ПОСТАНОВА
Іменем України
21 травня 2019 року
Київ
справа №826/5424/16
адміністративне провадження №К/9901/25984/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів: Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СВ БУД ЛТД" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.07.2016 (суддя Аблов Є.В.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2016 (головуючий суддя Літвіна Н.М., судді: Ганечко О.М., Коротких А.Ю.) по справі №826/5424/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СВ БУД ЛТД" до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "СВ БУД ЛТД" звернулося до адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправними та скасування рішень про застосування (фінансових) санкцій від 16.12.2015 №000073/26-57-21-30, №000074/26-57-21-30 та №000075/26-57-21-30.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.07.2016, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2016, у задоволенні позову відмовлено.
Рішення судів мотивовано правомірністю прийняття оскаржуваних рішень з огляду на встановлений факт порушення позивачем касової дисципліни та законодавства у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Суди спростували доводи позивача про порушення контролюючим органом під час проведення фактичної перевірки порядку та процедури її проведення.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій Товариство з обмеженою відповідальністю "СВ БУД ЛТД" звернулося з касаційною скаргою до суду касаційної інстанції, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.07.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2016 по справі №826/5424/16, направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, статті 55 Конституції України, статті 1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування то послуг", підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75, пункту 86.1 статті 86, пункту 226.1 статті 226 Податкового кодексу України, статей 2, 11, 72, 102, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Доводи Товариства з обмеженою відповідальністю "СВ БУД ЛТД" зводяться до того, що під час розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій неповно з`ясовано обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті, не досліджено та не надано належної оцінки доказам наявних в матеріалах справи, неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, що стало причиною безпідставної відмови у задоволенні позову. Зокрема, позивач посилається на порушення контролюючим органом порядку проведення фактичної перевірки та ненадання (невручення) товариству акта такої перевірки, а також вказує на безпідставності прийняття спірних рішень від 16.12.2015 №000073/26-57-21-30, №000074/26-57-21-30 та №000075/26-57-21-30 з огляду на відсутність в діях позивача ознак складу податкового правопорушення.
Державна податкова інспекція у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві не скористалася своїм правом та не подала заперечення на касаційну скаргу позивача, що не перешкоджає її розгляду.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06.12.2016 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "СВ БУД ЛТД" у справі №826/5424/16.
З 15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд як найвищий суд у системі судоустрою України, у зв`язку з чим відповідно до пункту 7 Розділу XII Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII Вищий адміністративний суд України припинив свою діяльність.
Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII з Вищого адміністративного суду України до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду передано матеріали адміністративної справи №826/5424/16 (К/9901/25984/18) за правилами підпункту 4 частини першої Розділу VІІ Перехідних положень цього Кодексу.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, суддею-доповідачем у даній справі визначено Хохуляка В.В.
Верховний Суд ухвалою від 17.05.2019 визнав за можливе проведення попереднього розгляду справи №826/5424/16 та призначив попередній розгляд вказаної справи на 21.05.2019.
Касаційний розгляд справи проведено в попередньому судовому засіданні, відповідно до статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України.
Переглянувши рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах доводів та вимог касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.
Згідно з частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Враховуючи положення частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України перегляду у даній справі підлягають судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах доводів та вимог касаційної скарги на підставі встановлених фактичних обставин справи.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що у період з 18.11.2015 по 26.11.2015 на підставі наказу від 17.11.2015 №1340 "Про проведення фактичної перевірки" та направлень на перевірку від 18.11.2015 за №2137/26-15-21-01-29 та №2138/26-15-21-01-29 посадовими особами Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві було проведено фактичну перевірку господарської одиниці Товариства з обмеженою відповідальністю "СВ БУД ЛТД" - кафе "Росинка", розташованого за адресою: м. Київ, просп. Л. Курбаса та вул. Гната Юри у торгівельному центрі "Колібріс", за результатами якої складено акт від 26.11.2015 №26/570/21/37922356. Перевірку було проведенло в присутності посадової особи позивача - продавця-касира ОСОБА_1, що не заперечується позивачем.
В ході проведення перевірки встановлено здійснення в кафе "Росинка", що використовується позивачем для ведення підприємницької діяльності, роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Зокрема, перевіркою встановлено порушення позивачем пунктів 1 та 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), яке виявилося у реалізації алкогольного напою, а саме пива "Чернігівське" (світле) місткістю 0,5л. з видачею рахунку офіціантом на суму 20,00грн. без видачі розрахункового документу (фіскального чеку); статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), яке виявилося у зберіганні з метою подальшої реалізації алкогольного напою, відомості щодо якого наведені в додатку №2 до акта перевірки, без наявності марки акцизного податку встановленого зразка; статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), яке виявилося у ненаданні суб`єктом господарювання ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (перелік продукції, що знаходиться на реалізації за відсутності відповідної ліцензії наведений у додатку №1 до акта перевірки).
На підставі висновків викладених у вказаному акті перевірки відповідачем прийнято рішення від 16.12.2015:
№000073/26-57-21-20 про застосування до позивача на підставі пункту 1 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" фінансових санкцій у вигляді штрафу на суму 1,00грн.;
№000074/26-57-21-30 про застосування до позивача на підставі абзацу 5 частини п`ятої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" фінансових санкцій у вигляді штрафу на суму 17000,00грн;
№ 000075/26-57-21-30 про застосування до позивача на підставі абзацу 15 частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" фінансових санкцій у вигляді штрафу на суму 17000,00грн.
Пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Згідно з пунктом 80.5 статті 80 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно зі статтею 81 цього Кодексу.
В свою чергу, статтею 81 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред`явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, перевірка господарської одиниці Товариства з обмеженою відповідальністю "СВ БУД ЛТД" - кафе за адресами: просп. Л. Курбаса та вул. Г. Юри у торгівельному центрі "Колібріс" у місті Києві проводилась на підставі наказу Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 17.11.2015 №1340 та направлень на перевірку від 18.11.2015 за №2137/26-15-21-01-29 і №2138/26-15-21-01-29. Правовою підставою для видачі наказу від 17.11.2015 №1340 визначено підпункт 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України. Направлення на перевірку були пред`явлені, а копія наказу про проведення перевірки №1340 від 17.11.2015 вручена перед початком перевірки посадовій особі позивача - продавцю-касиру ОСОБА_1, про що свідчить підпис вказаної особи у направленнях на перевірку.
Також судами встановлено, що 18.11.2015 посадовою особою позивача ОСОБА_1 працівники контролюючого органу були допущені до проведення фактичної перевірки. Після закінчення проведення перевірки та складання акта 26.11.2015 Портна В.В. ознайомившись з текстом акта про результат фактичної перевірки, відмовилась від підписання та отримання примірника такого акта, про що було зазначено в тексті акта від 26.11.2015 №26/570/21/37922356. До того ж працівниками Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, відповідальними за проведення фактичної перевірки, було складено акт відмови від підписання та отримання акта фактичної перевірки від 26.11.2015 №26/570/21/37922356.