ПОСТАНОВА
Іменем України
14 травня 2019 року
Київ
справа №235/6153/16-а
адміністративне провадження №К/9901/16088/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Міронової Г.М., Арабей Т.Г., Геращенка І.В. від 01.02.2017 у справі №235/6153/16-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобовʼязання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
У вересні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області) щодо відмови включити у розрахунок пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації та грошової винагороди особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування;
- скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області № 35 від 15.08.2016 про відмову у включенні в розрахунок пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації та грошової винагороди особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції;
- зобовʼязати відповідача з 13.08.2015 врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 3037,50 грн, суми індексації в розмірі 2535,87 грн, суми грошової винагороди особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції в розмірі 52143,15 грн, як невідʼємну частину складової грошового забезпечення, з якої проводиться нарахування йому пенсії при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства України;
- зобовʼязати ГУ ПФУ в Донецькій області включити в розрахунок його пенсії з дати виникнення права на пенсію матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 3037,50 грн, індексацію в сумі 2535,87 грн та грошову винагороду особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції в сумі 52143,15 грн, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування;
- зобовʼязати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок його пенсії з дати виникнення права на пенсію з урахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3037,50 грн, індексації в сумі 2535,87 грн та грошової допомоги особам рядового і начальницького під час проведення АТО в сумі 52143,15 грн, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 26 грудня 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Донецькій області № 35 від 15.08.2016 про відмову у включенні в розрахунок пенсії позивача матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації. Зобовʼязано ГУ ПФУ в Донецькій області врахувати та включити в розрахунок пенсії позивача з дати виникнення права на пенсію матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію, на які нараховані страхові внески на загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування, та здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.08.2016 з урахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 01 лютого 2017 року (з урахуванням ухвали цього суду від 22.02.2017 про виправлення описки) скасовано постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 26 грудня 2016 року та прийнято нову постанову про задоволення позову в повному обсязі.
Скасовано рішення ГУ ПФУ в Донецькій області № 35 від 15.08.2016 щодо відмови позивачу у включенні в грошове забезпечення при розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації грошового забезпечення та грошової винагороди особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції.
Зобовʼязано відповідача з 13.08.2015 врахувати та включити в розрахунок пенсії ОСОБА_1 суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 3037,50 грн, суми індексації грошового забезпечення в розмірі 2535,87 грн, суми грошової винагороди особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції в розмірі 52143,15 грн, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування як невідʼємну частину складової грошового забезпечення, з якої проводиться нарахування йому пенсії, та здійснити відповідні виплати з урахуванням проведених виплат за вказаний період.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що грошова допомога на оздоровлення, індексація грошового забезпечення, винагорода за участь в антитерористичній операції не входять до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, у звʼязку з тим, що вони мають тимчасовий, несистематичний характер, їх розміри не є фіксованими, тому вони не можуть бути враховані при призначенні пенсії військовослужбовцям.
У запереченні на касаційну скаргу позивач просить скаргу відповідача залишити без задоволення.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27 лютого 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.
Справу передано до Верховного Суду.
Суд касаційної інстанції, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та заперечень на неї, дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що позивач з 13.08.2015 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
11 серпня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у звʼязку із включенням в розрахунок пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3037,50 грн, грошової винагороди особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції в сумі 52143,15 грн та індексації заробітної плати в сумі 2535,87 грн, на які нараховано та утримано єдиний внесок на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування та надав відповідні довідки.
Згідно з довідкою, виданою на імʼя ОСОБА_1, про додаткові види грошового забезпечення за період з січня 2014 року по липень 2015 року позивачу було виплачено грошову допомогу на оздоровлення у розмірі 3037,50 грн та грошову винагороду особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції - 52143,15 грн. На всі виплати, які включені у довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування.
Згідно з довідкою про нараховані та виплачені суми індексації з січня 2014 року по 31.08.2015, виданою на імʼя позивача, позивачу було нараховано індексацію заробітної плати всього у розмірі 2535,87 грн. На всі виплати, які включені у довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування.
ГУ ПФУ в Донецькій області рішенням № 35 від 25.08.2016 відмовило позивачу у перерахунку пенсії за вислугу років. Відмова мотивована тим, що пенсії військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою і військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугою років згідно з законодавством і залишені за їхньою згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Цей перелік складових грошового забезпечення є вичерпним і не містить грошової винагороди особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції. Матеріальна допомога та індексація заробітної плати не відносяться до щомісячних (постійних) додаткових видів грошового забезпечення.
Не погоджуючись з вказаними діями відповідача та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що грошова допомога на оздоровлення та індексація грошового забезпечення входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції виходив з того, що грошова винагорода за участь в АТО, грошова допомога на оздоровлення та індексація відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
При цьому суд апеляційної інстанції керувався висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) щодо застосування у подібних цій справі правовідносинах положень ст. 9 та ч. 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII), який полягає у тому, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає таке.
Частиною 1 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами 2 та 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 ст. 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).