ПОСТАНОВА
Іменем України
23 травня 2019 року
Київ
справа №820/6221/17
адміністративне провадження №К/9901/53185/18
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Дослідне господарство "Пантелеймонівське" Інституту рослинництва імені В.Я. Юр`єва Національної академії аграрних наук України (далі - Підприємство) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду із вказаним позовом, у в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області (далі - ГУ ДФС) №0089251211 від 27.11.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вжив усі залежні від платника заходи з приводу реєстрації виписаних податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. Стверджував, що за таких обставин не повинен нести відповідальність у вигляді штрафу за несвоєчасне реєстрацію податкових накладних.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 20.03.2018, залишеною без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018 у задоволенні позову відмовлено.
Рішення судів висновані на встановленому факті несвоєчасного виконання позивачем податкового обов`язку в частині реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних поза межами визначених законом строків, що зумовлено виключно власними діями платника податків, котрий повинен був усвідомлювати їх значення та наслідки, мав можливість запобігти настанню цих подій, але не зробив цього. Юридичною підставою для прийняття спірного рішення владний суб`єкт обрав положення статті 120-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а фактичною підставою послугувало судження контролюючого органу про несвоєчасну реєстрацію платником датованих червнем-серпнем 2017 року податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Не погоджуючись з рішенням судів попередніх інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати і ухвалити рішення, яким позов задовольнити. При цьому стверджує, що суди попередніх інстанцій не встановили факту відмови контролюючим органом в односторонньому порядку у реєстрації, своєчасно поданих ним податкових накладних, лише з підстави розірвання (в односторонньому порядку) договору про визнання електронних документів.
У письмовому відзиві на вказану касаційну скаргу, який надійшов до Верховного Суду поставлено питання про залишення її без задоволення, а оскаржуваних рішень судів попередніх інстанції - без змін.
Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем 10.11.2017 проведена камеральна перевірка підприємства з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, про що складно акт №19303/20-40-12-11-09/05460441.
За результатами перевірки податковим органом встановлене порушення платником податків пункту 201.10 статті 201 ПК України за рахунок реєстрації виписаних протягом червня-серпня 2017 року податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних поза межами визначених законом строків їх реєстрації.
27.11.2017 на підставі акту перевірки, відповідачем відповідно до пункту 120.1-1 статті 120-1 ПК України прийнято податкове повідомлення - рішення №0089251211 про застосування штрафу у загальному розмірі 391479,89 грн.
Відмовляючи у задоволенні позову, з чим погоджується Верховний Суд суди першої та апеляційної інстанції встановили, що ГУ ДФС доведено правомірність спірного у даній справі рішення, виходячи із наступного.
У відповідності до приписів пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно із пунктом 201.10. статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.