ПОСТАНОВА
Іменем України
14 травня 2019 року
Київ
справа №340/104/16-а
адміністративне провадження №К/9901/10559/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Косівського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Верховинського районного суду Івано-Франківської областів складі судді Данилюк М.П. від 29.03.2016 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Заверухи О.Б., Гінди О.М., Ніколіна В.В. від 29.11.2016 у справі №340/104/16-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду у Верховинському районі Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними, зобовʼязання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
В лютому 2016 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, уточнивши який, просила:
- поновити строк звернення до суду;
- визнати незаконною відмову управління Пенсійного фонду у Верховинському районі Івано-Франківської області (правонаступник - Косівське обʼєднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області) щодо повернення доплати до пенсії по інвалідності на непрацездатного члена сімʼї з ІНФОРМАЦІЯ_3;
- зобовʼязати відповідача здійснити нарахування надбавки до пенсії непрацюючим інвалідам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сімʼї, на кожного непрацездатного члена сімʼї в розмірі соціальної пенсії, передбаченої для відповідної категорії непрацездатних, починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_3 та виплатити всю недоотриману суму надбавки.
В обґрунтування позовних вимог зазначала, що є інвалідом 2 групи та отримує пенсію по інвалідності. У звʼязку з тим, що має неповнолітніх дітей, отримує надбавку до пенсії по інвалідності. Інвалідність їй встановлена в 2005 році. Станом на той час вона мала двох дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 . ІНФОРМАЦІЯ_3 року вона народила ще одну дитину - дочку ОСОБА_4, проте про необхідність долучення свідоцтва про її народження для отримання надбавки їй ніхто не повідомив, а тому, вона не отримувала надбавки до пенсії по інвалідності, починаючи з серпня 2012 року. В січні 2016 року вона звернулася із заявою про виплату надбавки, однак відповідач незаконно відмовив у виплаті такої надбавки. Вважає, що вказана надбавка повинна призначатися з дня виникнення підстав, а не з дня звернення із заявою.
Постановою Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 29 березня 2016 року позов задоволено частково. Визнано незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України у Верховинському районі Івано-Франківської області щодо повернення позивачу доплати до пенсії по інвалідності на непрацездатного члена сімʼї. Зобовʼязано відповідача здійснити нарахування ОСОБА_1 надбавки до пенсії непрацюючим інвалідам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сімʼї, на кожного непрацездатного члена сімʼї в розмірі соціальної пенсії, передбаченої для відповідної категорії непрацездатних, за останні 6 місяців, що передували зверненню до суду, тобто з 29.08.2015 та виплатити всю недоотриману позивачем суму надбавки. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2016 року постанову Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 29 березня 2016 року скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог про зобовʼязання відповідача здійснити нарахування позивачу надбавки до пенсії, починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_3 та постановлено нову ухвалу про залишення вказаних позовних вимог без розгляду. В решті постанову суду першої інстанції залишено без змін.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувані судові рішення скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що суди дійшли помилкового висновку про те, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням надбавки на дитину до 18 років з 29.08.2015, оскільки із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням зазначеної надбавки остання звернулась 01.02.2016.
Заперечення чи відзиви на касаційну скаргу не надходили.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2017 року відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.
Справу передано до Верховного Суду.
Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що позивач з 13.12.2004 отримує пенсію по інвалідності як інвалід 3 групи. З 01.02.2016 позивачу встановлено 2 групу інвалідності.
На утриманні в позивача перебуває троє неповнолітніх дітей: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3 . З часу призначення позивачу пенсії, вона отримувала надбавку до пенсії непрацюючим інвалідам, які мають на утриманні непрацездатних членів сімʼї, лише на двох дітей. Починаючи з серпня 2012 року, тобто після народження третьої дитини, позивач так само продовжувала отримувати надбавку лише на двох дітей.
В січні 2016 року, позивач звернулася до відповідача із заявою про виплату надбавки на третю дитину з ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
Відповідач листом від 09.02.2016 №426/03 повідомив позивача про відсутність підстав для повернення (виплати) доплати на непрацездатного члена сімʼї з ІНФОРМАЦІЯ_3.
01 лютого 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у звʼязку із змінами в складі сімʼї, додавши копію свідоцтва про народження дитини ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відомостей про розгляд вказаної заяви позивача матеріали справи не містять.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та задовольнив позовні вимоги в межах шестимісячного строку звернення до суду з адміністративним позовом. У задоволенні решти позовних вимог відмовив у звʼязку з пропуском строку звернення до суду.
Суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції в частині пропуску позивачем без поважних причин строку звернення до суду з позовними вимогами щодо зобовʼязання відповідача здійснити нарахування надбавки до пенсії, починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_3.
При цьому суд апеляційної інстанції зазначив про помилковість висновку суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову за період з ІНФОРМАЦІЯ_3 до 29.08.2015, оскільки позов в цій частині підлягає залишенню без розгляду у звʼязку з пропуском строку звернення до суду.
Дослідивши спірні правовідносини, суд касаційної інстанції зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до пенсії по інвалідності, в тому числі обчисленої в мінімальному розмірі, встановлюються такі надбавки, зокрема, непрацюючим інвалідам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сімʼї, - на кожного непрацездатного члена сімʼї (статті 37, 40, 41) в розмірі соціальної пенсії, передбаченої для відповідної категорії непрацездатних.
Згідно з п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 " Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, надбавка до пенсії за віком, по інвалідності та за вислугу років, передбачена Законами України "Про пенсійне забезпечення" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплачується у розмірі 150 гривень на кожну дитину.
Отже, позивач як непрацюючий пенсіонер, який має на утриманні трьох дітей до 18 років, має право на надбавку до пенсії по інвалідності на кожну дитину. Однак, враховуючи, що спір стосується виплати надбавки до пенсії, а не перерахунку пенсії, то дата виплати вказаної надбавки на третю дитину має визначатись в межах строків звернення до суду, передбачених КАС України.