ПОСТАНОВА
Іменем України
27 травня 2019 року
Київ
справа №804/16521/15
адміністративне провадження №К/9901/40635/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Пасічник С.С.,
суддів: Васильєвої І.А., Юрченко В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "ВІП-ГАРАНТ" на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: головуючого судді Дурасової Ю.В., суддів: Щербака А.А., Баранник Н.П. від 09.02.2017 у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "ВІП-ГАРАНТ" до Лівобережної об`єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "ВІП-ГАРАНТ" (далі - позивач/Товариство) звернулось до суду з адміністративним позовом до Лівобережної об`єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (далі - відповідач/Інспекція), в якому просило визнати протиправними дії Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області щодо призначення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Фірма "ВІП-ГАРАНТ" (код ЄДРПОУ 32952501) по взаємовідносинам із TOB "Лідер-Трейд-Сервіс" (код ЄДРПОУ 39215882) за період жовтень 2014 року, ТОВ "Допомога-Дніпро 2007" (код ЄДРПОУ 34883330), ТОВ "Верін Компані" (код ЄДРПОУ 39411457) за період лютий 2015 року, ТОВ "Едхаус Сістем" (код ЄДРПОУ 39420807) за період березень 2015 року, ТОВ "Зіллє Трейд" (код ЄДРПОУ 39449098) за період квітень 2015 року, ТОВ "МЗ "Дніпросталь" (код ЄДРПОУ 33718431), ПАТ "Інтерпайп НМТЗ" (код ЄДРПОУ 5393139), ТОВ "Іюль" (код ЄДРПОУ 13873422), ТОВ "Альтісофт плюс" (код ЄДРПОУ 39449145) за період травень 2015 року, ТОВ "Мерентал" (код ЄДРПОУ 39516939) за період червень-липень 2015 року по факту придбання товарів (робіт, послуг) та подальшої реалізації. Визнати протиправним та скасувати наказ від 18.12.2015 №1487 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ВІП-ГАРАНТ".
В обґрунтування позовних вимог посилалось на відсутність законодавчо визначених підстав для призначення відповідачем перевірки на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, оскільки надані Інспекцією запити щодо отримання пояснень та їх документального підтвердження не відповідали вимогам закону.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2016 позов задоволено.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що підстав для проведення перевірки відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України у контролюючого органу не було, оскільки відповідачем у запитах про надання інформації, надісланих позивачу, не зазначено підстав для їх направлення, вичерпної інформації стосовно наявних у суб`єкта господарювання порушень та спосіб їх виникнення, а тому дії щодо призначення проведення перевірки та наказ є протиправними.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2017 рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду апеляційної інстанції обґрунтовано тим, що оскаржувані дії податкового органу зі складання та направлення запитів про надання позивачем інформації та її документального підтвердження, не створюють жодних правових наслідків для суб`єктів господарювання та не змінюють стану його суб`єктивних прав. Що ж до наказу про проведення перевірки суд дійшов висновку про його законність з огляду на те, що позивач безпосередньо сам просив провести перевірку по взаємовідносинах з контрагентами ТОВ "МЗ "Дніпросталь", ПАТ "Інтерпайп Новомосковський трубний завод", ТОВ "Альтісофт плюс", ТОВ "Іюль" за травень 2015 року, а відмова у наданні пояснень та їх документального підтвердження на решту запитів, які направлялися позивачу щодо інших контрагентів, з огляду на незазначення у них підстав для надання такої інформації, є необґрунтованою, оскільки, на думку суду, редакція підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України на час їх направлення позивачу передбачала однією з умов проведення позапланової документальної перевірки є виявлення податковим органом фактів, що свідчать про "можливі" порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства і які встановлюються за допомогою перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації. Крім того, судом прийнято до уваги рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.10.2015 року у справі №804/14625/15, яке набрало законної сили та яким Товариству "Фірма "Віп-Гарант" відмовлено в задоволенні позовних вимог щодо скасування наказу від 25.09.2015 №1228 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства "Фірма "Віп-Гарант" по взаємовідносинах з контрагентами ТОВ "МЗ "Дніпросталь", ПАТ "Інтерпайп НМТЗ", ТОВ "Іюль", ТОВ "Альтісофт плюс" за період травень 2015 року.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення цим судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
У касаційній скарзі позивач посилається на помилковість висновків суду апеляційної інстанції, оскільки дії податкового органу щодо призначення перевірки є протиправними, а оскаржуваний наказ таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства та порушує права та законні інтереси позивача, так як запити про надання пояснень та їх документального підтвердження, надані відповідачем, складені з порушенням пункту 73.3 статті 73 ПК України, так як не містять підстав для їх надіслання. Крім того, зазначає, що наказом від 25.09.2015 №1228 призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства "Фірма "Віп-Гарант" по взаємовідносинах з контрагентами ТОВ "МЗ "Дніпросталь", ПАТ "Інтерпайп НМТЗ", ТОВ "Іюль", ТОВ "Альтісофт плюс" за період травень 2015 року. При цьому у задоволенні позову про скасування останнього відмовлено судовим рішенням у справі №804/14625/15 та листом від 15.12.2015 №36 Товариство повідомило Інспекцію про відсутність заперечень щодо проведення перевірки. Однак оскаржуваному у справі, що переглядається, наказу не передував запит контролюючого органу про надання документів у зв`язку із збільшенням обсягу перевірки, ніж заявлений позивачем у вказаному листі від 15.12.2015 №36. Крім того, вказує, що суд не звернув увагу на те, що Законом України від 28.12.2014 №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" було посилено вимоги щодо складання письмового запиту платнику податків про надання інформації, а також вилучено із підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України слово "можливі". Також скаржник вказує на те, що судом апеляційної інстанції не надано оцінку наданню позивачем на окремі запити завіренні копії первинних документів та підкреслює, що у 2015-2016 роках відповідно до пункту 3 розділу ІІ Закону України від 28.12.2014 №71-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" у 2015 та 2016 роках встановлено мораторій на перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.03.2017 відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
В подальшому справа передана до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.
Переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про часткове задоволення касаційної скарги.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом Лівобережної об`єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 18.12.2015 №1487, прийнятим на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, пункту 78.2 статті 78 ПК України у зв`язку із зверненням позивача призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Фірма "Віп-Гарант" з 18.12.201 по взаємовідносинам із TOB "Лідер-Трейд-Сервіс" (код ЄДРПОУ 39215882) за період жовтень 2014 року, ТОВ "Допомога-Дніпро 2007" (код ЄДРПОУ 34883330), ТОВ "Верін Компані" (код ЄДРПОУ 39411457) за період лютий 2015 року, ТОВ "Едхаус Сістем" (код ЄДРПОУ 39420807) за період березень 2015 року, ТОВ "Зіллє Трейд" (код ЄДРПОУ 39449098) за період квітень 2015 року, ТОВ "МЗ "Дніпросталь" (код ЄДРПОУ 33718431), ПАТ "Інтерпайп НМТЗ" (код ЄДРПОУ 5393139), ТОВ "Іюль" (код ЄДРПОУ 13873422), ТОВ "Альтісофт плюс" (код ЄДРПОУ 39449145) за період травень 2015 року, ТОВ "Мерентал" (код ЄДРПОУ 39516939) за період червень-липень 2015 року по факту придбання товарів (робіт, послуг) та подальшої реалізації.
Відмовившись від допуску посадових осіб контролюючого органу до вказаної перевірки та не погоджуючись із діями щодо її призначення, а також із прийнятим наказом, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про часткове задоволення касаційної скарги.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Абзацом першим пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час призначення перевірки) передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
В силу підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Статтею 78 Податкового кодексу України передбачено порядок проведення документальних позапланових перевірок.
Відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Таким чином, документальна позапланова перевірка проводиться на підставі наказу керівника контролюючого органу та за наявності підстав для її проведення; у свою чергу можливість для прийняття наказу про проведення документальної позапланової перевірки на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України виникає за наявності таких умов: виявлення фактів, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; ненадання платником пояснень та їх документального підтвердження на запит контролюючого органу протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту, в якому зазначаються порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства.