1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2019року

м. Київ

Справа № 761/10509/17

Провадження № 14-53цс19

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Ситнік О. М.,

суддів: Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Гудими Д. А., Золотнікова О. С., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,


учасники справи:

позивач - Публічне акціонерне товариство "Український інститут по проектуванню об`єктів газової промисловості Укргазпроект" (далі - ПАТ "Укргазпроект"),

відповідач - ОСОБА_1,


розглянула в порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2


на ухвалу Шевченківського районного суду міста Києва від 24 квітня 2017 року у складі судді Юзькової О. Л. та ухвалу Апеляційного суду міста Києва від 01 серпня 2017 року у складі колегії суддів Біліч І. М., Болотова Є. В., Поливач Л. Д.


у цивільній справі за позовом ПАТ "Укргазпроект" до ОСОБА_1 про відшкодування збитків та стягнення заборгованості, і


УСТАНОВИЛА:


Короткий зміст позовних вимог


У березні 2017 року ПАТ "Укргазпроект" звернулося до суду з позовом, у якому просило стягнути з відповідача 330 700,11 грн збитків та 36 300,00 грн заборгованості за поворотною фінансовою безвідсотковою допомогою.


Вимоги мотивувало тим, що відповідач, перебуваючи на посаді голови правління ПАТ "Укргазпроект" згідно з контрактом від 12 листопада 2013 року, завдав товариству збитків у розмірі 330 700,11 грн унаслідок непрофесійного керівництва, що й стало підставою для його звільнення з посади, про що вказано у протоколі засідання наглядової ради від 10 серпня 2016 року № 10/08. Згідно з наказом від 10 серпня 2016 року № 94-к трудовий договір (контракт) із відповідачем припинено. Крім того, згідно з платіжним дорученням від 26 лютого 2015 року № 328 ОСОБА_1 надано поворотну фінансову безвідсоткову допомогу у розмірі 36 600,00 грн, яка останнім на вимогу товариства не повернута.


Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій


Ухвалою Шевченківського районного суду міста Києва від 24 квітня 2017 року відкрито провадження у справі.


Відкриваючи провадження у справі, суд першої інстанції керувався тим, що позовна заява подана й оформлена в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України (далі - ЦПК України, у редакції, чинній на час звернення з позовом до суду).


Представник ОСОБА_1 - ОСОБА_3 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати ухвалу суду першої інстанції та закрити провадження у справі. Указав, що справа не підсудна Шевченківському районному суду міста Києва, а згідно з вимогами статті 109 ЦПК України підсудна Голосіївському районному суду міста Києва з огляду на місце фактичного проживання відповідача.


Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 01 серпня 2017 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 відхилено, ухвалу Шевченківського районного суду міста Києва від 24 квітня 2017 року залишено без змін.


Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що оскільки позивач - юридична особа - звернувся з позовом, що виник із трудових правовідносин, то відповідно до положень статті 110 ЦПК України (у вказаній редакції) підсудність справи визначається за вибором позивача, який згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців територіально знаходиться в Шевченківському районі міста Києва. Тобто суд першої інстанції відкрив провадження у справі з дотриманням правил підсудності.


Короткий зміст вимог касаційної скарги


У серпні 2017 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм процесуального права, просив скасувати ухвали судів першої й апеляційної інстанцій та закрити провадження у справі.


Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу


Касаційну скаргу мотивовано тим, що ухвали судів першої та апеляційної інстанцій є незаконними та необґрунтованими. Позовні вимоги ПАТ "Укргазпроект" стосуються корпоративних, а не трудових відносин, оскільки повноваження члена виконавчого органу господарського товариства, зокрема голови правління, є реалізацією корпоративних правовідносин з особою, якій власник підприємства довірив здійснювати управління товариством, і не можуть розглядатися як спір, що виник з трудових правовідносин.


Позиція інших учасників справи


У запереченнях на касаційну скаргу ПАТ "Укргазпроект" просило залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, посилаючись на безпідставність та необґрунтованість наведених у касаційній скарзі доводів.


Рух справи у суді касаційної інстанції


Ухвалою судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.


15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким ЦПК України викладено в новій редакції.


Згідно із частиною третьою статті 3 ЦПК України в редакції цього Закону провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.


У травні 2018 року справу передано до Верховного Суду.


Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 26 грудня 2018 року справу призначено до судового розгляду, а ухвалою від 09 січня 2019 року справу передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду з посиланням на частину шосту статті 403 ЦПК України, яка передбачає, що справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду в усіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції.


................
Перейти до повного тексту