Постанова
іменем України
14 травня 2019 року
м. Київ
справа № 608/1381/17
провадження № 51-7529 км18
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Короля В.В.,
суддів Лагнюка М.М., Огурецького В.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Дрозда Р.І.,
прокурора Парусова А.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника Калліннікова М.О. на вирок Чортківського районного суду Тернопільської області
від 3 березня 2018 року та ухвалу Апеляційного суду Тернопільської області
від 6 червня 2018 року щодо ОСОБА_1 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017210190000390, за обвинуваченням
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця та мешканця АДРЕСА_1, раніше судимого 14 березня 2012 року вироком Чортківського районного суду Тернопільської області за ч. 3 ст. 189 Кримінального кодексу України (далі - КК) до покарання у виді позбавлення волі на строк п`ять років шість місяців; звільненого
9 березня 2016 року на підставі ухвали Миколаївського районного суду Львівської області від 26 лютого 2016 року відповідно до ст. 81 КК на невідбутий термін 1 рік 9 місяців 22 дні,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 289 КК.
Зміст оскаржуваних судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Вироком Чортківського районного суду Тернопільської області від 3 березня 2018 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 1 ст. 289 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк три роки.
На підставі ст. 71 КК частково приєднано невідбуту частину покарання за вироком Чортківського районного суду Тернопільської області від 14 березня 2012 року і остаточно призначено ОСОБА_1 покарання у виді позбавлення волі на строк три роки один місяць.
Ухвалою Апеляційного суду Тернопільської області від 6 червня 2018 року вирок місцевого суду щодо ОСОБА_1 залишено без змін.
Згідно з вироком ОСОБА_1 визнано винуватим у тому, що він 25 липня 2017 року близько 13 години, знаходячись в с. Джурин Чортківського району Тернопільської області за обставин, встановлених судом та наведених у вироку, умисно, незаконно заволодів автомобілем марки "Ауді 100", державний номерний знак НОМЕР_1, який належить потерпілому ОСОБА_2 та поїхав у напрямку с. Полівці Чортківського району.
Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі захисник, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, просить судові рішення щодо ОСОБА_1 скасувати, а кримінальне провадження закрити у зв`язку з відсутністю в діях останнього складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 289 КК. Вказує, що висновки суду, викладені в судовому рішенні, не відповідають фактичним обставинам справи. Зазначає, що судами невірно надана оцінка діям ОСОБА_1, оскільки заволодіння транспортним засобом внаслідок помилкового сприйняття особою отримання згоди від власника транспортного засобу виключає відповідальність за ст. 289 КК.
Позиції інших учасників судового провадження
Прокурор Парусов А.М. вважав касаційну скаргу необґрунтованою, просив її залишити без задоволення, а судові рішення щодо ОСОБА_1 без змін.
Мотиви Суду
Заслухавши доповідь судді, доводи прокурора Парусова А.М., перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів вважає, що касаційна скарга захисника не підлягає задоволенню на таких підставах.
Відповідно до ч. 1 ст. 433 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин.
При цьому згідно зі ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є лише: істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого. При вирішенні питання про наявність зазначених у частині першій цієї статті підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412-414 цього Кодексу.
Отже, касаційний суд не перевіряє судові рішення в частині невідповідності висновків суду фактичним обставинам кримінального провадження.
Як убачається зі змісту касаційної скарги, захисник не погоджується із встановленими судом першої інстанції фактичними обставинами кримінального провадження, що згідно зі ст. 438 КПК не є предметом перевірки у касаційному порядку.
Натомість зазначені захисником доводи були перевірені судом апеляційної інстанції, який проаналізував усі доводи апеляційної скарги, навів докладні мотиви прийнятого рішення і не встановив істотних порушень вимог кримінального процесуального закону, які би перешкодили суду першої інстанції повно і всебічно розглянути кримінальне провадження та дати правильну юридичну оцінку діям ОСОБА_1