1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду



У Х В А Л А

13 травня 2019 року

м. Київ

Справа № 910/13174/18

Провадження № 12-70гс19

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Бакуліної С.В.,

суддів Антонюк Н. О., Британчука В. В., Гудими Д. А., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С ., Лобойка Л. М ., Лященко Н . П., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,

перевіривши наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду

справи № 910/13174/18

за касаційною скаргою Акціонерного товариства "Укргазвидобування"

на постанову Північного апеляційного господарського суду від 19 лютого 2019 року та ухвалу Господарського суду міста Києва від 7 грудня 2018 року

за позовом Акціонерного товариства "Укргазвидобування"

до Кабінету Міністрів України, Державної казначейської служби України

про стягнення 56797842475,24 грн,

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2018 року Акціонерне товариство "Укргазвидобування" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Кабінету Міністрів України про стягнення 56797842475,24 грн.

На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що в зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 1 жовтня 2015 року № 758 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" позивач був позбавлений можливості вільно продавати природний газ за ринковими цінами та недоотримав, компенсацію передбачену частиною сьомою статті 11 Закону України "Про ринок природного газу", у розмірі 56797842475,24 грн.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 7 грудня 2018 року, залишеною без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 19 лютого 2019 року, залучив Державну казначейську службу України як співвідповідача у справі; провадження у цій справі закрив на підставі пункту 1 частини першої статті 231 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), дійшовши висновку про те, що спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, оскільки відносини між Акціонерним товариством "Укргазвидобування" та Кабінетом Міністрів України не носять господарського характеру, а відтак позивачу з метою відшкодування шкоди необхідно звернутися до суду цивільної юрисдикції.

Не погоджуючись з постановою Північного апеляційного господарського суду від 19 лютого 2019 року та ухвалою Господарського суду міста Києва від 7 грудня 2018 року, Акціонерне товариство "Укргазвидобування" звернулося з касаційною скаргою до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду ухвалою від 25 березня 2019 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Акціонерного товариства "Укргазвидобування" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 19 лютого 2019 року та ухвалу Господарського суду міста Києва від 7 грудня 2018 року.

Відповідно до частини шостої статті 302 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції.

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду ухвалою від 23 квітня 2019 року справу разом із касаційною скаргою передав на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини шостої статті 302 ГПК України, оскільки скаржник оскаржує судові рішення з підстав порушення правил предметної та суб`єктної юрисдикції.

Так, на обґрунтування касаційної скарги Акціонерне товариство "Укргазвидобування" зазначило про те, що спір у цій справі виник у зв`язку із здійсненням позивачем господарської діяльності, тому з огляду на положення статті 20 ГПК України такий спір підвідомчій господарським судам.

Оскільки Акціонерне товариство "Укргазвидобування" оскаржує судові рішення з підстав порушення правил предметної та суб`єктної юрисдикції, справа разом із касаційною скаргою підлягає прийняттю до розгляду Великою Палатою Верховного Суду.


................
Перейти до повного тексту