1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України


15 травня 2019 року

м. Київ


справа № 308/534/14-ц

провадження № 61-4367св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Червинської М. Є.,

суддів: Антоненко Н. О., Журавель В. І., Коротуна В. М., Крата В. І. (суддя-доповідач),


учасники справи:

позивач - публічне акціонерне товариство "Банк Форум",

відповідачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2,

особа, яка подавала апеляційну скаргу - ОСОБА_3,


розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_3, яка підписана представником ОСОБА_4, на ухвалу Закарпатського апеляційного суду від 24 січня 2019 року у складі колегії суддів: Собослой Г. Г., Джуга С. Д., Куштан Б. П.,


ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог


У січні 2014 року публічне акціонерне товариство "Банк Форум" (далі - ПАТ "Банк Форум", банк) звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2, про стягнення заборгованості за кредитним договором.


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 27 листопада 2015 року провадження у справі за позовом ПАТ "Банк Форум" до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором закрито у зв`язку зі смертю відповідача.


У липні 2018 року ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу на ухвалу Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 27 листопада 2015 року.


Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції


Ухвалою Закарпатського апеляційного суду від 24 січня 2019 року апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на ухвалу Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 27 листопада 2015 року у справі за позовом ПАТ "Банк Форум" до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості закрито.


Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що ОСОБА_3 у апеляційній скарзі зазначав, що ухвала суду першої інстанції впливає на обсяг його прав та обов`язків, оскільки 03 липня 2018 року між ним та ПАТ "Банк Форум" укладено договір № 1201-Ф про відступлення (купівлі-продажу) права вимоги, за умовами якого до нового кредитора перейшло право вимоги за кредитним договором № 0400/08/26-Zv по якому була позичальником ОСОБА_1 та поручитель по кредиту ОСОБА_2 У позивача ПАТ "Банк Форум", що знаходиться у процедурі ліквідації після 27 листопада 2015 року виникло право на апеляційне оскарження ухвали суду, а починаючи з 03 липня 2018 року таке право виникло у правонаступника ОСОБА_3 При закритті апеляційного провадження суд керувався статтею 362 ЦПК України та вказав, що поручитель по кредитному договору ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, а позичальник ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, представник позивача приймав участь у розгляді справи, однак ухвала від 27 листопада 2015 року банком не оскаржувалась. Договір про відступлення (купівлі-продажу) права вимоги від 03 липня 2018 року, на який посилається ОСОБА_3, не є підставою для скасування ухвали суду від 27 листопада 2015 року, оскільки на час її прийняття вони не порушували права та інтереси ОСОБА_3, а тому апеляційне провадження підлягає закриттю.


Аргументи учасників справи


У лютому 2019 року ОСОБА_3 подав касаційну скаргу, яка підписана представником ОСОБА_4, на ухвалу Закарпатського апеляційного суду від 24 січня 2019 року, у якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції, а справу передати на новий розгляд до апеляційного суду.


Касаційна скарга мотивована тим, що ухвала суду першої інстанції постановлена без належного повідомлення позивача. Судом першої інстанції було витребувано спадкову справу, яка свідчила про прийняття після смерті ОСОБА_1 спадщини її братом - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 Однак вказані особи не були судом залучені як правонаступники, хоча спірні правовідносини допускають правонаступництво. Матеріали справи не мітять доказів отримання банком ухвали суду першої інстанції. ОСОБА_3 посилається на положення статті 55 ЦПК України та вказує, що права та обов`язки за кредитним договором продовжують існувати та перейшли до нового кредитора.



................
Перейти до повного тексту