ПОСТАНОВА
Іменем України
30 травня 2019 року
м. Київ
справа №185/8471/16-а
адміністративне провадження №К/9901/22196/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мороз Л.Л.,
суддів: Стародуба О.П., Бучик А.Ю.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу № 185/8471/16-а (2-а/185/38/17)
за позовом ОСОБА_1 до Павлоградського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (далі - Павлоградське ОУ ПФУ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 15 червня 2017 року, ухвалену у складі головуючого судді Палюх Т.Д. та
на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2017 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Чумака С.Ю., суддів Гімона М.М., Юрко І.В., -
ВСТАНОВИВ:
19 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Павлоградського ОУ ПФУ щодо розрахунку доплати за понаднормовий стаж роботи та стаж роботи в підземних шкідливих умовах праці до основного розміру пенсії;
- зобов`язати Павлоградське ОУ ПФУ сплачувати щомісячно згідно зі статтею 19 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХІІ) доплату до основного розміру пенсії за понаднормовий стаж роботи в розмірі 1 процента заробітку за кожний повний рік понад 25 років та за стаж роботи в підземних і шкідливих умовах праці в розмірі 1 процента заробітку за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, з 20 квітня 2016 року.
Позов ОСОБА_1 обґрунтував тим, що він перебуває на пенсійному обліку з 11 грудня 1998 року та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 14 Закону № 1788-ХІІ. В вересні 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про отримання інформації щодо розрахунку його пенсії. Відповідач у своєму листі від 10 жовтня 2016 року № 588 зазначив, що доплата за понаднормативний стаж роботи, який складає 37%, розрахована виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої статтею 28 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка складає 1130 грн. Позивач з цим не погоджується, посилаючись на те, що пенсія за віком на пільгових умовах йому призначена відповідно до Закону № 1788-ХІІ, а у 2004 році пенсія була перерахована відповідно до Закону № 1058-ІV. Розрахунок розміру доплати за понаднормовий стаж роботи та стаж роботи в підземних шкідливих умовах праці до основного розміру пенсії, який проведено відповідачем відповідно до статей 27, 28 Закону № 1058-ІV позивач вважає незаконним, вважає, що йому має бути розраховано доплату за понаднормовий стаж роботи та стаж роботи в підземних шкідливих умовах праці до основного розміру пенсії у відповідності до статті 19 Закону 1788-ХІІ в розмірі 1 процента заробітку за кожний рік понаднормового стажу роботи.
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області постановою від 04 квітня 2017 року відмовив у задоволенні позовних вимог.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що позивач не звертався до відповідача із відповідною заявою про перерахунок пенсії у встановленому законодавством порядку, відповідачем не приймалось рішення про відмову у перерахунку пенсії, відтак відсутні підстави вважати, що права позивача з цього питання порушені відповідачем.
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд постановою від 15 червня 2017 року змінив постанову суду першої інстанції в частині обґрунтування висновків суду. В іншій частині постанову Павлоградського міськрайонного суду від 04 квітня 2017 року апеляційний суд залишив без змін.
Ухвалюючи таке рішення суд апеляційної інстанції керувався тим, що оскільки позивачу пенсія обчислена відповідно до Закону № 1058-ІV, то збільшення до пенсії, передбачене частиною другою статті 19 Закону № 1788-ХІІ, до цієї пенсії застосовано бути не може.
18 липня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 04 квітня 2017 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2017 року, ухвалити нове рішення - про задоволення позовних вимог.
Касаційна скарга мотивована, зокрема, тим, що особам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 1788-ХІІ, пенсія має збільшуватись за кожний повний рік стажу роботи понад установлений стаж (25 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 25 липня 2017 року відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи.
22 серпня 2017 року від відповідача до суду касаційної інстанції надійшли заперечення на вказану касаційну скаргу, в яких пенсійний орган просить залишити останню без задоволення, а оскаржувані позивачем судові рішення - без змін.
15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.
Пунктом 4 частини першої розділу VII Перехідних положень КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (частини третя статті 3 КАС України).
Верховний Суд заслухав у попередньому судовому засіданні доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, та, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а оскаржуваних постанови та ухвали судів попередніх інстанцій, відповідно - без змін, з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
У справі, яка розглядається, суди встановили, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 11 грудня 1998 року перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 14 Закону № 1788-ХІІ.
30 вересня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо розрахунку його пенсії.
10 жовтня 2016 року листом № 588 відповідач повідомив позивача, що його пенсія розрахована за нормами Закону № 1058-ІV згідно стажу роботи 31 рік 9 місяців 27 днів (по 23 вересня 2005 року) в тому числі пільговий стаж на підземних роботах по видобутку вугілля з повним робочим днем під землею - 25 років 11 місяців 27днів. Коефіцієнт стажу з урахуванням коефіцієнту підвищення 1,35 становить 0.84713. Заробіток для призначення пенсії враховано за період з 01 січня 1992 року по 31 грудня 1996 року та з 01 липня 2000 року по 31 серпня 2005 року. Коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 3,78501. Розрахунок пенсії позивача: 3840 грн 97 коп. - розмір пенсії за віком, розрахований із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік, яка складає 1197 грн 91 коп. (3,78501*1197 грн 91 коп. *0.84713= 3840 грн 97 коп.); 418 грн 10 коп. - доплата за понаднормативний стаж за 37 років (1130*37%); 89 грн 50 коп. - підвищення по статті 42 Закону № 1058-ІV (з 01 березня 2011 року); 95 грн 46 коп. - підвищення по статті 42 Закону № 1058-ІV (з 01 березня 2012 року); Загальний розмір пенсії позивача станом на 01 вересня 2016 року становить 4444 грн 03 коп. ( а.с. 8-9).
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На час призначення пенсії позивачу її розмір визначався за правилами статті 19 Закону № 1788-ХІІ.
Так частинами першою та другою вказаної статті Закону № 1788-ХІІ пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії.
Працівникам, зайнятим на роботах, передбачених пунктом "а" статті 13 і статтею 14 цього Закону, за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, пенсія збільшується на 1 процент заробітку.
01 січня 2004 року набрав чинності Закон № 1058-ІV, в преамбулі якого зазначено, що він, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.