1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду



У Х В А Л А



29 травня 2019 року

м. Київ

Справа № 750/1591/18-ц

Провадження № 14-261цс19

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Лященко Н.П.,

суддів Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,

перевіривши наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України про стягнення заборгованості із виплати пенсії, відшкодування майнової та моральної шкоди за касаційною скаргою Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 11 травня 2018 року (у складі судді Коверзнева В. О.) та постанову Апеляційного суду Чернігівської області від 11 вересня 2018 року (у складі колегії суддів: Губар В. С., Вінгаль В. М., Онищенко О. І.),

УСТАНОВИЛА:

У лютому 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Чернігівське ОУПФУ) про стягнення заборгованості із виплати пенсії, відшкодування майнової та моральної шкоди.

ОСОБА_1 зазначав, що постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 01 квітня 2011 року у справі № 2-а/2506/2755/11 УПФУ в м. Чернігові було зобов`язано перевести позивача згідно з поданою ним заявою від 19 січня 2011 року на державну пенсію та додаткову пенсію по інвалідності ІІІ групи відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та здійснити перерахунок пенсії, виходячи із розміру 6 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, враховуючи розмір мінімальної пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати.

23 липня 2011 року УПФУ в м. Чернігові самовільно призупинило нарахування та виплату позивачеві державної та додаткової пенсії.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2013 року визнано протиправними дії УПФУ в м. Чернігові щодо невиконання постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 01 квітня 2011 року.

ОСОБА_1 зазначав, що відповідач у порушення вимог статті 28, 129 Конституції України свідомо ігнорує пенсійне законодавство України та не виконує судові рішення, якими відповідача зобов`язано нараховувати та виплачувати йому пенсію відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, при цьому виплачує йому пенсію у значно меншому розмірі, що призвело до виникнення заборгованості.

Позивач стверджує, що внаслідок порушення пенсійних прав він двічі переніс інфаркт міокарда, був змушений витрачати кошти на лікування, чим у сукупності йому завдано моральну шкоду, яку просив відшкодувати за рахунок відповідача.

Із урахуванням наведених обставин, позивач просив суд стягнути із відповідача на свою користь недоплачену суму пенсії за період із січня 2011 року по лютий 2018 року включно у розмірі 250 тис. 998 грн 40 коп., витрати на лікування захворювання серця та подальшої реабілітації, що пов`язані із порушенням права на належне пенсійне забезпечення, у розмірі 40 тис. 910 грн 32 коп. та 407 тис. 110 грн 05 коп. на відшкодування моральної шкоди, завданої порушенням його прав.

Рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 11 травня 2018 року позов задоволено частково. Стягнуто із Чернігівського ОУПФУ на користь ОСОБА_1 250 тис. 998 грн 40 коп. на відшкодування заборгованості із виплати пенсії, що виникла за період із 19 січня 2011 року по 28 лютого 2018 року включено, 20 тис. грн на відшкодування моральної шкоди та 3 тис. грн на відшкодування витрат на правничу допомогу адвоката, а всього 273 тис. 998 грн 40 коп. У задоволенні решти вимог відмовлено.

Додатковим рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 14 травня 2018 року стягнуто із Чернігівського ОУПФУ на користь держави судовий збір у розмірі 3 тис. 524 грн.

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що обраний позивачем спосіб захисту порушених пенсійних прав, які вже визнано адміністративним судом, - шляхом стягнення заборгованості з виплати пенсії у порядку цивільного судочинства - забезпечить ефективний захист прав позивача, оскільки право на отримання пенсії у розумінні статті 1 Першого протоколу розглядається як право мирно володіти своїм майном, яке гарантується Конвенцією. Відповідач не спростував правильність здійсненого позивачем розрахунку заборгованості із виплати пенсії, нарахованої за період із 19 січня 2011 року по 28 лютого 2018 року у сумі 250 998,40 грн та не надав суду докази об`єктивної неможливості виплати ним позивачеві пенсії у розмірі, встановленому статями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Постановою Апеляційного суду Чернігівської області від 11 вересня 2018 року апеляційну скаргу Чернігівського ОУПФУ залишено без задоволення, рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 11 травня 2018 року залишено без змін.

Залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходив із того, що судовими рішеннями, які набрали законної сили, встановлено, що відповідач протиправно не сплачує пенсію, на яку позивач має право на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому відповідач зобов`язаний сплатити на користь позивача недоплачену суму пенсії за період із січня 2011 року по лютий 2018 року у розмірі 250 тис. 998 грн 40 коп. Крім того, позивач протягом тривалого часу позбавлений права на отримання законних доходів, а тому йому заподіяна моральна шкода, розмір відшкодування якої із урахуванням засад розумності, виваженості та справедливості складає 20 тис. грн.

У жовтні 2018 року Чернігівське ОУПФУ подало до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 11 травня 2018 року та постанову Апеляційного суду Чернігівської області від 11 вересня 2018 року, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просило суд скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову в задоволені позову.

Касаційну скаргу мотивовано тим, що відповідачем виконане судове рішення від 01 квітня 2011 року у справі № 2-а/2506/2755/11, а саме: проведено перерахунок пенсії позивача та нарахована сума доплати, а подальше стягнення суми пенсії має відбуватися згідно з чинним законодавством, що не враховано судами попередніх інстанцій. Позивач не має права самостійно розраховувати розмір пенсії за певний період, оскільки це є виключною компетенцією органів Пенсійного фонду України. Відповідач не вчинив щодо позивача будь-яких протиправних дій, а тому відсутні підстави для відшкодування моральної шкоди.


................
Перейти до повного тексту