ПОСТАНОВА
Іменем України
24 квітня 2019 року
м.Київ
справа №521/19088/14-а
адміністративне провадження №К/9901/3430/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Анцупової Т.О., Кравчука В.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 24.12.2014р. (суддя - Плавич І.В.) та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2015р. (судді: Яковлєв О.В., Бойко А.В., Танасогло Т.М.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДРІ" до виконавчого комітету Одеської міської ради, третя особа Департамент комунальної власності Одеської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення,
встановив:
У жовтні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ОДРІ" звернулося до суду з позовом, в якому просило:
- визнати незаконним акт комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 10.07.2014р., яким визначено розмір збитків, нанесених територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради, у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття ТОВ фірмою "Одрі" та використання без правовстановлюючих документів, на суму 342 022,45 грн.;
- визнати протиправним та скасувати рішення Виконкому Одеської міської ради № 206 від 28.08.2014р. "Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок", в частині затвердження Акту комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам ТОВ фірмою "Одрі" та вилучення пункту12 з додатка 1 та з додатка 2 рішення Виконкому Одеської міської ради № 206 від 28.08.2014р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що серед підстав відшкодування збитків, визначених Земельним кодексом України не передбачено такої підстави як використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
Крім того, позивачу належать нежилі будівлі на земельній ділянці площею 6638,0 м. кв. і право на земельну ділянку виникає за будь яких підстав і не передбачено точних строків укладення договору оренди.
Крім того, скаржник посилається на те, що його не повідомили про дату час та місце засідання комісії, та необхідність делегувати туди свого представника, а також сам оскаржуваний акт не було підписано всіма членами комісії та не було ознайомлено з актом представника ТОВ фірмою "Одрі". Таким чином, було порушено право позивача на присутність під час вирішення питання про його майнові права.
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 24.12.2014р. позовні вимоги задоволено частково.
Визнано незаконним та скасовано рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №206 від 28.08.2014р. "Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок" в частині затвердження акту комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 10.07.2014р., яким було визначено розмір збитків, нанесених територіальній громаді міста Одеси в особі Одеської міської ради, у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття ТОВ Фірма "Одрі" та використання без правовстановлюючих документів у розмірі 342022,45 грн.
В задоволенні інших вимог відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2015р. рішення суду першої інстанції змінено, виключено з мотивувальної частини судового рішення висновок суду, що законодавством не передбачено, у якості підстави для відшкодування збитків заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок - факту використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
В решті залишено рішення суду першої інстанції без змін.
З такими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що згідно вимог ч.1 ст. 120 Земельного кодексу України, (в редакції, що діяла на момент укладення договору купівлі продажу № 3 від 30.12.2003р. та набуття права власності на нежилі будівлі та споруди) при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди. Докази укладення цивільно-правового правочину між правопопередником обʼєктів нерухомості та позивачем щодо передачі права на земельну ділянку відсутні, а тому з моменту виникнення права власності на нерухоме майно позивач не набув право користування земельною ділянкою та повинен був оформити відповідний документ на право користування землею.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, в ході розгляду справи по суті судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивачу на підставі договору-купівлі продажу №3 від 30.12.2003р., належать нежилі будівлі та споруди за адресою: місто Одеса, вул. Промислова 33, на земельній ділянці площею 6638,0 м.кв., про що внесено запис до реєстраційної книги КП "ОМБТІ та РОН".
10.07.2014р. Комісією з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам складено акт, яким визначено розмір збитків, нанесених територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради, у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття позивачем та використання без правовстановлюючих документів, на суму 342 022,45 грн.
Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради № 206 від 28.08.2014р. затверджено акт Комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 10.07.2014р. та зобовʼязано субʼєктів господарювання сплатити збитки, визначені актами у місячний термін після прийняття цього рішення згідно з переліком. Пунктом 12 додатків 1 та 2 до вказаного рішення № 206 зазначено позивача та розміри збитків, на суму 342 022, 45 грн.
Позивач, вважаючи дії відповідача неправомірними, звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Розглядаючи справу та задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції, виходив з того, що у ст. 156 Земельного кодексу України встановлено вичерпні випадки, за наявності яких власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки.
Суд першої інстанції виходив з того, що визначена оскаржуваним рішенням відповідача підстава для відшкодування збитків як використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів не передбачена Земельним кодексом України та Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284.
Крім того, судом першої інстанції встановлено, що позивач є власником нежилої будівлі та споруди за адресою: місто Одеса, вул. Промислова 33, на земельній ділянці площею 6638,0 м.кв, а право на земельну ділянку виникає у позивача на підставі ст. 120 Земельного кодексу України за будь-яких підстав і законодавець не передбачає конкретних строків укладання договору оренди земельної ділянки.
Суд першої інстанції також виходив з того, що позивачем здійснюється оформлення всіх необхідних документів для укладення договору оренди земельної ділянки, про що свідчить зокрема лист Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради від 03.01.2013р. №01-18/2364-08. Крім того, позивачем сплачується земельний податок за відповідну земельну ділянку.
Судом першої інстанції також встановлено, що спірний акт комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 10.07.2014р. підписаний не усіма членами комісії, а представник позивача не брав участь в роботі комісії та не підписував зазначений акт.
Також судом першої інстанції встановлено, що при визначенні загальної площі земельної ділянки комісія виходила з відомостей про наявність земельних ділянок, наявних в ДПІ Малиновського району міста Одеси, що не вважається належним підтвердженням розміру земельної ділянки, її меж, що свідчить про необґрунтованість здійснення розрахунку суми збитків.
Суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність рішення Виконкому Одеської міської ради від 28.08.2014р. про затвердження акту комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельної ділянки позивачем.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині визнання незаконним акту комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 10.07.2014р., а також скасування пунктів 12 додатків 1 та 2 до рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №206 від 28.08.2014р. суд першої інстанції виходив з того, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субʼєктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обовʼязки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.
Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що висновки комісії, викладені в акті визначення розміру збитків, так само як і додатки до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради, яким наведено перелік субʼєктів господарювання, не породжують та не змінюють права та обовʼязки позивача.
В свою чергу апеляційний суд, розглядаючи справу та змінюючи рішення суду першої інстанції виходив з того, що рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради № 206 від 28.08.2014р., в частині затвердження акту комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам нанесеними позивачем підлягає скасуванню у звʼязку з порушенням процедуру складання акту комісії.