1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



04 червня 2019 року


Київ

справа № 676/6208/16-а

провадження №К/9901/20568/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа - управління ДФС у м. Хмельницькому, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Залімського І.Г., Смілянця Е.С., Сушка О.О. від 6 червня 2017 року,



УСТАНОВИВ:



ІСТОРІЯ СПРАВИ



Короткий зміст позовних вимог



1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа - управління ДФС у м. Хмельницькому, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії ОСОБА_1, інші виплати за період з лютого 2014 року по січень 2016 року в сумі 25494,54 грн, що складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення - у розмірі 8313,91 грн, грошової компенсації за невиконання щорічної відпустки - у розмірі 6306,70 грн, допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 8435,71 грн, індексації заробітної плати - у розміру 2438,22 грн;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , з 17 листопада 2016 року і в подальшому пенсію, включивши до грошового забезпечення (заробітної плати), з якої нараховується пенсія інші виплати у сумі 25494,54 грн, що складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення - у розмірі 8313,91 грн, грошової компенсації за невиконання щорічної відпустки - у розмірі 6306,70 грн, допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 8435,71 грн, індексації заробітної плати - у розміру 2438,22 грн.



Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій



2. Постановою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 17 березня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії ОСОБА_1, інші виплати за період з лютого 2014 року по січень 2016 року в сумі 25494,54 грн, що складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення - у розмірі 8313,91 грн, грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки - у розмірі 6306,70 грн, допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 8435,71 грн, індексації заробітної плати - у розміру 2438,22 грн.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1, з 18 листопада 2016 року включивши до грошового забезпечення (заробітної плати), з якої нараховується пенсія інші виплати у сумі 25494,54 грн, що складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення - у розмірі 8313,91 грн, грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки - у розмірі 6306,70 грн, допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 8435,71 грн, індексації заробітної плати - у розміру 2438,22 грн з якої були сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування згідно довідки про складові заробітної плати № 25629/050 від 8 листопада 2016 року з урахуванням проведених виплат.



3. Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога на оздоровлення, індексація та грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки, які позивач отримував під час проходження служби, та з яких нараховані і сплачені страхові внески, мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.



4. Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 6 червня 2017 року постанову Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 17 березня 2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.



5. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні та індексація грошових доходів населення мають тимчасовий характер, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому відсутні підстави вважати такі виплати щомісячними виплатами чи додатковими видами грошового забезпечення. Отже, до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, вказані виплати не входять.

Короткий зміст вимог касаційної скарги



6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 6 червеня 2017 року та залишити в силі постанову Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 17 березня 2017 року.



СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ



7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 13 лютого 2016 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

18 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зі заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки, індексації заробітної плати, а загалом на суму 25494,54 грн.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 28 листопада 2016 року № 978/К-8 повідомив позивача про відмову у перерахунку пенсії з тих підстав, що матеріальна допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки, індексація заробітної плати не є складовими грошового забезпечення, а тому не враховуються при призначенні пенсії військовослужбовцям.



8. Вважаючи таке рішення відповідача протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.


ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ



9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що матеріальна допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки, індексація заробітної плати входять до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, тому вони мають бути враховані при призначенні пенсії військовослужбовцям.



10. Відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 6 червня 2017 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не подано.



ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ



11. Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.



12. Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.



13. Частиною 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".



14. Згідно із частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.



15. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.



Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції



16. Аналіз статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" дає підстави для висновку про те, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.



17. Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.



18. Частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.



19. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.


................
Перейти до повного тексту