1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України

24 квітня 2019 року

м. Київ


справа № 545/728/17

провадження № 61-43296св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Стрільчука В. А.,

суддів: Кузнєцова В. О. (суддя-доповідач), Олійник А. С., Погрібного С. О., Усика Г. І.,


учасники справи:

позивач - Виробничий сільськогосподарський кооператив "Злагода",

відповідачі: Полтавська районна державна адміністрація Полтавської області, ОСОБА_5, ОСОБА_6,

треті особи: Служба автомобільних доріг у Полтавській області, приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Москівець Володимир Андрійович,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області на постанову Апеляційного суду Полтавської області від 30 липня 2018 рокуу складі колегії суддів: Триголова В. М., Дорош А. І., Лобова О. А.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У березні 2017 року Виробничий сільськогосподарський кооператив "Злагода" (далі - СВК "Злагода") звернувся до суду з позовом до Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області, ОСОБА_5, ОСОБА_6, треті особи: Служба автомобільних доріг у Полтавській області, приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Москівець В. А., про визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельних ділянок на умовах викупу для суспільних потреб.

Позовна заява мотивована тим, що 01 липня 2013 року між ВСК "Злагода" та відповідачами ОСОБА_5, ОСОБА_6 укладено договори оренди землі сільськогосподарського призначення, відповідно до умов яких орендодавці передали в оренду позивачеві земельні ділянки строком на 5 років. Договори оренди зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Розпорядженнями голови Полтавської районної державної адміністрації від 01 липня 2016 року № 267 та від 12 травня 2016 року № 177 вирішено викупити у ОСОБА_5, ОСОБА_6 частини, переданих в оренду земельних ділянок. В подальшому викуп земельних ділянок здійснено шляхом укладення договорів купівлі-продажу між державою в особі голови Полтавської районної державної адміністрації та ОСОБА_5 від 16 лютого 2017 року і ОСОБА_6 від 17 лютого 2017 року.

Позивач вважав, що вказані акти державної адміністрації та укладені з власниками договори купівлі-продажу земельних ділянок є незаконними, оскільки порушують права землекористувача ВСК "Злагода" на участь в процедурі викупу та отримання відповідного відшкодування. Враховуючи викуп лише частини земельної ділянки, відповідачами було здійснено поділ земельної ділянки та присвоєння виокремленій частині нового кадастрового номеру. Проте такий поділ було проведено з порушенням чинного законодавства України, зокрема статті 56 Закону України "Про землеустрій", яка передбачає при підготовці відповідної технічної документації, надання нотаріально посвідченої згоди на поділ земельної ділянки землекористувачів (у разі перебування земельної ділянки у користуванні). Проте, будь-якої письмової згоди ВСК "Злагода" на поділ земельної ділянки не надавало, більш того, такий поділ було проведено без участі ВСК "Злагода". Позивач є орендарем суміжних земельних ділянок, однак, будь-яких погоджень як землекористувач суміжних земельних ділянок не надавав.

Крім того, процедура викупу земельної ділянки для суспільних потреб включає в себе також інші заходи, що були порушені Полтавською районної державною адміністрацією під час прийняття розпорядження щодо викупу. У звʼязку з викупом частини земельної ділянки, що передана в оренду, право оренди на цю частину припинилось, як і право користування цією частиною землі, що гарантоване орендарю законом, проте орендареві не відшкодовано завданих збитків. Таким чином, на думку позивача, процедура викупу земельних ділянок для суспільних потреб була повністю порушена відповідачем Полтавською районною державною адміністрацією, який в порушення чинного законодавства України, будь-яких дій щодо залучення землекористувача до процедури викупу та відшкодування йому збитків не вчинив, чим порушив права останнього на відповідне відшкодування.

З урахуванням уточнених позовних вимог, позивач просив визнати незаконним та скасувати розпорядження від 01 липня 2016 року №267 "Про викуп земельної ділянки приватної власності з мотиву суспільної необхідності у громадянина ОСОБА_5"; визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки від 16 лютого 2017 року, укладений між Полтавською районною державною адміністрацією Полтавської області та ОСОБА_5, який посвідчений приватним нотаріусом Полтавського районного нотаріального округу Москівцем В. А. та зареєстрованим у реєстрі за № 365; визнати незаконним та скасувати розпорядження від 12 травня 2016 року № 177 "Про викуп земельної ділянки приватної власності з мотиву суспільної необхідності"; визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки від 17 лютого 2017 року, що укладений між Полтавською районною державною адміністрацією Полтавської області та ОСОБА_6, який посвідчений приватним нотаріусом Полтавського районного нотаріального округу Москівцем В. А. та зареєстрованим в реєстрі за № 380.

Ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 10 травня 2017 року відмовлено у відкритті провадження у справі в частині вимог ВСК "Злагода" про визнання незаконним та скасування розпоряджень, а саме: від 01 липня 2016 року № 267 "Про викуп земельної ділянки приватної власності з мотиву суспільної необхідності у ОСОБА_5"; розпорядження від 12 травня 2016 року №177 "Про викуп земельної ділянки приватної власності з мотиву суспільної необхідності", з підстав передбачених пунктом 1 частини другої статті 122 ЦПК України.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 28 лютого 2018 року у складі судді Шелудякова Л. В. у задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права шляхом визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельних ділянок, в яких він не є стороною, не відновить його права користувача земельними ділянками, а виходячи з мотиву викупу земельних ділянок, може зашкодити державним інтересам.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Апеляційного суду Полтавської області від 30 липня 2018 року апеляційну скаргу СВК "Злагода" задоволено.

Рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 28 лютого 2018 року скасовано, позов СВК "Злагода" задоволено.

Визнано недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки від 16 лютого 2017 року, що укладений між Полтавською районною державною адміністрацією Полтавської області та ОСОБА_5, який посвідчений приватним нотаріусом Полтавського районного нотаріального округу Москівцем В. А., за реєстровим номером 365.

Визнано недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки від 17 лютого 2017 року, що укладений між Полтавською районною державною адміністрацією Полтавської області та ОСОБА_6, який посвідчений приватним нотаріусом Полтавського районного нотаріального округу Москівцем В. А., за реєстровим номером 380.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Постанова апеляційного суду мотивована тим, що процедура викупу спірних земельних ділянок була проведена з порушенням Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших обʼєктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", а тому вимоги ВСК "Злагода" про визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельних ділянок від 16 лютого 2017 року та від 17 лютого 2017 року підлягають задоволенню.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів

У серпні 2018 року Полтавська районна державна адміністрація Полтавської області подала до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить рішення апеляційного суду скасувати і залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що апеляційним судом не в повному обсязі було досліджено дії Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області, як субʼєкта в процесі викупу земельних ділянок для суспільних потреб в межах статті 7 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших обʼєктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності".

Також апеляційним судом не враховано, що Полтавська районна державна адміністрація Полтавської області здійснювала викуп земельних ділянок, у відповідачів ОСОБА_5, ОСОБА_6, які належали їм на праві приватної власності після проведення переговорів з ними. Питання поділу земельних ділянок відповідачами жодним чином не стосувались Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області.

Ухвалою Верховного Суду від 03 вересня 2018 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі.

Узагальнений виклад позицій інших учасників справи

У жовтні 2018 року Служба автомобільних доріг у Полтавській області подала до Верховного суду відзив на касаційну скаргу ВСК "Злагода", у якій посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просило постанову апеляційного суду скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.

У листопаді 2018 року від ВСК "Злагода" на адресу Верховного Суду надійшов відзив, у якому позивач просить судове рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.

15 квітня 2019 року ухвалою Верховного Суду справу призначено до судового розгляду.

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина перша статті 263 ЦПК України).

Частиною першою статті 400 ЦПК України передбачено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суди встановили, що на підставі державного акта серії НОМЕР_1 від 05 грудня 2005 року відповідачеві ОСОБА_5 належала земельна ділянка площею 4,96 га, кадастровий номер НОМЕР_2, яка розташована на території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

01 липня 2013 року між ОСОБА_5 та ВСК "Злагода" укладений договір оренди землі, предметом якого є земельна ділянка площею 4,96 га, кадастровий номер НОМЕР_2, яка розташована на території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області строком на 5 років. Вказаний договір оренди зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Частина цієї земельної ділянки площею 0,3467 га, яка розташована на території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області потрапила під відчуження для реалізації запланованих будівельних робіт та цій земельній ділянці був наданий кадастровий номер НОМЕР_3.

Розпорядженням Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області від 01 липня 2016 року № 267, прийнятого за наслідками розгляду клопотання Служби автомобільних доріг у Полтавській області про викуп земельної ділянки приватної власності з мотиву суспільної необхідності для розміщення автомобільної дороги загального користування державного значення М-03 Київ-Харків-Довжанський в обхід м. Полтава від 31 травня 2016 року №01-05/246 та відповідно до пункту "г" статті 140, статей 146, 151 Земельного кодексу України, статей 350, 351 Цивільного кодексу України, Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших обʼєктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб, чи з мотивів суспільної необхідності", статей 13, 17 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", викуплено у ОСОБА_5 земельну ділянку з мотиву суспільної необхідності площею 0,3467 га, яка розташована на території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_3.

16 лютого 2017 року між ОСОБА_5 та Державою в особі Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,3467 га, кадастровий номер НОМЕР_3, що знаходиться на території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

Вказана земельна ділянка площею 0,3467 га, яка розташована на території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_3 належала продавцеві на підставі свідоцтва про право власності, виданого Реєстраційною службою Полтавського районного управління юстиції 21 травня 2015 року за індексним номером 37850543, право власності на яку зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 21 травня 2015 року під № 9743143, реєстраційний номер майна 640911753240.

Договором передбачена ціна договору та умови оплати, право та обовʼязки сторін. Зі змісту пункту 3.4 договору вбачається, що згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09лютого 2017 року № НВ-00004004322017 зареєстровано відомості про обмеження при використанні земельної ділянки, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 17 жовтня 2012 року №105, а саме: зареєстровано право оренди ВСК "Злагода" (податковий номер 03769706), площею земельної ділянки, переданої в оренду 0,3467 га.

На підставі державного акта серії НОМЕР_4 від 02 березня 2009 року відповідачеві ОСОБА_6 належала земельна ділянка площею 2,48 га, кадастровий номер НОМЕР_5, яка розташована на території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

01 липня 2013 року між ОСОБА_6 та ВСК "Злагода" укладений договір оренди землі, предметом якого є земельна ділянка площею 2,48 га, кадастровий номер НОМЕР_5, яка розташована на території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області строком на 5 років. Вказаний договір оренди зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Частина цієї земельної ділянки площею 0,0648 га, яка розташована на території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області потрапила під відчуження для реалізації запланованих будівельних робіт та цій земельній ділянці був наданий кадастровий номер НОМЕР_6.

Розпорядженням Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області від 12 травня 2016 року № 177, прийнятого за наслідками розгляду клопотання Служби автомобільних доріг у Полтавській області про викуп земельної ділянки приватної власності з мотиву суспільної необхідності для розміщення автомобільної дороги загального користування державного значення М-03 Київ-Харків-Довжанський в обхід м. Полтава від 12 квітня 2016 року № 01-05/151 та відповідно до пункту "г" статті 140, статей 146, 151 Земельного кодексу України, статей 350, 351 Цивільного кодексу України, Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших обʼєктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб, чи з мотивів суспільної необхідності", статей 6, 13, 17 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", викуплено у ОСОБА_6 земельну ділянку з мотиву суспільної необхідності площею 0,0648 га, яка розташована на території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_6.

17 лютого 2017 року між ОСОБА_6 та Державою в особі Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,0648 га, кадастровий номер НОМЕР_6, що знаходиться на території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

Вказана земельна ділянка належала продавцеві на підставі свідоцтва про право власності, виданого Реєстраційною службою Полтавського районного управління юстиції 21 травня 2015 року, право власності на яку зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 21 травня 2015 року під №9745979, реєстраційний номер обʼєкта нерухомого майна 641116853240.

Договором передбачена ціна договору та умови оплати, право та обовʼязки сторін. У пункті 3.4 договору зазначено, що згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-00004004322017 зареєстровано відомості про обмеження при використанні земельної ділянки, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 17 жовтня 2012 року № 105, а саме: зареєстровано право оренди ВСК "Злагода" (податковий номер 03769706), площею земельної ділянки, переданої в оренду 0,0648 га.

Судами встановлено, що при укладенні оспорюваних договорів купівлі-продажу дотримано загальні положення про купівлю-продаж, передбачені параграфом 1 глави 54 ЦК України, зокрема, щодо форми договору купівлі-продажу земельних ділянок.


................
Перейти до повного тексту