1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду





У Х В А Л А

22 квітня 2019 року

м. Київ

Справа № 676/1557/16-ц

Провадження № 14-197 цс 19

ВеликаПалата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача - Гудими Д. А.,

суддів: Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Данішевської В. І., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Саприкіної І. В., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.

ознайомилася з матеріалами справи за позовом ОСОБА_3 (далі також - позивач) до Камʼянець-Подільського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (далі також - відповідач) про стягнення компенсації за несвоєчасне виконання рішення суду,

за касаційною скаргою відповідача на рішення Камʼянець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 25 серпня 2016 року та рішення Апеляційного суду Хмельницької області від 1 листопада 2016 року і

в с т а н о в и л а:

у березні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути компенсацію, завдану несвоєчасним виконанням рішення суду у сумі 207 754,00 грн.

Позов мотивував такими обставинами:

- позивач є інвалідом ІІ групи з числа учасників ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції (далі - ЧАЕС), а тому до кінця 2011 року отримував пенсію з розрахунку заробітної плати за час роботи у зоні відчуження;

- з січня 2012 року відповідач без згоди позивача перевів його на мінімальну пенсію для інваліда ІІ групи ЧАЕС;

- Вінницький апеляційний адміністративний суд у постанові від 10 липня 2013 року визнав неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Камʼянець-Подільському та Камʼянець-Подільському районі Хмельницької області щодо відмови у проведенні перерахунку позивачу пенсії із заробітної плати за роботу у зоні відчуження за червень 1986 року та зобовʼязав відповідача провести перерахунок пенсії із заробітної плати за червень 1986 року. Вказане рішення суду було виконане лише у травні 2015 року;

- через несвоєчасне виконання судового рішення у позивача виникло право на стягнення компенсації за період з січня 2012 року до 31 грудня 2014 року включно.

25 березня 20016 року Камʼянець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області постановив ухвалу про відкриття провадження у справі.

25 серпня 2016 року Камʼянець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області ухвалив рішення про часткове задоволення позову, в якому з урахуванням ухвали від 5 вересня 2016 рокупро виправлення описки стягнув з відповідача на користь позивача 90 962,64 грн компенсації за невчасну виплату пенсії.

Суд вважав, що відповідач порушив встановлені строки виплати пенсії позивачу, а тому позивач має право на одержання вказаної компенсації.

1 листопада 2016 року Апеляційний суд Хмельницької області ухвалив рішення, в якому змінив рішення суду першої інстанції у частині суми компенсації та стягнув 88 860,58 грн. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишив без змін.

Апеляційний суд мотивував рішення тим, що суд першої інстанції, розраховуючи суму компенсації, допустив помилку та всупереч вимогам абзацу другого пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у звʼязку з порушенням термінів їх виплати" до розрахунку включив індекси споживчих цін за січень 2012 року, липень 2013 року, травень 2015 року та січень 2016 року.

У листопаді 2016 року відповідач подав до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу. Просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій і відмовити у задоволенні позову. Скаржиться на порушення норм процесуального права.

Мотивує скаргу так:

­ позивач не подав докази, що підтверджують заявлені вимоги, а саме не подав розрахунок позовних вимог;

­ суди першої й апеляційної інстанцій дійшли помилкового висновку про те, що справу необхідно розглядати за правилами цивільного судочинства; оскільки відповідач є субʼєктом владних повноважень, спір має розглядати суд адміністративної юрисдикції.

23 грудня 2016 року Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ ухвалою відкрив касаційне провадження.

У січні 2017 року позивач подав відзив на касаційну скаргу, в якому заперечив доводи касаційної скарги щодо відсутності доказів обґрунтованості розрахунку позовних вимог.

15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 3 жовтня 2017 року, яким Цивільний процесуальний кодекс (далі - ЦПК) України викладений у новій редакції.

19 березня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалою призначив справу до судового розгляду.

20 березня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалою передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду.


................
Перейти до повного тексту