1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



14 травня 2019 року

Київ

справа №240/4954/18

адміністративне провадження №К/9901/8593/19



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Драчук Т.О., Загороднюка А.Г., Полотнянка Ю.П. від 22.02.2019 у справі №240/4954/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобовʼязання вчинити певні дії,



УСТАНОВИВ:



В жовтні 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - ГУ ПФУ в Житомирській області) щодо відмови у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно з постановою КМУ від 22.09.2010 №889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, винагороди за тривалу безперервну військову службу за період з лютого 2016 року по січень 2018 року включно, відповідно до довідки військової частини А3091 від 28.02.2018 №567 та довідки військової частини А1376 від 26.02.2018 №294;

- зобовʼязати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії з 24.02.2018, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого нарахована пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно з постановою КМУ від 22.09.2010 №889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, винагороди за тривалу безперервну військову службу, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки військової частини А3091 від 28.02.2018 №567 та довідки військової частини А1376 від 26.02.2018 №294.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2018 року позов задоволено.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2019 року скасовано рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2018 року та прийнято нову постанову про відмову у задоволенні позову.

У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова грошова винагорода, одноразова грошова винагорода за безперервну військову службу та винагорода за участь в АТО входять до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, оскільки є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та мають бути враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії, за умови сплати з них єдиного внеску.

У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить скаргу позивача залишити без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції без змін.

Суд касаційної інстанції, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та відзиву на неї, дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судами встановлено, що позивача наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 04.01.2018 №2 звільнено у запас у звʼязку із закінченням строку контракту, а наказом командира військової частини №120 від 22.02.2018 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Позивачу з 24.02.2018 призначено пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з довідкою військової частини А1376 від 26.02.2018 №294 щодо додаткових видів грошового забезпечення та премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування позивачу з червня 2016 року по лютий 2018 року, крім видів грошового забезпечення, які враховані при розрахунку пенсії, нараховувались такі додаткові види грошового забезпечення: щомісячна додаткова грошова винагорода в розмірі 60% грошового забезпечення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога на оздоровлення, винагорода за участь в АТО, винагорода за безперервну військову службу.

Згідно з довідкою військової частини А3091 від 28.02.2018 №567 позивачу з лютого по червень 2016 року на нараховувалась щомісячна додаткова грошова винагорода в розмірі 60% грошового забезпечення та винагорода за участь в АТО, з яких сплачено страхові внески на загальнообовʼязкове пенсійне страхування.

ГУ ПФУ в Житомирській області на звернення позивача листом від 07.09.2018 № С-3688 повідомило, що пенсія призначена йому на підставі поданих ним документів. Зазначено також, що законних підстав для врахування до складу грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, винагороди за безперервну військову службу не вбачається, оскільки пенсія призначена та виплачується відповідно до чинного законодавства.

Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова винагорода за безперервну військову службу та винагорода за участь в АТО, з яких сплачено страхові внески на загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

При цьому суд першої інстанції керувався висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) щодо застосування у подібних цій справі правовідносинах положень ст. 9 та ч. 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII), який полягає у тому, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова грошова винагорода, одноразова грошова винагорода за безперервну військову службу та винагорода за участь в АТО не входять до передбаченого ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає таке.

Частиною 1 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами 2 та 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 1 ст. 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).


................
Перейти до повного тексту