ПОСТАНОВА
Іменем України
30 травня 2019 року
Київ
справа №806/2439/16
адміністративне провадження №К/9901/39633/18
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому, з ураховуючи зміни та доповнення до позову, просив визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бердичівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області від 25 червня 2016 року №28528-13 про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 20074,16 грн. за 2015 рік.
Позовні вимоги мотивовані тим, що складській навіс входить до переліку об`єктів, які не підлягають оподаткуванню податком на нерухомість, відмінним від земельної ділянки.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 19 січня 2017 року, позов задоволено. Визнано нечинним та скасовано податкове повідомлення-рішення Бердичівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області від 25 червня 2016 року №28528-13.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й суд апеляційної інстанції, виходив із того, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше ніж за шість місяців податку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року, при цьому опублікування рішення органу місцевого самоврядування про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, як місцевого податку, пізніше 15 липня року є підставою для застосування відповідних норм оподаткування не раніше наступного бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто не раніше 2016 року.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, а також на те, що Законом України від 28 грудня 2014 року №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" визначено особливий порядок прийняття рішень органів місцевого самоврядування щодо встановлення місцевих податків, зокрема податку на нерухомість, відмінного від земельного податку. Оскільки вказаний закон набув чинності з 01 січня 2015 року та ним не передбачено того, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у 2015 році не сплачується, то у спірному випадку базовим податковим періодом для сплати даного податку є 2015 рік. Крім того, податкова інспекція звертає увагу на те, що законодавець визначив, що рішення прийняті органами місцевого самоврядування в 2015 році діють з моменту прийняття. Також наголошує, що рішення
У письмових запереченнях на касаційну скаргу позивач, посилаючись на те, що вимоги касаційної скарги є необґрунтовані та не можуть бути задоволені, просить в задоволенні касаційної скарги відмовити, а рішення суду першої ат апеляційної інстанцій залишити без змін.
Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про обґрунтованість позовних вимог та дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що у власності позивача, згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та договору купівлі - продажу від 10 грудня 2005 року, знаходиться частина цілісного майнового комплексу - комора-накриття мінеральних добрив, під літерою І, із залізобетонних стовпів, загальною площею 2197,5 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 .
Контролюючим органом, на підставі наявності у власності позивача вказаного нерухомого майна винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 25 червня 2016 року №28528-13, яким позивачу нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік у розмірі 20074,16 гривень.
Разом з тим, судами встановлено, що рішенням 58 сесії 6 скликання Бердичівської міської ради Житомирської області від 29 січня 2015 року №1001 внесено зміни до рішення міської ради від 30 грудня 2010 року "Про місцеві податки і збори", а саме: пп.1.3 п.1 "Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки".
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII (далі - Закон № 71-VIII) запроваджено новий місцевий податок, а саме податок на майно, який складається із: податку на майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю.
Отже, Законом № 71-VIII запроваджено низку правових норм, що врегулювали питання справляння місцевих податків.
Згідно із пунктом 10.3 статті 10 Податкового кодексу України, в редакції Закону № 71-VIII, місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.
Відповідно до пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Зважаючи на зміст наведених законодавчих норм, встановлення податку на майно, зокрема в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є повноваженням місцевої ради, яке виконується шляхом прийняття відповідного рішення.
Одночасно підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України регламентовано порядок опублікування та застосування рішень місцевої ради про встановлення місцевих податків. Зазначені рішення офіційно оприлюднюються відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.