ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2019 року
м. Київ
Справа № 911/1751/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Булгакової І.В. (головуючий), Львова Б.Ю. і Сухового В.Г.,
учасники справи:
позивач - публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" в особі філії "Центр метрології та газорозподільних систем" публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України",
відповідач - Росішківська сільська рада Тетіївського району Київської області,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України, Міністерство енергетики та вугільної промисловості,
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи
касаційну скаргу Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області
на ухвалу господарського суду Київської області від 06.09.2018 (головуючий суддя Бацуца В.М.)
та постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.03.2019 (головуючий суддя - Пономаренко Є.Ю., судді: Дідиченко М.А., Сулім В.В.)
у справі № 911/1751/17
за позовом публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" в особі філії "Центр метрології та газорозподільних систем" публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - Товариство в особі філії)
до Росішківської сільської ради Тетіївського району Київської області (далі - Росішківська сільська рада),
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України та Міністерство енергетики та вугільної промисловості,
про стягнення 1 252 890,74 грн.
За результатами розгляду касаційної скарги Касаційний господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Київської області від 13.12.2017 зі справи № 911/1751/17 позов задоволено повністю: стягнуто з Росішківської сільської ради на користь Товариства 712 354,00 грн. основного боргу, 490 769,54 грн. інфляційних втрат, 49 767,20 грн. -3% річних, 18 793,36 грн. судового збору.
15.03.2018 на виконання рішення у справі № 911/1751/17 видані судові накази.
У червні 2018 року Товариство в особі філії звернулося до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження щодо виконання наказів господарського суду Київської області від 15.03.2018 зі справи № 911/1751/17, а саме заявник просив суд замінити боржника - Росішківську сільську раду на його правонаступника - Тетіївську міську раду Тетіївського району Київської області.
Ухвалою господарського суду Київської області від 06.09.2018 зі справи № 911/1751/17, яка залишена без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 18.03.2019, заяву Товариства в особі філії задоволено; здійснено заміну боржника - Росішківську сільську раду на його правонаступника - Тетіївську міську раду Тетіївського району Київської області.
Тетіївська міська рада Тетіївського району Київської області, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить суд касаційної інстанції судові акти попередніх інстанцій зі справи скасувати, ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні заяви Товариства в особі філії про заміну сторони виконавчого провадження. Так, згідно з доводами Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області, викладеними у касаційній скарзі, Тетіївській міській раді не передано активів та пасивів Росішківської сільської ради згідно з приписами статей 104, 105, 106, 107 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад".
У відзиві на касаційну скаргу Товариство в особі філії просило залишити судові акти попередніх інстанцій без змін, а касаційну скаргу - без задоволення, зазначаючи, зокрема, про законність та обґрунтованість судових актів попередніх інстанцій.
Розгляд касаційної скарги Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області здійснено судом касаційної інстанції без повідомлення учасників справи, у відповідності до частини п`ятої статті 301 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Відповідно до протоколу від 27.05.2019 повторного автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги) між суддями, у зв`язку з перебуванням судді Селіваненка В.П. у відпустці визначено такий склад колегії суддів для розгляду касаційної скарги у справі № 911/1751/17: Булгакова І.В. (головуючий), Львов Б.Ю. і Суховий В.Г.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, Касаційний господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Згідно з частинами першою - четвертою статті 107 ЦК України кредитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов`язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов`язання, або забезпечення виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом.
Після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами.
Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.
Відповідно до частин першої - четвертої статті 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" об`єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об`єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об`єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.
Повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.
Після завершення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, їхні виконавчі комітети продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, персонального складу її виконавчого комітету. Протягом зазначеного строку сільський, селищний, міський голова, обраний об`єднаною територіальною громадою, очолює такі виконавчі комітети та входить до їх персонального складу.