ПОСТАНОВА
Іменем України
20 травня 2019 року
Київ
справа №635/3475/17
адміністративне провадження №К/9901/21756/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., судді Гриціва М.І., судді Коваленко Н.В., розглянувши в письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу № 635/3475/17
за позовом ОСОБА_1
до Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
за касаційною скаргою Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області
на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2017 року ( Бенедикт А.П., Мельнікової Л.В., Донець Л.О .)
В С Т А Н О В И В :
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
23 червня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в нарахуванні та виплаті їй пенсії на рівні, не нижчому прожиткового мінімуму, встановленого законом;
зобов`язати відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії із підвищенням її до розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати, починаючи з 01 вересня 2015 року з урахуванням раніше виплачених сум, врахувавши, що розмір виплаченої їй пенсії не може бути нижчим від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
В обґрунтування позовних вимог посилалася на те, що вона перебуває на обліку в Харківському приміському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком, розраховану відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 946 гривень, тобто в розмірі меншому, ніж законодавчо встановлений прожитковий мінімум для непрацездатних осіб. Розмір виплат пенсії не може бути меншим прожиткового мінімуму, пенсія повинна була виплачуватись незалежно від підрахунку, здійсненого за заробітком за стажем, тобто, якщо при нарахуванні пенсії згідно законодавства, виходячи з середнього заробітку, стажу, доплат - розмір пенсії становить нижче прожиткового мінімуму, виплаті підлягає пенсія в розмірі прожиткового мінімуму.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Постановою Харківського районного суду Харківської області від 19 вересня 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність факту порушення відповідачем прав позивача при нарахуванні та виплаті пенсії, оскільки остання не зверталась до відповідача із відповідною заявою про перерахунок пенсії.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Постанову Харківського районного суду Харківської області від 19 вересня 2017 року скасовано. Прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинення певних дій задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії на рівні, не нижчому прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Зобов`язано Харківське приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.ст. 28, 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 23 грудня 2016 року, з урахуванням суми фактично проведених виплат.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, позивач звернулась із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Касаційна скарга надійшла до суду 01 грудня 2017 року.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 04 грудня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі № 635/3475/17, витребувано адміністративну справу та запропоновано сторонам надати заперечення на касаційну скаргу, однак розгляд справи цим судом не був закінчений.
У зв`язку із початком роботи Верховного Суду, на виконання підпункту 4 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній з 15 грудня 2017 року, далі - КАС України) матеріали цієї справи передано до Верховного Суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 лютого 2018 року для розгляду цієї справи визначено новий склад колегії суддів: суддя-доповідач Берназюк Я.О., судді Гриців М.І. та Коваленко Н.В.
Верховний Суд ухвалою від 14 січня 2019 року прийняв до провадження адміністративну справу № 635/3475/17 та призначив її до розгляду ухвалою від 17 травня 2019 року в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 20 травня 2019 року.
При розгляді цієї справи в касаційному порядку учасниками справи клопотань заявлено не було.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Судами попередніх інстанцій, на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що позивач з 27 червня 2016 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Оскільки страховий стаж позивача становить 20 років 11 місяців 14 днів, то розмір пенсії визначається з урахуванням положень статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", пропорційно набутому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, та з урахуванням положень постанови КМУ № 265 від 26 березня 2008 року "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян".
Згідно наданого відповідачем розрахунку, розмір пенсії позивача розраховується наступним чином: заробітна плата х коефіцієнт стажу 0,28238 = 382,96 гривень плюс доплата до прожиткового мінімуму 486,48 гривень плюс підвищення за частиною третьою статті 29 (рахується 382,96 х відсоток підвищення за відстрочку 12,5% = 47,87). Таким чином загальний розмір пенсії за віком складає 917,31 гривень, у зв`язку з чим до пенсії встановлено державну адресну допомогу у сумі, що не вистачає до 949 гривень (державна адресна дорога дорівнює 31,69 гривень). Таким чином, розмір пенсії складає 949 гривень.
Не погоджуючись із правомірністю нарахування та виплати пенсії у розмірі нижчому ніж визначений законом прожитковий мінімум, позивач звернулась до суду із даним позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Касаційну скаргу відповідач обґрунтовує тим, що суд апеляційної інстанції незаконно, з неправильним застосуванням норм матеріального права задовольнив позовні вимоги. Зазначає, що ОСОБА_1 з 27 червня 2016 року знаходиться на обліку в Харківському приміському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", право якої визначено відповідно до статті 26 цього закону, тобто при досягненні 57 років 6 місяців. Страховий стаж позивача складає 20 років 11 місяців 14 днів (251 місяць). Стаж врахований по 31 травня 2016 року, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35-0,28238, заробітна плата для обчислення пенсії складає 1356,19 гривень. Оскільки страховий стаж позивача становить 20 років 11 місяців 14 днів, розмір пенсії визначається з урахуванням положень статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - пропорційно набутому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, та з урахуванням положень постанови КМУ №265 від 26 березня 2008 року. Розмір пенсії ОСОБА_1 розраховується наступним чином: заробітна плата х коефіцієнт стажу 0,28238 = 382,96 гривень плюс доплата до прожиткового мінімуму 486,48 гривень плюс підвищення відповідно до частини третьої статті 29 Закону (рахується 382,96 х відсоток підвищення за відстрочку 12,5% = 47,87). Таким чином загальний розмір пенсії за віком складає 917,31 гривень, у зв`язку з чим до пенсії ОСОБА_1 встановлено державну адресну допомогу у сумі, що не вистачає до 949 гривень (державна адресна дорога дорівнює 31,69 гривень). Таким чином, розмір пенсії складає 949 гривень.
Від позивача відзиву або заперечень на касаційну скаргу відповідача не надходило, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає касаційному перегляду справи.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків суду першої та апеляційної інстанції
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з положенням частини третьої статті 211 КАС України (в редакції, чинній до 15 грудня 2017 року) та частини четвертої статті 328 КАС України (в редакції, чинній після 15 грудня 2017 року) підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 159 КАС України (в редакції, чинній до 15 грудня 2017 року) та частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України (в редакції, чинній після 15 грудня 2017 року) судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України (в редакції, чинній після 15 грудня 2017 року) встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2017 року не відповідає, а вимоги касаційної скарги є обґрунтованими з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Норми матеріального права, в цій справі, суд застосовує в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Поряд з цим, у статті 92 Конституції України зазначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (пункт 6).
Правовідносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування врегульовані нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV), частиною першої статті 26 якого встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1247 гривень.