1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду







Постанова

Іменем України


06 травня 2019 року

м. Київ


справа № 461/7387/17

провадження № 61-4252св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

Журавель В. І. (суддя-доповідач), Антоненко Н. О., Крата В. І.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: Львівська національна галерея мистецтв імені Б. Г. Возницького, генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького ОСОБА_5,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Галицького районного суду міста Львова від 19 червня 2018 року у складі судді Радченка В. Є. та постанову Львівського апеляційного суду від 18 грудня 2018 року у складі колегії суддів: Мікуш Ю. Р., Приколоти Т. І., Савуляка Р. В.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

27 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просила скасувати наказ генерального директора Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького від 28 липня 2017 № 184 "Про проведення організаційно-штатних заходів по скороченню чисельності штату працівників у зв`язку зі зміною структури" та зобов`язати генерального директора Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького виконати вимоги наказів Міністерства культури України від 04 травня 2017 року № 385 "Про затвердження структури Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького" та пункту 2 наказу Міністерства культури України від 14 липня 2017 року № 666 "Про затвердження штатного розпису Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького".

Свої вимоги обґрунтовувала тим, що з 1979 року працювала у Львівській національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького на різних посадах. 01 серпня 2016 року переведена на посаду старшого наукового співробітника відділу європейського мистецтва ХІV-ХVІІІ ст.

28 липня 2017 року генеральним директором Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького прийнято наказ № 184 "Про проведення організаційно-штатних заходів по скороченню чисельності штату працівників у зв`язку зі зміною структури та введенням в дію штатного розпису".

01 вересня 2017 року вона була ознайомлена з попередженням про скорочення займаної нею посади, однак їй не запропоновано рівноцінної посади. Посада лектора екскурсовода, яка їй пропонувалась, є нерівноцінною, оскільки має нижчий тарифний розряд, ніж посада старшого наукового співробітника, яку вона обіймала.

На підставі наказу від 11 січня 2018 року № 05-к її звільнено з роботи згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП України у зв`язку із скороченням штату працівників.

Вважає, що наказ про скорочення штату працівників галереї є незаконним, оскільки не відповідає наказам Міністерства культури України від 04 травня 2017 року № 385 та від 14 липня 2017 року № 666, до структури галереї не було введено відділ фондрейзингу, промоції та інформаційного забезпечення та 5 посад цього відділу, з яких 4 - старший науковий співробітник.

Крім того, станом на момент його прийняття не враховано вимоги частини першої статті 42 КЗпП України та Галузевої угоди, оскільки не було визначено, хто зі старших наукових співробітників має переважне право на залишення на роботі, відповідачем також не проведено спільної консультації з профспілковою організацією, членом якої вона була, щодо заходів із запобігання звільнення працівників.

Оскільки відповідач не дотримався процедури скорочення чисельності штату працівників, просила позов задовольнити.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Галицького районного суду міста Львова від 19 червня 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Суд першої інстанції виходив із того, що суд не наділений правом вирішувати питання про доцільність змін в організації виробництва та наступне вивільнення працівників шляхом скорочення штату працівників, а також наявність підстав для утворення інших структурних підрозділів та їх функціональне навантаження. Вирішення зазначених питань належить до виключної компетенції роботодавця (власника або уповноваженого ним органу).

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Львівського апеляційного суду рішення Галицького районного суду міста Львова від 19 червня 2018 року залишено без змін.

Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції про те, що нормами трудового законодавства не передбачено здійснення судом перевірки доцільності скорочення працівників, підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

Не погодившись з таким вирішенням спору, ОСОБА_4 подала касаційну скаргу в якій, посилаючись на неправильне застосування судами обох інстанцій норм матеріального права і порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення, ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга аргументована тим, що суди неповно дослідили обставини справи, не надали їм належної правової оцінки та дійшли помилкових висновків при вирішенні спору.

Суди не звернули увагу на те, що при визначенні чисельності штату працівників відповідач одночасно визначив осіб, які підлягають скороченню, не дотримавшись, при цьому, визначеною КЗпП України процедури і порядку скорочення працівників. Приймаючи оскаржуваний наказ, не лише порушив норми трудового законодавства, а й не виконав вимог наказів Міністерства культури України.

Відзив/заперечення на касаційну скаргу

Львівська національна галерея мистецтв імені Б. Г. Возницького та генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького ОСОБА_5 подали відзиви, в яких просять залишити без змін оскаржувані судові рішення, як такі, що ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Рух справи в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 07 березня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького та генерального директора Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького ОСОБА_5 про скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії та витребувано справу з Галицького районного суду міста Львова.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суди попередніх інстанцій встановили, що з 1979 року ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах з Львівською національною галереєю мистецтв імені Б. Г. Возницького та працювала на різних посадах, зокрема, з 01 серпня 2016 року займала посаду старшого наукового співробітника відділу європейського мистецтва ХІV-ХVІІІ ст., була членом профспілкового комітету первинної профспілкової організації з 2014 року.

Львівська національна галерея мистецтв імені Б. Г. Возницького є об`єктом державної власності, що перебуває у сфері управління Міністерства культури України, та діє на підставі Статуту, затвердженого наказом Міністерства культури України від 23 січня 2012 року № 46.

Наказом Міністерства культури від 14 липня 2017 року № 666 затверджено новий штатний розпис, який введено в дію з 01 травня 2017 року.

28 липня 2017 року генеральним директором Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького прийнято наказ № 184 "Про проведення організаційно-штатних заходів по скороченню чисельності штату працівників у зв`язку зі зміною структури та введенням в дію штатного розпису".

Відповідно до цього наказу посада, яку обіймала позивач, підлягає скороченню у двомісячний термін відповідно до пункту 1 статті 40 КЗпП України, з дотриманням вимог чинного законодавства України.

01 вересня 2017 року ОСОБА_1 повідомлено про скорочення штату працівників у зв`язку зі зміною структури Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького та запропоновано посаду лектора (екскурсовода) відділу "Музей європейського мистецтва ХІV-ХVІІІ ст.", згоду на зайняття якої вона не надала.


................
Перейти до повного тексту