1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



15 травня 2019 року

м. Київ



Справа № 904/4493/15



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Ткаченко Н.Г. (головуючого), Білоуса В.В., Жукова С.В.



за участю секретаря судового засідання Гаращенко Т.М.



розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Агросвіт"

на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 24.01.2019

та постанову господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2018

у справі № 904/4493/15

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК Менора"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросвіт"

про визнання банкрутом,



ВСТАНОВИВ:



Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 09.06.2015 за заявою ТОВ "ТК Менора" порушено провадження у справі № 904/4493/15 про банкрутство ТОВ "Агросвіт", введено процедуру розпорядження майном, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Своробу Р.С.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.05.2017 у справі № 904/4493/15, залишеною без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 11.07.2017, зокрема, відсторонено арбітражного керуючого Своробу Р.С. від виконання повноважень розпорядника майна ТОВ "Агросвіт". Призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Верченка Д.В., якого зобов`язано скликати збори кредиторів для обрання комітету кредиторів та надати до суду до 01.06.2017 пропозиції щодо подальшої процедури банкрутства боржника.

Постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2018 у справі № 904/4493/15 припинено процедуру розпорядження майном ТОВ "Агросвіт" та повноваження розпорядника майна арбітражного керуючого Верченка Д.В. Визнано ТОВ "Агросвіт" банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 1 рік (до 15.11.2019). Ліквідатором призначеного Верченка Д.В., якого зобов`язано вчинити певні дії.

Ухвалюючи постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, суд першої інстанції, враховуючи відомості аналізу фінансово-господарського стану, виходив з того, що осіб, які б мали бажання відновити платоспроможність боржника через його санацію або шляхом укладання мирової угоди не виявлено; від сторін заперечень щодо відкриття ліквідаційної процедури, визнання боржника банкрутом не надходило.


Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 24.01.2019 у справі № 904/4493/15 (колегія суддів: Вечірко І.О. - головуючий, Березкіна О.В., Кузнецов В.О.) постанову Господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2018 у справі № 904/4493/15 залишено без змін.



Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями, ТОВ "Агросвіт" звернулося до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Центрального апеляційного господарського суду від 24.01.2019 та постанову Господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2018 у справі № 904/4493/15, а справу передати на новий розгляд.



Підставами для скасування оскаржуваних судових рішень заявник касаційної скарги зазначає неповне з`ясування судами першої та апеляційної інстанцій обставин справи та порушення норм процесуального права.



В обґрунтування вимог касаційної скарги директор ТОВ "Агросвіт" посилається на те, що незважаючи на відсутність рішення зборів кредиторів та комітету кредиторів щодо подальшої процедури банкрутства боржника, клопотання щодо кандидатури ліквідатора, наявних порушень арбітражним керуючим Верченко Д.В. обов`язків розпорядника майна підприємства боржника, за відсутності позиції реєстрових кредиторів, судом першої інстанції було прийнято помилкове рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.



При цьому, заявник касаційної скарги наголошує, що впродовж майже півтора року арбітражним керуючим Верченко Д.В. не виконувались обов`язки розпорядника майна та ухвали суду щодо проведення зборів кредиторів, однак, суд першої інстанції не тільки не усунув його від виконання обов`язків, а і призначив ліквідатором у справі за відсутності погодження з боку кредиторів.



Як вважає ТОВ "Агросвіт", суд апеляційної інстанції залишив поза увагою зазначені обставини, а також не врахував, що в матеріалах справи відсутні докази належного повідомлення кредиторів про проведення зборів кредиторів.



Протоколом передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше визначеному складу суду від 12.03.2019 касаційну скаргу ТОВ "Агросвіт" у справі № 904/4493/15 передано колегії суддів у складі: Ткаченко Н.Г. - головуючого (доповідача), Білоуса В.В., Жукова С.В.



Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 20.03.2019 у справі № 904/4493/15 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ТОВ "Агросвіт" на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 24.01.2019 та постанову господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2018 у справі №904/4493/15; розгляд справи за касаційною скаргою ТОВ "Агросвіт" призначено у відкритому судовому засіданні на 15.05.2019 на 14 год. 15 хв.



До Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від АТ "Банк Кредит Дніпро" та ліквідатора ТОВ "Агросвіт" - арбітражного керуючого Верченка Д.В. надійшли відзиви на касаційну скаргу, в яких вони просять постанову Центрального апеляційного господарського суду від 24.01.2019 та постанову господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2018 у справі № 904/4493/15 залишити без змін, а касаційну скаргу директора ТОВ "Агросвіт" - без задоволення, посилаючись на те, що судами прийнято законне та обґрунтоване рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.



Представники сторін та учасників даної справи про банкрутство в судове засідання Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду 15.05.2019 не з`явились, про дату та час судового засідання були повідомлені належним чином.



Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги та доводи відзивів на касаційну скаргу, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.



Провадження у даній справі про банкрутство ТОВ "Агросвіт" здійснюється за Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції, чинній з 19.01.2013 (далі - Закон про банкрутство).



Відповідно до ст. 9 Закону про банкрутство, справи про банкрутство юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.



За приписами ст. 37 Закону про банкрутство, у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.



При винесенні постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури в суді повинен бути доведений факт неплатоспроможності боржника, як того вимагає ст. 205 ГК України, відповідно до положень ч. 4 якої суб`єкт господарювання може бути оголошений банкрутом за рішенням суду у разі неспроможності суб`єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів. Аналогічними є положення ч. 3 ст. 110 ЦК України.



Отже, законодавець пов`язує встановлення неспроможності суб`єкта господарювання задовольнити вимоги кредиторів безпосередньо із встановленням обставин недостатності майна для задоволення таких вимог, однак, не обмежує суд певними засобами доказування зазначених обставин.



Відповідно до ч.1 ст. 27 Закону про банкрутство, у підсумковому засіданні суду у процедурі розпорядження майном боржника здійснюється перехід до наступної судової процедури (процедури санації, ліквідації, мирової угоди) або припиняється провадження у справі.



У підсумковому засіданні господарський суд за пропозицією розпорядника майна боржника та на підставі рішення зборів кредиторів приймає одне з таких судових рішень: про введення процедури санації та затвердження плану санації у разі схвалення плану санації боржника зборами кредиторів та погодження його забезпеченими кредиторами в порядку, встановленому статтею 30 цього Закону; про введення процедури санації та зобов`язання керуючого санацією підготувати план санації у разі відхилення плану санації боржника зборами кредиторів або неподання його боржником; про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; про припинення провадження у справі про банкрутство; про продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання суду в межах граничного строку, визначеного цим Законом (ч.3 ст. 27 Закону про банкрутство).



За змістом ч. 8 ст. 26 Закону про банкрутство до компетенції комітету кредиторів належить, зокрема, прийняття рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.



Разом з тим, відповідно ч. 4 ст. 27 Закону про банкрутство, у разі якщо комітетом кредиторів у межах строку дії процедури розпорядження майном не прийнято жодного з передбачених цією статтею рішень, господарський суд протягом п`яти днів після закінчення процедури розпорядження майном боржника за наявності ознак банкрутства приймає постанову про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, якщо інше не передбачено цією статтею.



Так, як вбачається з матеріалів справи, процедура розпорядження майном боржника була введена ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 09.06.2015 у даній справі та неодноразово продовжувалась і тривала понад три роки.



Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що осіб, які б мали бажання відновити платоспроможність боржника через його санацію або шляхом укладання мирової угоди не виявлено.



За результатами дослідження матеріалів справи судами встановлено, що рішення про визнання ТОВ "Агросвіт" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури комітетом кредиторів прийнято не було.


................
Перейти до повного тексту