ПОСТАНОВА
Іменем України
08 травня 2019 року
Київ
справа №805/589/17-а
адміністративне провадження №К/9901/17551/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шарапи В.М.,
суддів - Бевзенка В.М., Данилевич Н.А.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - ГУ поліції в Донецькій області) на постанову Донецького окружного адміністративного суду у складі судді Тарасенка І.М. від 11 квітня 2017 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Ястребової Л.В. (головуючий), суддів: Гаврищук Т.Г., Компанієць І.Д. від 13 червня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ поліції в Донецькій області, третя особа - атестаційна комісія № 6 ГУ поліції в Донецькій області, Покровський відділ поліції ГУ поліції в Донецькій області (Селидівське відділення), про визнання протиправними та скасування протоколу, наказу, поновлення на посаді та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, у якому просив:
1.1 визнати протиправним та скасувати протокол атестаційної комісії ГУ поліції в Донецькій області від 19 грудня 2016року №17 та наказ ГУ поліції в Донецькій області від 3 січня 2017 року №1 о/с в частині звільнення зі служби в поліції капітана поліції ОСОБА_1 - старшого інспектора Селидівського відділення поліції Покровського відділу поліції з 3 січня 2017 року;
1.2 поновити його на посаді старшого інспектора Селидівського відділення поліції Покровського відділу поліції;
1.3 зобовʼязати виплатити грошове забезпечення за посадою, яку він займав на час звільнення, за час вимушеного прогулу, а саме: з дати звільнення по час поновлення на службі.
2. Донецький окружний адміністративний суд постановою від 11 квітня 2017 року позов задовольнив.
3. Донецький апеляційний адміністративний суд постановою від 13 червня 2017 року постанову суду першої інстанції змінив. Абзац четвертий резолютивної частини доповнив словами: з 4 січня 2017 року.
Абзац пʼятий резолютивної частини виклав у наступній редакції: зобовʼязати виплатити ОСОБА_1, грошове забезпечення за посадою, яку він займав на час звільнення, за час вимушеного прогулу, а саме: з 4 січня 2017 року по 11 квітня 2017 року у сумі 21232,32 грн.
В іншій частині постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року залишив без змін.
2.1 Приймаючи рішення, суди попередніх інстанцій виходили з того, що висновок (рішення) атестаційної комісії №6 ГУ поліції в Донецькій області, який оформлений протоколом від 19 грудня 2017 року є невмотивованим, необґрунтованим і не підтверджується доказами про те, у чому саме полягає невідповідність позивача займаній посаді.
4. Судами попередніх інстанцій встановлено:
4.1 Наказом ГУ поліції в Донецькій області від 7 листопада 2015 року №75 о/с "По особовому складу" відповідно до пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII) призначено тих, що прибули з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціальних звань поліції в порядку переатестування та установленням посадових окладів згідно зі штатним розписом, з 7 листопада 2015 року, зокрема ОСОБА_1, який мав спеціальне звання капітан міліції, старшим інспектором Селидівського відділення поліції Красноармійського відділу поліції ГУ поліції в Донецькій області, присвоївши йому спеціальне звання капітан поліції.
4.2 26 листопада 2016 року наказом ГУ поліції в Донецькій області №1945 "Про призначення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Донецькій області" з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової карʼєри при призначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність призначено з 5 грудня 2016 року атестування поліцейських ГУ поліції в Донецькій області.
4.3 Наказом ГУ поліції в Донецькій області від 28 листопада 2016 року №1949 "Про організацію атестування поліцейських ГУ НП в Донецькій області" затверджено списки поліцейських структурних підрозділів, відділів (відділень) поліції ГУ НП в Донецькій області, які підлягають атестуванню.
4.4 До списку поліцейських Покровського ВП ГУ поліції в Донецькій області, які займаній посаді не відповідають, підлягають звільненню зі служби в поліції включений капітан поліції ОСОБА_1
4.5 2 грудня 2016 року начальником Селидівського відділення поліції Покровського ВП ГУ поліції в Донецькій області підполковником поліції Рогойським П.І. складено атестаційний лист на капітана поліції ОСОБА_1 старшого інспектора Селидівського відділення поліції Покровського відділу поліції ГУ поліції в Донецькій області.
4.6 В атестаційному листі зазначено щодо невідповідності позивача займаній посаді та про те, що він підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
4.7 У висновку прямого керівника зазначено, що займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
4.8 Наказом ГУ поліції в Донецькій області від 3 січня 2017 №1 о/с "По особовому складу" відповідно до Розділу VII Закону №580-VIII на підставі висновку атестаційної комісії від 19 грудня 2016 року, позивача звільнено зі служби в поліції за пунктом 5 частини першої статті 77 Закону №580-VIII (через службову невідповідність) з 3 січня 2017 року.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Не погоджуючись із такими рішеннями судів попередніх інстанцій, ГУ поліції в Донецькій області звернулося із касаційною скаргою, у якій просить скасувати зазначені рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
6. Касаційна скарга обґрунтована тим, що рішення суду апеляційної інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню. Відповідач зазначає, що законодавець наділив керівника поліції повноваженнями по прийняттю рішення про проведення атестування поліцейських, у тому числі, для вирішення питання про звільнення зі служби через службову невідповідність.
6.1 На думку скаржника, атестування позивача проведене в межах повноважень та у спосіб, передбачені Законом №580-VIII та Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465. Крім того, вважає, що суди при розрахунку позивачу розміру заробітку за час вимушеного прогулу безпідставно застосовано Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 8 лютого 1995 року №100 (далі - Порядок №100).
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
7.1 Стаття 19.
<…> Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовʼязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".
7.2 Стаття 43.
<…> Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення <…>"
8. Закон України від 2 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію"
8.1 Стаття 57. Атестування поліцейських
1. Атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової карʼєри.
2. Атестування поліцейських проводиться:
1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;
2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;
3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
3. Атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.
4. Рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.
5. Порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України".
8.2 Стаття 58. Безстроковість призначення на посаду поліцейського
1. Призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обовʼязків.
2. Строкове призначення здійснюється в разі заміщення посади поліцейського на період відсутності особи, за якою відповідно до закону зберігається посада поліцейського, та посад, призначенню на які передує укладення контракту".
8.3 Стаття 59. Служба в поліції
1. Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
3. Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.
4. Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України".
8.4 Стаття 77. Звільнення зі служби в поліції
"1. Поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється:
<…> 5) через службову невідповідність <…>".
8.5 Розділ XI Прикінцеві та перехідні положення
9. Працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції".
9. Інструкція про порядок проведення атестування поліцейських, затверджена затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2015 року за №1445/27890 (далі - Інструкція №1465):
9.1 І. Загальні положення
"…3. Атестування поліцейських проводиться:
1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;
2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;
3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
4. Рішення про проведення атестування та про строки, у які проводиться атестування, приймає Голова Національної поліції України, керівники органів поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими актами законодавства України призначаються на посади їх наказами.
5. Атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками".
9.2 ІІ. Атестаційні комісії
"2. У Національній поліції України створюються такі атестаційні комісії:
...2) атестаційні комісії органів поліції, персональний склад яких затверджується наказом керівника відповідного органу за погодженням із Національною поліцією України. До повноважень атестаційної комісії органу поліції належить проведення атестування поліцейських відповідних органів поліції".
9.3 V. Порядок організації, підготовки, проведення атестування
"11. Атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, який проходить атестування.
12. За рішенням атестаційної комісії поліцейські, які проходять атестування, проходять співбесіду з відповідною атестаційною комісією.
Якщо поліцейський, який атестується, не зʼявився на співбесіду з атестаційною комісією, то комісія приймає рішення без проведення співбесіди, про що робиться відповідний запис у протоколі засідання атестаційної комісії.
Атестаційна комісія за підписом голови має право робити відповідно до законодавства запити про надання необхідних матеріалів і документів, що стосуються службової діяльності поліцейського, який атестується.
15. Атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків:
1) займаній посаді відповідає;
2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду;
3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність;
4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
16. Атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії:
1) повноту виконання функціональних обовʼязків (посадових інструкцій);
2) показники службової діяльності;
3) рівень теоретичних знань та професійних якостей;
4) оцінки з професійної і фізичної підготовки;
5) наявність заохочень;
6) наявність дисциплінарних стягнень;