1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



26 квітня 2019 року

Київ

справа №824/602/17-а

адміністративне провадження №К/9901/47326/18




Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Судді-доповідача - Васильєвої І.А.,

суддів - Пасічник С.С., Юрченко В.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження

касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

на ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року

у справі № 824/602/17-а

за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

до Чернівецької обʼєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернівецькій області

про скасування рішення, -




В С Т А Н О В И В :



У серпні 2017 року фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_2.) звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Чернівецької обʼєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернівецькій області (далі - відповідач) з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 23.11.2017 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся до Вінницького апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою та заявив клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.01.2018 апеляційну скаргу позивача залишено без розгляду, оскільки позивачем порушено порядок подачі апеляційної скарги, а саме: апеляційну скаргу подано безпосередньо до Вінницького апеляційного адміністративного суду, а не через суд першої інстанції.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06.02.2018 апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_2 залишено без руху, в звʼязку з тим, що скаржником пропущено строк на апеляційне оскарження. Так, судом зазначено, що оскаржувана постанова прийнята 23.11.2017 у відкритому судовому засіданні, а копію повного тексту отримано фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 ще 18.12.2017. В той же час, позивачем було подано первісну апеляційну скаргу лише 11.01.2018, тобто з пропуском наведеного десятиденного строку на оскарження постанови суду першої інстанції, встановленого частиною 2 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції від 03.08.2017, чинної на час прийняття постанови судом першої інстанції). Будь-яких доказів на підтвердження факту поважності пропуску строку на подання апеляційної скарги в період з 19.12.2017 року по 11.01.2018 апелянтом разом з матеріалами апеляційної скарги суду не надано.

В межах встановленого ухвалою строку позивачем подано до суду заяву про поновлення строків на апеляційне оскарження, яке обґрунтовано тим, що перехідними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України не врегульовано, яким чином оскаржувати судове рішення, повний текст якого виготовлено до набрання чинності нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України, а фактично вручено позивачу після набрання чинності нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26.02.2018 відмовлено у відкритті апеляційного провадження, в звʼязку з ти, що підстави пропуску строку на апеляційне оскарження зазначені в клопотанні не визнані судом поважними.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду апеляційної інстанції, скаржник звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просив скасувати ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26.02.2018, а справу направити для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.

Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що оскаржуване рішення суду першої інстанції було отримане позивачем 18.12.2018, тобто після введення в дію нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено тридцятиденний строк для подання апеляційної скарги. Перехідними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України не врегульовано питання, в межах яких строків оскаржується рішення суду першої інстанції, яке ухвалене до набрання чинності новою редакцією Кодексу, а повний текст якого вручено позивачу після набрання чинності новою редакцією Кодексу. На думку позивача, в даному випадку слід застосувати положення закону, чинного на час вчинення процесуальної дії. Рішення суду першої інстанції надіслано позивачеві поштою через 21 день після проголошення вступної та резолютивної частини. Крім того, позивач посилається на практику Європейського суду з прав людини та позицію висловлену Верховним Судом в постанові від 27.03.2018 у справі № 804/243/16.

15 грудня 2017 року набрав чинності КАС України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ, пунктом 13 Розділу VІІ "Перехідні положення" якого передбачено, що судові рішення, ухвалені судами першої інстанції до набрання чинності цією редакцією Кодексу, набирають законної сили та можуть бути оскаржені в апеляційному порядку протягом строків, що діяли до набрання ним чинності.

Відповідно до частини другої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент прийняття постанови суду першої інстанції) апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.


................
Перейти до повного тексту