1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



25 квітня 2019 року

Київ

справа №803/3979/15

адміністративне провадження №К/9901/19287/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши у попередньому судовому засіданні

касаційну скаргу

Ковельської обʼєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області

на постанову

Волинського окружного адміністративного суду від 27 січня 2016 року (суддя Р.С. Денисюк)

та ухвалу

Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2016 року (колегія суддів у складі: Л.Я. Гудим, О.М. Довгополов, В.В. Святецький)

у справі

803/3979/15 (876/2730/16)

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Трейд ІНН"

до

Ковельської обʼєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області

про

визнання протиправною відмови у прийнятті податкової декларації та зобовʼязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:



Товариство з обмеженою відповідальністю "Захід Трейд ІНН" (далі - ТОВ "Захід Трейд ІНН") звернулося до суду із адміністративним позовом, в якому просило визнати відмову у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2015 року протиправною та зобовʼязати зареєструвати декларацію з податку на додану вартість за листопад 2015 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ТОВ "Захід Трейд ІНН" 21 грудня 2015 року до Ковельської обʼєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області направлено засобами телекомунікаційного звʼязку податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2015 року, яка не була прийнята відповідачем, а була взята "до відома", що суперечить положенням п. 10.13 розділу 10 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року № 1588.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 27 січня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2016 року, позов задоволено.

Визнано протиправною відмову Ковельської обʼєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2015 року ТОВ "Захід Трейд ІНН".

Зобовʼязано Ковельську обʼєднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області прийняти та зареєструвати 21 грудня 2015 року декларацію з податку на додану вартість за листопад 2015 року, подану ТОВ "Захід Трейд ІНН".

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з чим погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що контролюючим органом неправомірно не зареєстровано податкову декларацію позивача датою її фактичного отримання контролюючим органом, оскільки відмовляючи у реєстрації податкової декларації не доведено порушення позивачем норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 Податкового кодексу України при її заповненні, чим порушено вимоги абзацу 1 пункту 49.9 Податкового кодексу України, а також не враховано положення п. 10.13 розділу 10 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року № 1588. Відтак, висновки відповідача про відсутність позивача за зареєстрованим місцезнаходженням є необґрунтованими та не могли слугувати підставою для неприйняття податкової декларації ТОВ "Захід Трейд ІНН".

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати в тій частині, якою було задоволено позовні вимоги та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити повністю, оскільки вважає, що судові рішення були ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги є аналогічними обґрунтуванням його апеляційної скарги.

Відзив або заперечення на касаційну скаргу не надходили, що не перешкоджає її розгляду по суті.

Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ТОВ "Захід Трейд ІНН" перебуває за неосновним місцем на обліку в Ковельської обʼєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців адресою місцезнаходження юридичної особи ТОВ "Захід Трейд ІНН" з 15 квітня 2015 року є: м. Київ, вулиця М. Грушевського, 28/2, нежиле приміщення, 43. Між відповідачем та позивачем 23 липня 2015 року укладено договір про визнання електронних документів №220520151.

21 грудня 2015 року ТОВ "Волинь Торг" засобами телекомунікаційного звʼязку направлено до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2015 року, що підтверджується квитанціями №1 та №2.

Рішенням загальних зборів учасників від 22 грудня 2015 року ТОВ "Волинь Торг" було перейменовано на ТОВ "Захід Трейд ІНН", прийнято нову редакцію статуту.

Листом від 23 грудня 2015 року за №13611/03-06-15 Ковельська обʼєднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області повідомила позивача про те, що подана засобами телекомунікаційного звʼязку податкова звітність з ПДВ за листопад 2015 року вважається не прийнятою (не вважається податковою звітністю), так як відповідно до АІС "Податковий блок" наявна інформація про направлення державному реєстратору ДПІ у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві повідомлення про відсутність місцезнаходження ТОВ "Волинь Торг" за податковою адресою: Україна, 01021, м. Київ, Печерський район, вулиця М. Грушевського, 28/2, нежиле приміщення, 43, та запропоновано подати нову податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2015 року. Так як відомості зазначені в податковій декларації в графі "податкова адреса" не підтверджені та не відповідають фактичному місцезнаходженню платника, податкова звітність, подана засобами телекомунікаційного звʼязку, вважається не прийнятою.

При цьому, будь-яких посилань на допущення помилок у заповненні податкової декларації не наведено.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, а також права та обовʼязки платників податків і зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обовʼязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Згідно із приписами пункту 45.2 статті 45 ПК України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Як встановлено пунктом 46.1 статті 46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобовʼязання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно із пунктом 48.3 статті 48 ПК України податкова декларація повинна містити такі обовʼязкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, імʼя, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).


................
Перейти до повного тексту