ПОСТАНОВА
Іменем України
17 травня 2019 року
м. Київ
справа № 826/3031/18
адміністративне провадження № К/9901/2683/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Анцупової Т.О., Кравчука В.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Фанери і плити" на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.08.2018р. (суддя - Шрамко Ю.Т.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2018р. (судді - Губська Л.В., Карпушова О.В., Степанюк А.Г.) у справі за позовом Головного управління Держспоживслужби в м. Києві до Приватного акціонерного товариства "Фанери і плити", треті особи - ОСОБА_1, Громадська організація "Мешканці Комфорт Тауну", Громадська організація "Стоп корупції", про зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
У лютому 2018 року ГУ Держспоживслужби в м. Києві звернулось до суду із позовом про повне зупинення господарської діяльності з виробництва (виготовлення) деревоволокнистої плити, виконання робіт ПАТ "Фанери і плити" до усунення порушень вимог санітарного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що під час проведення позапланової перевірки з питань дотримання санітарного законодавства ПАТ "Фанери і плити" та проведення лабораторних досліджень (шум, атмосферне повітря), виявлено ряд порушень вимог санітарного законодавства, що створюють загрозу життю та здоров`ю населення, які зафіксовані в Актах перевірки.
Позивач посилається на те, що підприємство не виконує розпорядження Держспоживслужби про усунення виявлених порушень, не вживає заходів щодо запобігання та усунення причин забруднення атмосферного повітря, не здійснює заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням та забрудненню навколишнього середовища. При цьому вважає, що перевищення нормативних значень гранично-допустимих концентрацій вмісту шкідливих речовин в атмосферному повітрі та рівнів еквівалентного звуку є небезпечним, може призвести до негативних наслідків для здоров`я мешканців Дарницького і Дніпровського району, в тому числі, мешканців Житлового комплексу " Комфорт Таун ", що в свою чергу є беззаперечною підставою для повного зупинення виробництва (виготовлення) деревоволокнистої плити, виконання робіт до приведення об`єкта у відповідність до вимог санітарного законодавства.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.08.2018р., яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2018р., позов задоволено.
Повністю зупинено виробництво (виготовлення) деревоволокнистої плити, виконання робіт ПАТ "Фанери і плити" за адресою: м. Київ, вул. Фанерна, буд. 1, до усунення порушень вимог санітарного законодавства.
З ухваленими у справі рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодився відповідач, звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що підприємством виконано розпорядження позивача від 07.12.2016р. №2 про усунення виявлених порушень законодавства під час здійснення господарської діяльності, окрім озеленення санітарно-захисної смуги, яке виконано частково через об`єктивні причини; виявлені позивачем перевищення забруднюючих речовин у атмосферному повітрі у лютому 2018 року не могли бути пов`язаними з діяльністю відповідача, оскільки останній не здійснював у цей період виробництво продукції; жодного зв`язку між виявленими в результаті лабораторних замірів перевищеннями в атмосферному повітрі рівня шкідливих речовин і діяльністю відповідача не виявлено, а тому господарська діяльність ПАТ "Фанери і плити" не порушує вимоги чинного законодавства щодо санітарного та епідемічного благополуччя та охорони атмосферного повітря.
Відповідач посилається на те, що зупинення господарської діяльності ПАТ "Фанери і плити" призведе до знищення підприємства як такого. При цьому пропонуючи такий найсуворіший захід адміністративного реагування, позивачем не надано до суду доказів для висновку, що саме виробництво (виготовлення) деревоволокнистої плити призводить до понаднормового вмісту в атмосферному повітрі забруднених речовин, а також є незрозумілим яким чином процес виготовлення деревоволокнистої плити пов`язаний з рівнем шуму та є загрозою для здоров`я населення.
Посилається на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду, передбачений статтею 99 КАС України, щодо наслідків перевірок у 2016 - 2017 роках, а складання додаткового Акту у лютому 2018 року необхідно розцінювати як заборонений Кодексом елемент зловживання правом. При цьому відповідач вважає, що судами порушено вимоги КАС та не застосовано наслідки пропуску строків звернення до суду із позовом в частині позовних вимог, які ґрунтуються на Актах перевірки від 22, 24, 27 листопаді 2016р., 14, 16, 20, 22 березня 2017р. і 19, 21, 25 вересня 2017р.
Вважає, що до нього застосовано повторну санкцію у вигляді тимчасового зупинення виробництва та фактично допущено повторне покарання за одне й те саме порушення законодавства, що є прямим порушенням ст. 1 Конституції України, оскільки у іншій справі №826/1572/18 інкриміновані підприємству порушення є тотожними, ідентичними, заснованими на тих самих підставах. Вважає, що заходи впливу у вигляді скасування дозволу на викиди у справі №826/1572/18 та заходи впливу у даній справі у вигляді тимчасового зупинення діяльності є аналогічними, оскільки мають однакову мету - неможливість функціонування підприємства.
Третя особа ОСОБА_1 в обгрунтування відзиву на касаційну скаргу посилається на те, що судами вирішено питання щодо попуску строку звернення до суду із даним позовом; підтверджено систематичність вчинення відповідачем порушень вимог санітарного законодавства; жодних розпоряджень відповідачем не оскаржувалось, що свідчить про його згоду з ними; порушення санітарного законодавства відповідач не усунув; продовжував здійснювати понаднормові викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а тому застосований до відповідача захід реагування є пропорційним та обґрунтованим.
Щодо посилань на ідентичність застосованих до відповідача заходів впливу у іншій справі №826/1572/18, третя особа посилається на те, що судом зупинено виключно один вид господарської діяльності підприємства - виробництво деревоволокнистої плити, що не створює передумов до неможливості функціонування підприємства, яке здійснює також інші види діяльності.
Громадська організація "Мешканці Комфорт Тауну" у відзиві на касаційну скаргу посилається на те, що перевірку Держспоживслужбою проведено відповідно до вимог чинного законодавства; перевіркою встановлено причинно-наслідковий зв`язок між виробничою діяльністю підприємства та забрудненням атмосферного повітря, а тому до відповідача обґрунтовано застосовано відповідні заходи реагування для запобігання подальшого негативного впливу на довкілля.
ГУ Держспоживслужби в м. Києві у поданому до суду відзиві просило залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанції без змін, посилаючись при цьому на аналогічні обставини, викладені у позовній заяві та впродовж розгляду даної справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, в ході розгляду справи судами встановлено, що 15.08.2013р. Міністерство екології та природних ресурсів України видало ПАТ "Фанери та плити" дозвіл №8036600000-004 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, термін дії - 5 років.
16.11.2016р. мешканці житлового комплексу " Комфорт Таун " звернулись до ГУ Держспоживслужби в м. Києві щодо негативних умов проживання та встановлення факту негативного впливу факторів навколишнього середовища від виробничої діяльності ПАТ "Фанери та плити". (том І а.с. 16 - 18)
На підставі наказу від 18.11.2016р. №1629 "Про проведення позапланового заходу (перевірка)" та Направлення про проведення заходу від 18.11.2016р. №1575 позивачем у листопаді (22, 24, 27) 2016 року проведено перевірку дотримання санітарного законодавства на ПАТ "Фанери та плити", з проведенням лабораторних досліджень (шум, атмосферне повітря). (том І а.с. 21 - 35)
За результатами перевірки позивачем складено Акт дотримання санітарного законодавства, яким встановлено порушення відповідачем вимог законодавства, а саме:
1) статті 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря": - згідно звіту про охорону атмосферного повітря за 2015 рік (форма №2-ТП) обсяг викиду діоксину та інших сполук сірки перевищує потенційний обсяг викидів та порогові значення потенційних викидів; викиди сажі, ацетону, етилцелосольву, етилацетату, циклогексану, хлору та його сполук, водню хлориду не включені до переліку викидів та обсягів забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарним джерелами підприємства; - не складаються щорічні акти перевірки відповідності фактичних параметрів роботи установок очищення газів проектним даним; - не ведеться журнал обліку джерел забруднення та їх характеристик по формі Д-1;
2) пунктів 8.10, 8.40 Державних санітарних правил планування та забудови населених місць, затв. наказом Міністерством охорони здоров`я України від 19.06.1996р. №173 - не розроблений план повітроохоронних заходів, що забезпечують досягнення нормативного стану якості повітряного середовища в районі розміщення підприємства, у складі зведеного проекту "Охорона атмосферного повітря і гранично допустимі викиди"; - недостатнє озеленення у межах СЗЗ (відповідно до вимог пункту 5.13 ДСП №173-96 "Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів"); - відповідно до вимог пункту 5.10 ДСП №173-96 у санітарно-захисних зонах не можна допускати розміщення гуртожитків;
3) санітарних норм "Допустимого шуму в приміщеннях житлових і громадських будівель і на території житлової забудови" №3077-84: на момент проведення досліджень шумового навантаження (протокол від 29.11.2016 №230) еквівалентні рівні звуку в квартирі АДРЕСА_1 перевищують допустимі значення на 7 дБА згідно СН 3077-84 для денного часу (джерелом шуму визначено виробниче обладнання ПАТ "Фанери та плити". (том І а.с. 25 - 35)
Розпорядженням ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві про усунення виявлених порушень законодавства від 07.12.2016р. №2 зобов`язано відповідача:
1) розробити та вжити комплекс заходів щодо усунення причин перевищення потенційного обсягу викидів сполук сірки в атмосферне повітря; недопущення викидів в атмосферне повітря речовин, які не зазначені в переліку викидів та обсягів забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарним джерелами підприємства;
2) забезпечити перевірку газоочисного устаткування на ефективність роботи із складанням щорічних актів перевірки відповідності фактичних параметрів роботи установок очищення газів проектним даним;
3) забезпечити ведення обліку джерел забруднення атмосферного повітря та їх характеристик по формі ПОД-1;
4) надати план заходів, що забезпечують досягнення нормативного стану якості повітряного середовища в районі розміщення підприємства, у складі зведеного проекту "Охорона атмосферного повітря і гранично допустимі викиди";
5) забезпечити площу озеленення санітарно-захисної зони відповідно до нормативів - 60% від загальної площі санітарно-захисної зони;
6) заборонити використання адміністративних приміщень підприємства для тимчасового проживання людей (в якості гуртожитку);
7) вжити протишумових заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, в приміщеннях прилеглих житлових і громадських будівель та надати інформацію щодо виконання до 06.01.2017р. (том І а.с. 40 - 42)
На підставі наказу від 07.03.2017р. №289 з метою перевірки стану виконання відповідачем розпорядження від 07.12.2016р. №2 у березні 2017 року позивачем проведено перевірку дотримання вимог санітарного законодавства ПАТ "Фанери та плити". (том І а.с. 43)
За результатами вказаної перевірки позивачем складено Акт дотримання санітарного законодавства від " 14, 16, 20, 22" березня 2017 року, яким встановлено, що порушення усунені не у повному обсязі. (том І а.с. 44 - 48)
Перевіркою встановлено, що на момент проведення досліджень 14.03.2017р. еквівалентні рівні звуку в квартирах АДРЕСА_2, АДРЕСА_3 та АДРЕСА_1 перевищуються допустимі значення на 2-12 дБА згідно ГОСТ 12.1.036-81 для денного часу; на момент проведення досліджень 20.03.2017 року еквівалентні рівні звуку в квартирі АДРЕСА_1 перевищуються допустимі значення на 6 дБА згідно ГОСТ 12.1.036-81 для денного часу.
Крім того, за результатами лабораторних досліджень за період березень - вересень 2017 року атмосферного повітря в зоні впливу викидів ПАТ "Фанери та плити" Державною установою "Київський міський лабораторний центр МОЗ України" встановлено перевищення шкідливих речовин, а саме - концентрації ангідриду сірчистого перевищують максимально разову гранично-допустиму концентрацію (0,5 мг/м3) в 1,5 - рази; концентрації недиференційованого за складом пилу (аерозолю) перевищують максимально разову ГДК (0,5 мг/м3) в 1,2 - 2,1 рази; концентрації азоту діоксиду перевищують максимально разову ГДК (0,2 мг/м3) в 1,1 - 3,5 рази; концентрації формальдегіду перевищують максимально разову ГДК (0,035 мг/м3) в 1,1 - 1,3 рази.
На підставі наказу ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві про проведення позапланового заходу (перевірки) від 11.09.2017р. №2477 та Направлення на проведення заходу у період з 12.09.2017р. по 25.09.2017р. позивачем проведено перевірку дотримання санітарного законодавства ПАТ "Фанери та плити". (том І а.с. 76 - 83)
За результатами проведення вказаної перевірки позивачем складено Акт дотримання санітарного законодавства від " 19, 21, 25" вересня 2017 року, яким встановлено, що концентрація азоту діоксиду, вуглецю оксиду, аміаку, недиференційованого за складом пилу, формальдегіду, фенолу перевищує максимально разову ГДК, що не відповідає вимогам "Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів" та "Гранично допустимих концентрацій хімічних і біологічних чинників в атмосферному повітрі населених місць".
Судами встановлено, що державною установою "Київський міський лабораторний центр МОЗ України" проведено лабораторні дослідження від 17.11.2017р. під час непрацюючого виробництва ПАТ "Фанери та плити" на території ЖК "Комфорт Таун" та в зоні впливу викидів відповідача, ПАО "Укрвторчормет" та автотранспорту на вулицях Каунаська та Березнева, в результаті яких встановлено, що в такий період концентрація азоту діоксину, вуглецю оксиду, аміаку, недиференційованого за складом пилу, формальдегіду, фенолу не перевищує максимально разову ГДК.
На підставі наказу ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві від 16.02.2018р. №298 про проведення позапланового заходу (перевірки) та Направлення на проведення заходу від 16.02.2018р. №271 з метою перевірки виконання відповідачем розпорядження від 07.12.2016р. №2 позивачем проведено позапланову перевірку ПАТ "Фанери та плити" дотримання вимог санітарного законодавства, з проведенням лабораторних досліджень атмосферного повітря. (том І а.с. 103 - 108)
За результатами проведення вказаної перевірки позивачем складено Акт дотримання санітарного законодавства від 20.02.2018р. №000281, яким встановлено, що: