Постанова
Іменем України
06 травня 2019 року
м. Київ
справа № 196/1157/16
провадження № 61-27722св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Синельникова Є. В., Хопти С. Ф.,
учасники справи:
позивач – ОСОБА_3 ,
відповідач - ОСОБА_2,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_3, подану її представником ОСОБА_4, на рішення Царичанського районного суду Дніпропетровської області у складі судді Гудим О. М. від 23 лютого 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Дніпропетровської області у складі колегії суддів: Ткаченко І. Ю.,
Коротаєвої Л. О., Пищиди М. М., від 06 жовтня 2017 року,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У листопаді 2016 року ОСОБА_3 звернулася до суду із позовом до
ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позовну заяву мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її племінниця ОСОБА_5, після смерті якої відкрилася спадщина на квартиру АДРЕСА_1 . Спадкоємців першої та другої черг після смерті племінниці немає, а тому вона має право на спадкування як спадкоємиця третьої черги за законом. Посилаючись на те, що вона пропустила передбачений законом шестимісячний строк для звернення із заявою про прийняття спадщини через поважні причини, повʼязані із відсутністю відомостей про смерть спадкодавця, просила визначити їй додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.
Короткий зміст оскаржуваних судових рішень
Рішенням Царичанського районного суду Дніпропетровської області
від 23 лютого 2017 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 06 жовтня 2017 року, у задоволенні позову
ОСОБА_3 відмовлено.
Судові рішення мотивовані тим, що позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що вона, з незалежних від неї обставин, не мала можливості у передбачений законом строк звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи
У касаційній скарзі, поданій у жовтні 2017 рокудо Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, ОСОБА_3 просить скасувати судові рішення із ухваленням нового рішення про задоволення позову, посилаючись на порушення судами норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.
Касаційна скарга мотивована тим, що встановлений законодавством шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини вона пропустила із поважних причин, оскільки їй було невідомо про смерть племінниці, а ОСОБА_2, яка є спадкоємцем пʼятої черги, звертаючись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, не повідомила про наявність інших спадкоємців.
Рух касаційної скарги в суді касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 листопада 2017 року відкрито касаційне провадження в указаній справі.
Відповідно до пункту 4 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України у редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Справа передана до Верховного Суду.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла ОСОБА_5, після смерті якої відкрилася спадщина у вигляді квартири
АДРЕСА_1 .
Відповідач ОСОБА_2, яка є двоюрідною сестрою померлої та спадкоємцем пʼятої черги за законом, вчасно звернулася до нотаріуса із відповідною заявою та 26 вересня 2013 року отримала свідоцтво про право на спадщину після смерті ОСОБА_5
Позивач є спадкоємцем третьої черги після смерті ОСОБА_5, оскільки є рідною тіткою спадкодавця, однак пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом.
Позиція Верховного Суду
Касаційна скарга задоволенню не підлягає.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).