У Х В А Л А
13 травня 2019 року
м. Київ
Справа № 428/956/17
Провадження № 14-247 цс 19
Велика Палата Верховного Суду у складі :
судді-доповідача - Гудими Д. А.,
суддів: Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Золотнікова О. С., Кібенко О . Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.
ознайомилася з матеріалами справи за позовом Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (далі також - позивач) до Військової частини А 4152 (польова пошта В0927) (далі також - відповідач) про стягнення надлишково виплачених коштів
за касаційною скаргою позивача на ухвалу Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 6 квітня 2017 року й ухвалу Апеляційного суду Луганської області від 22 травня 2017 року та
в с т а н о в и л а:
23 січня 2017 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з відповідача 1 045,77 грн надлишково виплачених коштів.
Мотивував позов такими обставинами:
- ОСОБА_12, який проходив військову службу у Військовій частині А4152 (польова пошта В0927), після звільнення звернувся 20 квітня 2016 року до позивача із заявою про виплату йому допомоги по безробіттю;
- за результатами перевірки спеціалісти Харківського міського центру зайнятості виявили недостовірні дані у довідці № 1067/15/ФЕЄ від 23 червня 2016 року в частині визначення розміру грошового забезпечення, у зв`язку з чим позивач безпідставно виплатив ОСОБА_12 частину допомоги по безробіттю у сумі 1 045,77 грн;
- 17 листопада 2016 року директор Харківського міського центру зайнятості видав наказ № 1663 "Про повернення надлишково виплачених коштів за рахунок роботодавця", згідно з яким відповідачу був направлений лист-претензія від 18 листопада 2016 року №14053 щодо повернення коштів у сумі 1 045,77 грн;
- через те, що відповідач не повернув позивачеві надлишково виплачені кошти, їх треба стягнути у судовому порядку.
27 січня 2017 року Сєвєродонецький міський суд Луганської області ухвалою відкрив провадження у справі.
6 квітня 2017 року Сєвєродонецький міський суд Луганської області постановив ухвалу про закриття провадження у справі.
Мотивував ухвалу тим, що спір є приватноправовим, проте має розглядатися за правилами господарського судочинства за критерієм суб`єктного складу сторін і предмета спору, яким є повернення суб`єктом господарювання надлишково виплачених іншому суб`єкту господарювання коштів).
22 травня 2017 року Апеляційний суд Луганської області постановив ухвалу, якою залишив без змін рішення суду першої інстанції.
Суд вказав, що, беручи до уваги суб`єктний склад учасників спору та зміст правовідносин сторін, спір не може розглядатися за правилами цивільного судочинства.
31 травня 2017 року позивач звернувся до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ з касаційною скаргою. Вказує на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права. Просить скасувати ухвалу Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 6 квітня 2017 року й ухвалу Апеляційного суду Луганської області від 22 травня 2017 року, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Мотивує касаційну скаргу так:
справу слід розглядати за правилами цивільного судочинства, оскільки спір виник через неправильне оформлення документів, які визначають розмір заробітної плати найманого працівника, в результаті чого, виплачені зайво нараховані кошти безробітному;
стаття 12 Господарського процесуального кодексу України не передбачає юрисдикції суду для розгляду такого спору.
14 червня 2017 року Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ постановив ухвалу про відкриття касаційного провадження.
27 вересня 2017 року Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ призначив справу до судового розгляду.
15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 3 жовтня 2017 року, яким Цивільний процесуальний кодекс України (далі - ЦПК) викладений у новій редакції.
28 березня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду призначив справу до судового розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи.
10 квітня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалою передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду.