1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ф

ПОСТАНОВА

Іменем України



17 травня 2019 року

Київ

справа №511/777/17

адміністративне провадження №К/9901/2641/17



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Роздільнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на постанову Роздільнянського районного суду Одеської області в складі судді Іванової О.В. від 06.07.2017 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Крусяна А.В., Вербицької Н.В., Джабурія О.В. від 04.10.2017 у справі №511/777/17 за позовом ОСОБА_1 до Роздільнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними та зобовязання вчинити певні дії,



УСТАНОВИВ:

В квітні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Роздільнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними дій щодо призначення його пенсії з застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік та неврахування підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення; зобов`язання здійснити перерахунок та виплату призначеної йому з 05.04.2017 пенсії з урахуванням розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки та врахуванням підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення.

Постановою Роздільнянського районного суду Одеської області від 06.07.2017, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017 позов задоволено.

В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.

Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що позивач отримав пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб" та був переведений на пенсію згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Відтак пенсія розраховується з коефіцієнтом заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України на середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів доходить висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що з 22 грудня 1998 року позивачу призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб".

21 липня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати за останні три календарні роки (2014-2016 роки) відповідно до вимог статті 29 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Листом № 172/Х-1 від 27 липня 2017 року Роздільнянське ОУПФ повідомило позивача про те, що пенсію за віком йому буде призначено з 01 серпня 2017 року на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та для визначення розміру пенсії враховано два основні показники: зарплату і страховий стаж. Заробітна плата використана за період з 01 липня 2000 року по 30 червня 2017 року згідно даних персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт зарплати для обчислення пенсії позивача складає 3,10131. Заробітна плата для обчислення пенсії розрахована шляхом множення індивідуального коефіцієнту заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України на середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески - за 2007 рік (1197,91 грн).

Не погоджуючись з отриманою відповіддю, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що після отримання пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" відбувається призначення, а не переведення на інший вид пенсії, а відтак при розрахунку пенсії за віком за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії. Та вважають, що оскільки призначенням пенсії за віком позивач скористався після настання 60 років, останній має право на її підвищення згідно ст. 29 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.


................
Перейти до повного тексту