1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



30 травня 2019 року


Київ

справа № 822/95/18

провадження № К/9901/53574/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом Державної служби геології та надр України до Державного підприємства "Нігинський кар`єр" про анулювання спеціального дозволу, за касаційною скаргою Державної служби геології та надр України на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у складі судді Блонського В.К. від 6 березня 2018 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Ватаманюка Р.В., Мельник-Томенко Ж.М., Сторчака В.Ю. від 15 травня 2018 року,

УСТАНОВИВ:



ІСТОРІЯ СПРАВИ



Короткий зміст позовних вимог



1. Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом до Державного підприємства "Нігинський кар`єр" про анулювання спеціального дозволу, в якому просила:

- анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами від 5 листопада 1997 року № 1130 наданий Державному підприємству "Нігинський кар`єр".



Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій



2. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 року, залишеним без змін постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року, у задоволенні позовних вимог Державній службі геології та надр України було відмовлено.



3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що у відповідача станом на дату розгляду справи відсутній прострочений податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, тобто усунуто єдине зафіксоване позивачем порушення особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 5 листопада 1997 року № 1130.



Короткий зміст вимог касаційної скарги



4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Державна служба геології та надр України звернулась із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.



СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ



5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державному підприємству "Нігинський кар`єр" надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 1130 від 5 листопада 1997 року з метою видобування вапняків, придатних в якості сировини для виробництва цукру, вапна будівельного, вапнякового борошна та щебеню будівельного Нігинсько-Вербовецького родовища ділянки "Сахкамень".

На адресу Державної служби геології та надр України надійшов лист Державної фіскальної служби України від 29 вересня 2015 року № 22818/5/99-99-15-04-01-16 про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, в якому зазначено, що ДФС України проведено аналіз повноти та своєчасності внесення надрокористувачами плати до зведеного бюджету України, за результатами якого сформовано перелік надрокористувачів, які не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань або не виконували податкових зобов`язань протягом шести місяців.

Даним листом пропонується розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданих вказаним надрокористувачам.

7 березня 2017 року наказом Державної служби геології та надр України № 111 відповідачу надано 15 календарних днів для усунення вказаних порушень, про що Державне підприємство "Нігинський кар`єр" повідомлено листом від 22 березня 2017 року № 6403/13/14-17.

Листом від 26 вересня 2017 року Державна служба геології та надр України запропонувала Державному підприємству "Нігинський кар`єр" надати у 15 денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу № 1130 від 5 листопада 1997 року.

Державне підприємство "Нігинський кар`єр" листом, повідомило Державну службу геології та надр України про не згоду на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу.



6. У зв`язку з наявністю у Державного підприємства "Нігинський кар`єр" заборгованості перед бюджетом з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами.



ДОВОВДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ



7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що на момент подачі до суду позовної заяви відповідач не усунув порушень, довідку про відсутність заборгованості з ДФС не надав, хоча Державною службою геології та надр України надавався значний термін на усунення порушень.



8. Відзиву на касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 6 березня 2018 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року Державним підприємством "Нігинський кар`єр" не подано.



ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ



9. Відповідно до частини 2 статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов`язані:

1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;

3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;

4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;

5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.



10. Згідно із частинами 1, 2 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктах 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому, питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.



11. Статтею 28 Кодексу України про надра передбачено, що користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.

Плата за користування надрами справляється у вигляді:

1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин.

За видачу спеціальних дозволів на користування надрами справляється відповідний збір.

Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин та рентна плата за користування надрами в цілях, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин, встановлюються Податковим кодексом України.


................
Перейти до повного тексту