6-6355; № 1ф/29пз/7/13-6-6356; № 1ф/30пз/7/13-6-6357; № 1ф/31пз/7/13-6-6358; № 1ф/32пз/7/13-6-6359; № 1ф/33пз/7/13-6-6360; від 08.07.2014 № 1ф/12пз/7/13-6-3715.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
2. Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2016 року, справу передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва на підставі пункту 3 частини першої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року.
3. Рішення суду мотивовано тим, що позивач і відповідач зареєстровані у місті Києві, предметом спору у справі є акт індивідуальної дії, а тому справа підлягає передачі Окружному адміністративному суду міста Києва.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Товариство з обмеженою відповідальністю "Діексбі Інтернешнл" подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить їх скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. З матеріалів справи вбачається, Товариство з обмеженою відповідальністю "Діексбі Інтернешнл" з цим адміністративним позовом до Інспекції Державної архітектурно-будівельного контролю у Львівській області звернулось до Львівського окружного адміністративного суду.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
6. Касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Діексбі Інтернешнл" обґрунтована тим, що спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку із діяльністю на території Львівського адміністративно-територіального округу, а тому справа підсудна Львівському окружному адміністративному суду.
7. У запереченні на касаційну скаргу Державна архітектурно-будівельна інспекція України, посилаючись на законність рішень судів попередніх інстанцій, просить залишити їх без змін.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
8. Відповідно до частини першої та другої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року, адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
9. За змістом пункту 3 частини першої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі з`ясувалося, що справа територіально підсудна іншому суду.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій
10. Відповідно до Указу Президента України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" від 09 грудня 2010 року №1085/2010 утворено Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, на яку покладено функції з реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю.