1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду



У Х В А Л А

22 квітня 2019 року

м. Київ

Справа № 308/4796/17

Провадження № 14-209зц19

ВеликаПалата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача - Лященко Н.П.

суддів Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Саприкіної І. В., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,

перевіривши заяву ОСОБА_3 про перегляд ухвали Верховного Суду від 11 березня 2019 року за заявою ОСОБА_3 про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Ужгородська міська рада, про визнання права власності на земельну ділянку за набувальною давністю, визнання недійсним і скасування державного акту,

ВСТАНОВИЛА:

Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду від 10 жовтня 2018 року, залишеною без змін постановою Закарпатського апеляційного суду від 24 січня 2019 року, у задоволенні заяви ОСОБА_3 про забезпечення позову у зазначеній справі відмовлено.

ОСОБА_3 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій просив скасувати зазначені судові рішення і заяву про забезпечення позову задовольнити, обґрунтовуючи свою вимогу порушенням судами норм процесуального права.

Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду ухвалою від 11 березня 2019 року відмовив у відкритті касаційного провадження з тих підстав, що відповідно до положень частини першої статті 389 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) ухвала суду першої інстанції про відмову у задоволенні заяви про забезпечення позову, а також постанова апеляційного суду, ухвалена за результатами її апеляційного перегляду, касаційному оскарженню окремо від рішення суду не підлягають.

16 квітня 2019 року до Великої Палати Верховного Суду надійшла заява ОСОБА_3, у якій порушується питання про скасування ухвали Верховного Суду від 11 березня 2019 року та направлення матеріалів за касаційною скаргою до Верховного Суду для вирішення питання про відкриття касаційного провадження.

Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

У складі Верховного Суду діють: Велика Палата Верховного Суду; Касаційний адміністративний суд; Касаційний господарський суд; Касаційний кримінальний суд; Касаційний цивільний суд (стаття 37 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

ВеликаПалата Верховного Суду є постійно діючим колегіальним органом Верховного Суду, який: у визначених законом випадках здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права; діє як суд апеляційної інстанції у справах, розглянутих Верховним Судом як судом першої інстанції; аналізує судову статистику та вивчає судову практику, здійснює узагальнення судової практики; здійснює інші повноваження, визначені законом (стаття 45 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

Право касаційного оскарження та судові рішення, які можуть бути оскаржені в касаційному порядку, визначено у статті 389 ЦПК України.

Вичерпний перелік підстав для передачі справи, яка розглядається в касаційному порядку, на розгляд Великої Палати Верховного Суду встановлено статтею 403 та підпунктом 7 пункту 1 Перехідних положень ЦПК України. При цьому питання про передачу цивільної справи за касаційною скаргою на розгляд Великої Палати Верховного Суду відноситься до повноважень Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду (статті 34, 404 цього Кодексу).

Чинний процесуальний закон не передбачає інституту перегляду Великою Палатою Верховного Суду судових рішень Касаційного цивільного суду (окрім перегляду судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами відповідно до глави 3 розділу V ЦПК України) та самостійного вирішення Великою Палатою Верховного Суду питання про передачу їй на розгляд цивільної справи за касаційною скаргою.


................
Перейти до повного тексту