1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


15 травня 2019 року

м. Київ


справа № 133/228/18

провадження № 61-40239св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Ступак О. В. (суддя-доповідач), Погрібного С. О., Усика Г. І.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_2,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 березня 2018 року у складі судді Сєчко В. Л. та постанову Апеляційного суду Вінницької області від 14 червня 2018 року у складі колегії суддів: Денишенко Т. О., Берегового О. Ю., Марчук В. С.,


ВСТАНОВИВ:


Короткий зміст позовних вимог і рішень судів


У лютому 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі - ФОП ОСОБА_2 ) про розірвання договору підряду, повернення майна із чужого незаконного володіння.


Свої вимоги обґрунтовував тим, що 17 серпня 2017 року між нею та відповідачем укладений договір підряду № Пхал70. Предметом договору є виконання ремонтно-будівельних робіт у будинку АДРЕСА_1, а саме: бетонування частини підлоги, установка плитки на стіні, частини підлоги, східцях, установка на стіні гіпсокартону під плитку, установка штроби, душової кабіни, підведення води та врізка у каналізацію. Строк виконання робіт визначений договором у 30 днів. Згідно з пунктом 6.1 договору вартість робіт складає 6 498,00 грн, які відповідач повністю отримав у вигляді авансу. Проте протягом визначеного договором строку відповідач свої зобов`язання не виконав, ремонтні роботи не завершив. 12 жовтня 2017 року вона направила відповідачу письмову заяву-претензію щодо неналежного виконання умов договору, але відповідь не отримала. У порядку розгляду звернення до Козятинської міської ради Вінницької області створена комісія, яка провела обстеження будинку та склала відповідний акт про незавершення ремонтних робіт. Вона також зверталася до Козятинського міжрайонного прокурора, в Управління держспоживнагляду у Вінницькій області, але відповіді не отримала.


З урахуванням викладеного ОСОБА_1 просила суд розірвати договір підряду від 17 серпня 2017 року № Пхал70, зобов`язати ФОП ОСОБА_2 повернути із незаконного володіння 6 500,00 грн, сплатити 650,00 грн штрафу за невиконання умов договору


Рішенням Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 березня 2018 року позов ОСОБА_1 задоволено. Розірваний договір підряду від 17 серпня 2017 року № Пхал70, стягнуто з ФОП ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 6 500,00 грн майнової шкоди та 650,00 грн штрафу. Вирішено питання розподілу судових витрат.


Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що позивач виконала умови договору та передала відповідачу грошові кошти в сумі 6 498,00 грн за вартість робіт, а відповідач у порушення умов договору у визначені ним строки свої зобов`язання не виконав, а тому вимоги позивача є законними та обґрунтованими.


Постановою Апеляційного суду Вінницької області від 14 червня 2018 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.


Залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходив із того, що з огляду на встановлення судом факту невиконання відповідачем взятих на себе договірних зобов?язань, на підставі підпункту 10.5 договору, розірвання якого суд знайшов необхідним та обґрунтованим, як наслідок із відповідача на користь позивача стягнуто визначені сторонами договору 10 % вартості визначених робіт, що становить 650,00 грн неустойки.



Короткий зміст та узагальнюючі доводи касаційної скарги


У липні 2018 року ФОП ОСОБА_2 подав до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 березня 2018 року та постанову Апеляційного суду Вінницької області від 14 червня 2018 року, в якій просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права. Вказує на те, що без необхідності переоцінки доказів, судові рішення ухвалено внаслідок неправильного застосування норм матеріального та процесуального права. Про порушення умов і строків договору позивач дізналася і повинна була дізнатися 18 вересня 2017 року, через 26 днів, що майже вчетверо перевищує встановлений законом і договором строк. Фотографії, що були долучені до матеріалів справи з`явилися через п`ять місяців від уявного порушення прав позивача. Апеляційний суд не встановив нові обставини справи, що підлягали встановленню - негайність реагування позивача на відступи та порушення умов договору.


Рух справи у суді касаційної інстанції


Ухвалою Верховного Суду від 24 липня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі, та надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу.


Згідно із частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


За змістом частини першої статті 410 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.


Позиція Верховного Суду


Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, аоскаржувані судові рішення - без змін, оскільки їх ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Судові рішення судів першої й апеляційної інстанцій відповідають вимогам статей ЦПК України щодо законності та обґрунтованості.


Судом встановлено, що 17 серпня 2017 року між ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 укладений договір підряду № Пхал70. Предметом договору є виконання відповідачем протягом тридцяти днів із дня підписання договору ряду ремонтно-будівельних робіт в будинку АДРЕСА_1, а саме: бетонування частини підлоги, облицювання плиткою стіни, частини підлоги та східців, установка на стіні гіпсокартону під плитку, установка штроби та душової кабіни, підведення води, врізка у каналізацію (підпункт 1.1 договору).


Відповідно до підпунктів 6.1, 6.8.1 договору позивач передала відповідачу грошові кошти в сумі 6 498,00 грн із оплати вартості робіт, що не оспорюється сторонами у справі, які в договорі визначені як аванс.


Підпунктом 8.1 договору підряду передбачено, що здача-приймання виконаних робіт здійснюється сторонами за актом чи розпискою в день закінчення робіт. Проміжні етапи робіт вважаються прийнятими у разі відсутності претензій до початку наступних об`ємів робіт. Претензії до етапів робіт не вважаються належними і допустимими якщо замовник погодився на продовження інших технологічних етапів або не контролював проміжні результати.


................
Перейти до повного тексту