ПОСТАНОВА
Іменем України
16 травня 2019 року
Київ
справа №826/4580/15
адміністративне провадження №К/9901/10834/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів: Бевзенка В.М., Данилевич Н.А.,
розглянув в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 21.10.2015 у складі колегії суддів: Кузьменка В.А. (головуючого), Гарника К.Ю., Огурцова О.П. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2016 у складі колегії суддів: Глущенко Я.Б. (головуючого), Пилипенко О.Є., Шелест С.Б. у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,-
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу №1693/5 від 29.11.2014 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та зобов`язання поновити свідоцтво.
2. Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 21.10.2015, яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2016 в позові відмовлено.
3. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:
3.1. ОСОБА_1 з червня 2011 працював приватним нотаріусом Фастівського міського нотаріального округу Київської області на підставі свідоцтва про право зайняття нотаріальною діяльністю №8342 від 29.12.2010.
3.2. Наказом Головного управління юстиції у Київській області від 22.03.2013 №156/1 з 25.03.2013 припинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса ОСОБА_1 та зобов`язано позивача протягом місяця з дня одержання копії наказу передати на зберігання до Київського обласного державного нотаріального архіву всі документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса, а також надати до Головного управління юстиції у Київській області копію акта прийому-передачі документів нотаріального діловодства та нотаріального архіву приватного нотаріуса.
3.3. 03.04.2013 до Головного управління юстиції у Київській області надійшло повідомлення позивача, відповідно до якого 02.04.2013 при перевезенні транспортним засобом документів нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса, в тому числі залишків спеціальних бланків нотаріальних документів сталася пожежа, внаслідок якої були частково знищені документи нотаріального діловодства та архіву, а також залишки спеціальних бланків нотаріальних документів.
3.4. Відповідно до довідки Фастівського районного відділу Головного управління Держтехногенбезпеки у Київській області від 08.04.2013 №269, 02.04.2013 на автошляху Фастів - Бишів у легковому автомобілі марки ЗАЗ 968 М, 1986 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 виникла пожежа, внаслідок якої вогнем та високою температурою знищено та пошкоджено облицювання вказаного автомобіля та документи.
3.5. Згідно інформації, наданої 24.09.2013 Головному управлінню юстиції у Київській області Фастівським міськвідділом Головного управління МВС Україні в Київській області та копії акта про пожежу, причиною пожежі зазначеного автомобіля стало коротке замкнення в моторному відсіку.
3.6. За фактом пожежі, в тому числі у зв`язку із знищення документів нотаріального діловодства, до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено запис про порушення кримінального провадження №12013100310000622, яке було закрито 19.04.2013 у зв`язку з відсутністю у діянні складу кримінального правопорушення.
3.7. Наказом від 21.11.2014 №1963/5 Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату на підставі підпункту "и" пункту 2 частини першої статті 12 Закону України "Про нотаріат" анульовано свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України на ім`я ОСОБА_1 .
3.8. Вважаючи зазначений наказ протиправним, позивач звернувся з позовом до суду про його скасування та зобов`язання поновити свідоцтво.
4. Відмовляючи в позові, суд першої інстанції з висновками якого погодився апеляційний суд виходив з того, що відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Суди вказали, що транспортування документів нотаріального діловодства та архіву нотаріуса легковим автомобілем марки ЗАЗ 968 М, 1986 р.в., тобто транспортним засобом, який є джерелом підвищеної небезпеки, і який станом на дату транспортування перебував в експлуатації 27 років, не є свідченням дотримання нотаріусом належного рівня обачності, що би унеможливлював пошкодження чи знищення відповідних документів. Крім цього, Закон України "Про нотаріат" не ставить у залежність можливість анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю від наявності вини нотаріуса щодо втрати архіву або окремих документів.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Позивач звернувся із касаційною скаргою, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про задоволення позову.
6. Аргументи касаційної скарги зводяться до того, що судами попередніх інстанцій було неправильно застосовано норми матеріального права, а саме - пункт 2 частини першої статті 12 Закону України "Про нотаріат". Зазначає, що судами не враховано, що обов`язковою умовою настання відповідальності є наявність вини нотаріуса при втраті чи знищенні архіву чи його окремих документів, однак у спірних правовідносинах вина позивача відсутня.
7. У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить залишити її без задоволення, а судові рішення суду першої та апеляційної інстанцій без змін, як такі, що є законними та обґрунтованими.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
"Стаття 19. <…> Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
9. Закон України від 02.09.1993 №3425-XII "Про нотаріат" (далі - ЗУ "Про нотаріат")
Статтею 2-1 ЗУ "Про нотаріат" визначено, що державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов`язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів. Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про нотаріат" нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності, а також здійснює функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у порядку та випадках, встановлених Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".